Autor: Erste AM Communications

 

Aktualizácia portfólio manažérov z investičnej divízie spoločnosti Erste Asste Management

Čo sa udialo?

Robert F. Kennedy v rozhovore s Národnou úniou juhoafrických študentov v Kapskom Meste, v roku 1966 k téme hnutia za občianske práva v USA, vyhlásil: Existuje čínske porekadlo: „Bodaj by ste žili v zaujímavých časoch! Či to chceme alebo nie - zijeme v zaujímavých časoch ... “.

Na finančných trhoch je to synonymum pre „nestabilné obdobia“ a v súčasnosti sa nachádzame v tejto fáze.

Po jednom z najhorších dní na burze v histórii

Po tom, čo v pondelok došlo k historickým poklesom hodnôt, včera to bolo ešte predstihnuté. Americký benchmark index S&P 500 uzavrel
na -9,5%, EuroStoxx 50 dokonca na -12,4%. Okrem akciových trhov sa v poslednom týždni výrazne zvýšila aj volatilita na menových trhoch.

Najmä meny rozvíjajúcich sa krajín v niektorých prípadoch utrpeli značné straty. Bezpečné prístavy, americké a nemecké vládne dlhopisy sa
včera zásadne nezmenili.

Výnosy 10-ročných vládnych dlhopisov USA sa však tento týždeň mierne zvýšili na 0,8%. Zlato tiež zaznamenalo pokles v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Trhy a Lagardeová

Z hľadiska menovej politiky boli  ECB a jej prezidentka Christine Lagarde v strede záujmu. Centrálna banka oznámila, že do konca roka rozšíri svoj program nákupu dlhopisov o 120 mld. EUR. Banky majú ľahší prístup k likvidite a kapitálové požiadavky boli dočasne znížené.

Najmä prejav prezidentky Lagarde nebol na trhoch prijatý uspokojivo. Z nášho pohľadu bol však zaujímavý odkaz na stretnutie ministrov financií eurozóny a tlak prezidentky na oznámenie koordinovaných fiškálnych opatrení.

Federálny rezervný systém USA dožaduje pomoc

Federálny rezervný systém (Fed) USA oznámil uvoľnenie likvidity vo výške 1,5 bilióna USD na riešenie „dočasných výpadkov“ vo finančnom systéme. Fed navýši svoje nákupy amerických vládnych dlhopisov.

Rozšírenie vírusu Covid-19 pritom naďalej pokračuje. V Taliansku počet infikovaných ľudí stále výrazne rástol a dosiahol viac ako 12 000.

Prípady úmrtí sa tiež v Taliansku zvýšili. V USA sa potvrdzuje stále viac a viac prípadov vo viacerých štátoch vrátane Washingtonu D.C.

Zdá sa, že úsilie o implementáciu fiškálneho balíka v Spojených štátoch sa uberá pozitívnym smerom. Predsedníčka dolnej snemovne
amerického kongresu, Nancy Pelosi oznámila, že bola veľmi blízko k dohode s prezidentom Trumpom.

Zdá sa však, že finančný svet sa zjednocuje. V Spojených štátoch sa investičné banky naliehavo snažia získať likviditu zo zaisťovacích fondov a od iných alternatívnych investorov, aby poskytli finančné prostriedky spoločnostiam, ktoré sú vírusom obzvlášť postihnuté.

Čo očakávame v najbližších dňoch a týždňoch?

V nasledujúcich týždňoch budeme naďalej pozorne sledovať najmä dve roviny, o ktorých sme už niekoľkokrát informovali:

  • Vývoj šírenia vírusu a potvrdenie úspešného poklesu nových prípadov. Ako vidieť na príkladoch v Číne a Južnej Kórei, je to celkom možné. Aj v Japonsku zostal počet infikovaných ľudí na relatívne nízkej úrovni.
  • Prvý bod a súvisiace opatrenia na zadržanie budú predstavovať netto (čisté) zaťaženie hospodárstva. Aktuálne existuje veľa dôkazov poukazujúcich na recesiu. V súčasnosti sa spotrebitelia pravdepodobne sústredia na to, aby sa v čo najväčšej miere vyhli vystaveniu vírusu. Výsledný pokles výdavkov na cestovné a rekreačné činnosti bude v krátkodobom horizonte zaťažovať hospodárstvo. Ak sa však obavy znížia, spotrebitelia by mohli pozitívne reagovať na nízku cenu ropy a nízke úrokové sadzby.

Koordinované politické reakcie centrálnych bánk a vlád. Krajiny G20 sa už v zásade dohodli na spoločnej politickej reakcii. Teraz by mali nasledovať činy.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.de.erste-am.com/leben-in-volatilen-zeiten-coronavirus/

Právne upozornenie
Tento dokument je reklamným oznámením. Zdrojom všetkých údajov je Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien  Kapitalanlagegesellschaft m.b.H., pokiaľ nie je uvedené inak. Našimi komunikačnými jazykmi sú nemčina a angličtina. Tento dokument slúži ako dodatočná informácia pre našich investorov a je založený na znalostiach pracovníkov zodpovedných za jeho obsah v čase prípravy. Naše analýzy a závery sú všeobecnej povahy a neberú do úvahy individuálne potreby našich investorov z hľadiska výnosov, zdaňovania a averzie k riziku. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Prospekt pre PKIPCP (vrátane akýchkoľvek dodatkov) v aktuálnej verzii je uverejnený v periodiku „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami InvFG 2011. Prospekt pripravuje spoločnosť ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. s uverejnením v „Amtsblatt zur Wiener Zeitung“ v súlade s ustanoveniami ImmoInvFG 2003 v znení neskorších predpisov. Kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú vyhotovené pre alternatívne investičné fondy spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH a ERSTE Immobilien Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. v súlade s ustanoveniami AIFMG a InvFG 2011. Prospekt fondu, kľúčové informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a kľúčové informácie pre investorov (KID) sú k dispozícii na webovej stránke www.erste-am.com,  www.ersteimmobilien.at, alebo v sídle správcovskej spoločnosti a depozitára. Presný dátum aktuálneho prospektu fondu, zjednodušeného prospektu, kľúčových informácií pre investorov (KID) a všetky ďalšie miesta, kde sú spomínané dokumenty zverejnené nájdete na webovej stránke www.erste- am.com, alebo www.ersteimmobilien.at.