Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti.

Sklamanie z dobrých dôvodov

Analytici sa domnievajú, že pokiaľ v súčasnom všeobecne optimistickom prostredí došlo k zhoršeniu výsledkov korporácií, malo by to významný vplyv na ich ohodnotenie. Ukazuje sa, že za spoločnosťami ktoré mali horšie ako očakávané výsledky boli konkrétne dôvody a nie všeobecná hospodárska situácia. Niektoré spoločnosti ako napríklad výrobca lietadiel Boeing, museli zmeniť výhľad pre tento rok. V prípade Boeingu to bola neistota ohľadne zákazu štartov modelov 737-Max, ktoré nasledovali po dvoch nedávnych haváriách lietadiel. Výrobca stavebnej techniky Caterpillar zverejnil horšie údaje o príjmoch, dôvodom boli slabšie predaje v Ázii a Tichomorí. Spoločnosť by mohol podporiť ukončenie obchodného sporu, ktorý by mal viesť k zvýšeniu predajov.

Očakávania pre akciový trh pred uzavretím obchodnej dohody

V poslednom kvartáli minulého roka zaznamenali akciové trhy významné straty, jedným z dôvodov bol aj obchodný spor medzi Čínou a USA, odvtedy ale došlo k významnému progresu. Mnohí investori sa domnievajú, že vyriešenie konfliktu je iba otázkou času a je považovaný za ďalší míľnik pre finančné trhy. Navyše zmena monetárnej politiky americkej centrálnej banky mala pozitívny vplyv na akciový trh. Od začiatku apríla vidíme aj pozitívnu zmenu v očakávaniach analytikov, a to predovšetkým vďaka výsledkovej sezóne a súčasnému trendu na akciovom trhu.

Záver: Výsledky spoločností v USA sú prekvapivo pozitívne a akciový trh reaguje vyšším ohodnotením akcií.

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/earnings-season-us-stock-markets-climb-to-record-levels-after-unexpectedly-good-figures/