Autor: APA Finance / Erste AM Communications. Fotografia: Fabrice Coffrini / AFP / picturedesk.com

Každoročne sa hlavy štátov, vedúci ekonomickí odborníci a vedúci predstavitelia podnikovstretávajú vo Švajčiarskom Davose, aby si vymenili názory na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra (WEF). Minulý týždeň na stretnutí WEF v Davose vzhľadom na obchodnú vojnu, Brexit a blížiaci sa hospodársky pokles, odznelo množstvo výziev na zvýšenú medzinárodnú spoluprácu.


Už na začiatku stretnutia Medzinárodný menový fond (MMF) varoval vo svojom všeobecne uznávanom „svetovom ekonomickom výhľade“ pred blížiacim sa spomalením svetového hospodárstva. V súvislosti s obchodným sporom a inými neistotami sa vyhliadky svetového hospodárstva trochu zhoršili, podľa súčasnej prognózy MMF. Očakáva sa, že globálny hrubý domáci produkt bude tento rok rásť o 3,5 % a v roku 2020 o 3,6 %, predpovedal MMF. V októbri boli prognózy ešte 3,7 %.

 

„Celosvetová recesia určite ešte nie je nevyhnutná“, uviedla generálna riaditeľka MMF Christine Lagardeová na prezentácii správy v Davose. „Riziko silnejšieho poklesu globálneho  rastu sa však určite zvýšilo."

„Zdá sa, že spomalenie príde skôr, ako sa očakávalo,“ uviedol zástupca riaditeľa MMF DavidLipton pre agentúru Reuters. Hoci sa ekonomike stále dobre darí, existuje mnoho rizík,  od obchodných sporov až po zhoršené podmienky financovania, povedal Lipton.

Merkelová vyzvala na Svetovom ekonomickom fóre na mnohostrannú spoluprácu

V tejto súvislosti v Davose vznikla výzva k zvýšeniu medzinárodnej spolupráce a vzdania sa protekcionizmu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala k ďalším dohodám o voľnom obchode, s tým, že ​​hľadá spojencov pre multilateralizmus: „Všetko ostatné by viedlo k biede“, zdôraznila Merkelová a dodala, že by rada videla reformu veľkých medzinárodných organizácií, ktorá by odrážala zvýšený vplyv ekonomík, ako je Čína alebo India.

Japonsko, ktoré v súčasnosti stojí v čele skupiny G-20 (20 najväčších priemyselných a rozvíjajúcich sa krajín), sa tiež vyjadrilo v prospech posilnenia multilaterálneho poriadku. „Japonsko je odhodlané udržiavať a rozvíjať medzinárodný poriadok slobodný, otvorený a založený na pravidlách", vyhlásil premiér Shinzo Abe na WEF.

Bez toho aby spomenul USA, vyzval Abe na obnovenie dôvery v medzinárodný obchodný režim. Svetová obchodná organizácia (WTO) zohráva dôležitú úlohu ako strážkyňa voľného obchodu. Americký prezident Donald Trump si myslí, že Svetová obchodná organizácia (WTO) je zaujatá voči USA a zašiel až tak ďaleko, že pohrozil odchodom USA.

Čínsky viceprezident Wang Qishan považuje medzinárodný obchodný režim za vážne ohrozený a kritizuje, že mnohé krajiny sa čoraz viac pozerajú smerom dovnútra, čím sa tlmí medzinárodný obchod a investície, pričom narastá unilateralizmus, protekcionizmus a populizmus. Wang opísal ekonomickú globalizáciu ako „nevyhnutný trend“. Existuje obrovský potenciál na využívanie konkurenčných výhod jednotlivých krajín a zlepšenie ich hospodárskych väzieb. V reakcii na výzvy sveta by sa krajiny mali aktívne a spoločne riadiť týmto smerom, požadoval Wang.

Wang sa vo svojej reči nezmienil o pokračujúcej obchodnej vojne s USA. Naplánované stretnutie v Davose na diskusiu o obchodnom konflikte s americkým prezidentom Trumpom sa neuskutočnilo, nakoľko Trump svoju účasť v Davose krátko predtým zrušil. Avšak neúčasť Donalda Trumpa nebola jediným prominentným zrušením účasti: francúzsky prezident Emmanuel Macron a britská premiérka. Theresa Mayová sa taktiež nezúčastnili tohto roku v  dôsledku domácich politických problémov. Rakúsko zastupovali spolkový kancelár Sebastian Kurz a minister zahraničných vecí Karin Kneissl.


Originalny zdroj informácie: https://blog.de.erste-am.com/weltwirtschaftsforum-davos/

Právne upozornenie
Tento dokument je reklamným oznámením. Zdrojom všetkých údajov je Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien  Kapitalanlagegesellschaft m.b.H., pokiaľ nie je uvedené inak. Našimi komunikačnými jazykmi sú nemčina a angličtina. Tento dokument slúži ako dodatočná informácia pre našich investorov a je založený na znalostiach pracovníkov zodpovedných za jeho obsah v čase prípravy. Naše analýzy a závery sú všeobecnej povahy a neberú do úvahy individuálne potreby našich investorov z hľadiska výnosov, zdaňovania a averzie k riziku. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Prospekt pre PKIPCP (vrátane akýchkoľvek dodatkov) v aktuálnej verzii je uverejnený v periodiku „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami InvFG 2011. Prospekt pripravuje spoločnosť ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. s uverejnením v „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami ImmoInvFG 2003 v znení neskorších predpisov. Kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú vyhotovené pre alternatívne investičné fondy spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. v súlade s ustanoveniami AIFMG a InvFG 2011. Prospekt fondu, kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a kľúčové informácie pre investorov (KID) sú k dispozícii na webovej stránke www.erste-am.com,  www.ersteimmobilien.at, alebo v sídle správcovskej spoločnosti a depozitára. Presný dátum aktuálneho prospektu fondu, zjednodušeného prospektu, kľúčových informácií pre investorov (KID) a všetky ďalšie miesta, kde sú spomínané dokumenty zverejnené nájdete na webovej stránke www.erste- am.com, alebo www.ersteimmobilien.at.