Autor: Gerhard Winzer | Erste Asset Management | 4 min. čítania

Výsledky volieb v USA ešte nie sú konečné. Súboj o post prezidenta, Senát a Snemovňu reprezentantov bude veľmi vyrovnaný. Jedna vec je však istá: zloženie výkonných a zákonodarných zložiek a ich kombinácia je pre USA a svet dôležitá na viacerých úrovniach. Nižšie si môžete prečítať súhrn 15 bodov pri čakaní na výsledky.

 1. Prieskum: prieskumy verejnej mienky naznačujú jasné víťazstvo demokratov. Opätovne tieto očakávania zostali nesplnené.
 2. Trhy: USD oproti ostatným  menám jemne posilnil, akciové futures sú v mínuse, 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisov klesol a mexické peso oslabilo. To sa dá odôvodniť nižšími očakávaniami veľkých fiškálnych opatrení.
 3. Spor: pretože volebný výsledok je tesný, dajú sa predpokladať napadnutia konečného výsledku.
 4. Nepokoje: najväčším bezprostredným rizikom je, že Trump sa vyhlási za víťaza, aj keď o voľbách ešte nie je rozhodnuté. 
 5. Hlasovanie poštou: kvôli mimoriadne vysokému percentu hlasujúcich môže byť konečný výsledok známy až o pár dní. ,,Swing“ štátmi sú Michigan a Pensylvánia.
 6. Klimatická zmena: zatiaľ čo Trump neuznáva prognózy týkajúce sa klimatickej zmeny, Biden je za investície do boja proti klimatickej zmene. 
 7. Vláda. Prevažná väčšina analytikov  hovorí Trumpovom zlom riadení, ktoré siaha od riešenia koronakrízy, až po oslabenie demokratických noriem a hodnôt. Za Trumpa by sa pravdepodobne zvýšila polarizácia obyvateľstva.
 8. Nariadenia: program demokratov  je zas regulácie niektorých kľúčových sektorov (technológie, financie, zdravotníctvo, energetika). Trump by pravdepodobne pokračoval v politike deregulácie. 
 9. Minimálna mzda: Biden chce zvýšiť minimálnu mzdu.
 10. Dane: Biden chce zvýšiť časť daní z príjmu právnických osôb, ktoré boli za Trumpa znížené, a tiež zvýšiť dane pre bohatých. 
 11. Vládne výdavky: Demokratická strana chce realizovať komplexný vládny investičný program v oblasti infraštruktúry, zdravotníctva, školstva a klimatickej zmeny. 
 12. Exekutíva / Legislatíva:
  Biden v úrade a republikánska väčšina v Senáte: Biden by presadil len veľmi málo, čo by bol pravdepodobne najhorší volebný  výsledok pre akciové trhy
  - Trumpovo víťazstvo a Demokratická väčšina v Senáte: Je pravdepodobné, že by došlo k väčšiemu fiškálnym opatreniam, vyšším daniam, no zároveň nemožno rátať
    s pokrokovým nápadmi
  - Bidenovo víťazstvo a demokratická väčšina: Je pravdepodobné, že dôjde
    k rozsiahlemu fiškálnym opatreniam, ako aj k nariadeniam a implementácii
    niektorých progresívnych  myšlienok demokratov
  - Trump a republikánska väčšina: súčasný stav
 13. Protekcionizmus: podľa demokratov by sa nepoužívali dovozné clá tak rozsiahlo ako politický nástroj.
 14. Čína: vzťahy medzi Čínou a USA budú naďalej naštrbené. Za Bidena by bol tón asi trochu zmierlivejší.
 15. Multilateralizmus: za Trumpa došlo k oslabeniu alebo dokonca k vystúpeniu z medzinárodných organizácií (WHO, WTO, Parížska klimatická dohoda, NATO). Tento trend by pokračoval aj za Trumpovho predsedníctva. Biden je zástancom multilateralizmu.

Nielen demokrati, ale aj trhy reagovali sklamane na vývoj vo voľbách. To však neznamená, že Trump je nepriechodný pre akciové trhy. Reakciou trhu je sklamanie z toho, že veľké fiškálne opatrenia by sa stali menej pravdepodobnými.

Pohľad investičného oddelenia:
Trhy reagovali výkyvmi a nervóznym spôsobom na tesný súboj a zvýšenú neistotu. Americký index S&P 500 sa počas ázijského obchodovania pohyboval medzi ziskami a stratami. V súčasnosti (od 10:00 platí pre všetky nasledujúce trhové údaje) index stúpol o 0,4 %. Európske akciové trhy sa plošne otvorili slabšie, EuroStoxx 50 sa momentálne obchoduje o 0,7 % slabšie.

Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov značne poklesli o 10 bázických bodov na súčasných 0,8 %. Trhy európskych štátnych dlhopisov sú tiež neustále pozitívne. Cena zlata je v porovnaní s predošlým dňom nižšia a pohybuje sa okolo 0,8 %.
V súčasnosti predpokladáme, že volatilita na trhoch zostane vysoká dnes aj v najbližších dňoch. Trhy možno nenájdu smer, kým nebude známy skutočný výsledok volieb. Okrem toho stále pribúdajú ďalšie nové prípady ochorenia COVID-19, ktoré sa dnes dostali do úzadia.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.de.erste-am.com/us-wahl-2020-15-punkte-fuer-die-finanzmaerkte/
 

Právne upozornenie
Tento dokument je reklamným oznámením. Zdrojom všetkých údajov je Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien  Kapitalanlagegesellschaft m.b.H., pokiaľ nie je uvedené inak. Našimi komunikačnými jazykmi sú nemčina a angličtina. Tento dokument slúži ako dodatočná informácia pre našich investorov a je založený na znalostiach pracovníkov zodpovedných za jeho obsah v čase prípravy. Naše analýzy a závery sú všeobecnej povahy a neberú do úvahy individuálne potreby našich investorov z hľadiska výnosov, zdaňovania a averzie k riziku. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Prospekt pre PKIPCP (vrátane akýchkoľvek dodatkov) v aktuálnej verzii je uverejnený v periodiku „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami InvFG 2011. Prospekt pripravuje spoločnosť ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. s uverejnením v „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami ImmoInvFG 2003 v znení neskorších predpisov. Kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú vyhotovené pre alternatívne investičné fondy spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. v súlade s ustanoveniami AIFMG a InvFG 2011. Prospekt fondu, kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a kľúčové informácie pre investorov (KID) sú k dispozícii na webovej stránke www.erste-am.com,  www.ersteimmobilien.at, alebo v sídle správcovskej spoločnosti a depozitára. Presný dátum aktuálneho prospektu fondu, zjednodušeného prospektu, kľúčových informácií pre investorov (KID) a všetky ďalšie miesta, kde sú spomínané dokumenty zverejnené nájdete na webovej stránke www.erste- am.com, alebo www.ersteimmobilien.at.