Autor: APA Finance / ERSTE AM COMMUNICATIONS

Nová nádej na ukončenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou umožnili akciovým trhom dobrý štart do nového roka. Spúšťačom boli nedávne rokovania medzi predstaviteľmi obochkrajín v Pekingu. Americký akciový index Dow Jones získal v piatok 18.1.209, takmer tri percentá. Významné európske akciové indexy ako napríklad DAX alebo Euro-Stoxx-50, získali 2 až 3 percentá. Nadpriemerný rast rakúskeho akciového indexu ATX dokonca zabezpečil od začiatku roka rast o viac ako 6% (všetky údaje k 11.1.2019). Najmä počas očakávaných rozhovorov boli schopné rásť akciové trhy. Po ukončení rokovaní sa však vzhľadom na nevyriešené otázky a rozdiely pozitívny vývoj na trhoch zastavil. 

 

Dobrý začiatok roka na burze

V druhom januárovom týždni sa stretli vyjednávači z Číny a USA na rokovaniach v Pekingu. Rokovania o ukončení obchodnej vojny boli pôvodne naplánované na dva dni, ale boli prekvapujúco predĺžené. Trhy tieto stretnutia pozorne sledovali. Toto boli prvé priame rozhovory, keď sa začiatkom decembra americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping dohodli na 90-dňovom prerušení colného sporu po sérii eskalujúcich vzájomných trestných sadzbách, ktoré by dosahovali ročný objem v stovkách miliard USD.

Rozhovory priniesli pokrok, ale mnohé otázky a rozdiely sa ešte musia vyriešiť

Obe krajiny oznámili konštruktívny priebeh rokovaní. Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že rozhovory „zvýšili vzájomné porozumenie a poskytli základy na riešenie obáv oboch strán.“ Napriek počiatočnému pokroku je cesta ku koncu obchodnej vojny stále ďaleko.Podľa amerického ministerstva obchodu Čína opätovne potvrdila svoje sľuby, že bude kupovať "významné množstvá" amerických výrobkov. Podľa Wall Street Journal sa dosiahol pokrok v súvislosti s dodatočným dovozom a otvorením čínskeho trhu americkému kapitálu. Rozdiely však zostávajú v otázkach, ako je ochrana duševného vlastníctva a dotácie pre čínske spoločnosti.

Počas rokovaní čínska vláda súhlasila s tým, že otvorí svoj trh pre ďalšie geneticky modifikované obilniny, čo sa považovalo za znak pokroku, ako to už roky USA požadovali. Podľa odborníkov citovaných vo Wall Street Journal, obchodné rokovania tiež pripravili cestu pre prípadné ďalšie rokovania na vyššej úrovni. Ďalším možným krokom by mohlo byť stretnutie čínskeho vicepremiéra Liu He a amerického obchodného zástupcu Roberta Lighthizera. Americký prezident Trump by sa mohol stretnúť aj s čínskym viceprezidentom Wang Qishanom na rokovaniach na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Čas nás tlačí. V decembri americký prezident Trump prisľúbil, že pred 1. marcom predbežne pozastaví ohlásené ďalšie zvýšenie ciel na čínsky dovoz vo výške 200 mld. USD. Ak sa dovtedy nedosiahne dohoda, spor by mohol opäť vystupňovať, čo by mohlo mať vplyv nielen na hospodárstvo v Číne a USA, ale aj na niektoré európske krajiny.

Medzitým politika Trumpa plní titulky v iných oblastiach. Obchodný spor medzi USA a EÚ nedávno zaznamenal určitý pokrok po stretnutí vysokopostavených predstaviteľov oboch strán. Avšak otázka ohľadne zavedenia nových ciel na európske autá dovezené do
USA nie je vyriešný. Dokonca aj spor o plánovanú hraničnú stenu Trumpa do Mexika pokračuje a zabraňuje prijatiu zákona o rozpočte Kongresom. Výsledkom je, že väčšina federálnych orgánov bola od 22. decembra zatvorená.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.de.erste-am.com/freundlicher-jahresstart-boerse/

Právne upozornenie
Tento dokument je reklamným oznámením. Zdrojom všetkých údajov je Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien  Kapitalanlagegesellschaft m.b.H., pokiaľ nie je uvedené inak. Našimi komunikačnými jazykmi sú nemčina a angličtina. Tento dokument slúži ako dodatočná informácia pre našich investorov a je založený na znalostiach pracovníkov zodpovedných za jeho obsah v čase prípravy. Naše analýzy a závery sú všeobecnej povahy a neberú do úvahy individuálne potreby našich investorov z hľadiska výnosov, zdaňovania a averzie k riziku. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Prospekt pre PKIPCP (vrátane akýchkoľvek dodatkov) v aktuálnej verzii je uverejnený v periodiku „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami InvFG 2011. Prospekt pripravuje spoločnosť ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. s uverejnením v „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami ImmoInvFG 2003 v znení neskorších predpisov. Kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú vyhotovené pre alternatívne investičné fondy spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. v súlade s ustanoveniami AIFMG a InvFG 2011. Prospekt fondu, kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a kľúčové informácie pre investorov (KID) sú k dispozícii na webovej stránke www.erste-am.com,  www.ersteimmobilien.at, alebo v sídle správcovskej spoločnosti a depozitára. Presný dátum aktuálneho prospektu fondu, zjednodušeného prospektu, kľúčových informácií pre investorov (KID) a všetky ďalšie miesta, kde sú spomínané dokumenty zverejnené nájdete na webovej stránke www.erste- am.com, alebo www.ersteimmobilien.at.