Autor: Erste AM Communications 

 

Čo sa udialo počas víkendu?

Trhy s rizikovými investíciami boli v piatok počas dňa v dobrej nálade. Európske burzy boli výrazne v pluse a EuroStoxx 50 vzrástol o 3,8 %.

V USA sa však nálada po uzavretí európskeho akciového trhu zmenila a akciový index USA S&P 500 v dennom porovnaní stratil 4,5%. Americké a nemecké vládne dlhopisy ako bezpečné prístavy opäť vykázali zisky.

Cez víkend opäť dominovali vyhlásenia opatrení fiškálnej politiky:

  • Biely dom vo Washingtone oznámil, že je blízko k dosiahnutiu dohody s Kongresom o balíku pomoci. Očakáva sa, že to budú rekordné 2 bilióny dolárov, čo zodpovedá približne 10% ročnej ekonomickej produkcie USA.
  • Nemecký minister financií Ola Scholz oznámil, že plánuje balík opatrení v hodnote 150 miliárd EUR na ochranu hospodárstva pred následkami pandémie. Zdá sa, že sa Nemecko konečne rozlúči s čiernou nulou v rozpočte pre domácnosti.

Kroky na spomalenie šírenia vírusu sú avizované po celom svete. V Spojených štátoch zostane dnes asi jeden z piatich občanov doma. Štáty New York, New Jersey a Illinois nariadili, aby čo najviac zamestnancov pracovalo z domu.

Španielsko a Taliansko mali cez víkend najhorší deň od vypuknutia pandémie. Úmrtia v Španielsku vzrástli o 30 % a úmrtia v Taliansku o 19 %.

Čo budeme sledovať v najbližších dňoch?

V posledných týždňoch sme opakovane informovali o opatreniach v oblasti menovej a fiškálnej politiky. Dnes chceme poukázať na pôsobenie týchto balíkov pomocou jednoduchého príkladu.