Autor: APA Finance / Erste AM Communications 

Minulý týždeň sme videli rast cien ropy na najvyššie úrovne za posledné štyri mesiace. Faktorov, ktoré podporili nárast cien bolo niekoľko. Prvým bol report United States Department of Energy, (Americké ministerstvo energetiky, jedna z jeho agentúr robí týždenné reporty o zásobách a spotrebe ropy - EIA) ktorý poukázal na prekvapivý pokles zásob ropy. Zatiaľ čo sa očakával nárast zásob ropy o tri milióny barelov, došlo naopak k poklesu o takmer tri milióny.

Navyše masívne výpadky elektrickej energie vo Venezuele mali negatívny dopad na export z tejto krajiny. Minister pre ropný priemysel Saudskej Arábie, Khalid al-Falih savyjadril pre agentúru Reuters, že je spokojný so súčasnou situáciou na trhu. Ďalej dodal, že súčasný neplánovaný pokles produkcie nemení nič na súčasnom pláne Saudskej Arábia, na pokračovaní znižovania produkcie v rámci skupiny OPEC. Plán znižovania produkcie bol vyjednaní medzi kľúčovými producentmi (OPEC+ čo je OPEC a producentiako napríklad Rusko). 

Saudská Arábia bude udávať tón

Saudská Arábia je najväčší producent ropy na svete a má samozrejme „najsilnejší hlas“ v rámci kartelu OPEC. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by na nasledujúcom stretnutí OPEC+ prišlo kzmene produkčných kvót. Na konci minulého roka bola dohoda OPEC+, ktorá mala podporiť rast cien ropy negatívne ovplyvnená odchodom Kataru z kartelu, dôvodom bola snaha o zvýšenie efektivity (po odchode z OPEC ich produkcia narástla až dvojnásobne).

Posledný mesačný report OPEC ukázal ako zníženie produkcie malo vplyv na globálny trh, odhadovaná celosvetová produkcia je na úrovni 99,15 mil. barelov denne. Štáty združené v karteli OPEC produkujú 30,55 mil. barelov denne, čo znamená že ich celkový podiel na globálnom trhu klesol.