APA Finance / Erste AM Communications,  2018/12/10

 

Na svojom stretnutí vo Viedni v piatok sa krajiny OPEC+ dohodli na znížení produkcie. Od januára sa denný objem výroby zníži o 1,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) počas šiestich mesiacov. Z toho krajiny OPEC znížia produkciu o 800 000 barelov denne, pričom samotná Saudská Arábia zníži produkciu o 500 000 barelov. Desať popredných krajín produkujúcich ropu mimo OPEC, ktoré spolu s ropným kartelom tvoria OPEC+, znížia produkciu o ďalších 400 000 barelov, pričom Rusko zníži svoju produkciu o 130 000 barelov denne. 

Irán, Venezuela a Líbya sú vyňaté z dohody. Zníženie výroby bolo dohodnuté na šesť mesiacov a opätovne sa posúdi v
apríli 2019. 

V súčasnosti len 15 členov OPEC produkuje okolo 33 miliónov barelov ropy denne, pričom pokrýva približne jednu tretinu svetovej produkcie ropy. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu však dopyt po rope krajín OPEC po roku 2019 bude na úrovni 31,3 milióna barelov ropy za deň. Súčasná úroveň produkcie je podľa skoršej dohody limitovaná na 32,5 milióna barelov denne. Obmedzenie platí od začiatku roku 2017 a predĺžilo sa prednedávnom - v júni 2018 až do konca roka.

S týmto znížením chce OPEC stabilizovať trh s ropou. Analytici sú však skeptickí v súvislosti s oznámeným znížením produkcie a jeho očakávaným účinkom. Podľa odborníkov by museli byť každý deň stiahnuté z trhu približne dva milióny barelov ropy - takmer dvakrát toľko ako bolo oznámené - s cieľom dosiahnuť trvalý pozitívny vplyv na cenu ropy.

Zníženie produkcie ropy sa stretlo s kritikou aj v USA. Americký prezident Donald Trump už hovoril o prípadných výrobných škrtoch v čase pred oficiálnym rozhodnutím a napísal, že OPEC by snáď neznížil produkciu. "Svet nechce vidieť alebo nepotrebuje vyššie ceny ropy," dodal. Cena ropy Brent sa odrazila po tom, ako zaznamenala od začiatku októbra 30% pokles Po tomto rozhodnutí ceny ropy prudko vzrástli v súlade s úmyslami OPEC. Po vyhlásení dohody ropa Brent zaznamenala5-percentný odraz a vyšplhala sa na niečo viac ako 63 USD za barel. Na začiatku obchodovania v pondelok sa cena trochu znížila na približne 62 USD za barel. Celkový pohľad na rok ako celok však ukazuje, že cena ropy Brent stráca od začiatku roka približne 7%. Od začiatku októbra cena klesla o neuveriteľných 30%.