Krehká obnova globálnej ekonomiky v tomto roku, ktorú očakávala Svetová banka a Medzinárodný menový fond bola donedávna očakávaním pravdepodobne väčšiny investorov. Táto obnova bola podmienená úspešnou obchodnou dohodou medzi USA a Čínou, poklesom geopolitického napätia a absenciou externých šokov, napríklad v podobe prírodných katastrof alebo významnejšieho vojnového konfliktu.
Koronavírus a jeho rozšírenie mimo provincie Chu-pej (Čína) do 200 krajín a regiónov sveta, sa nedá opísať inak ako šok. Samotná nákaza COVID-19 a jej šírenie je humanitárnou krízou ako aj výzvou pre akýkoľvek zdravotný systém. Vyžaduje si enormné úsilie v takmer všetkých zasiahnutých krajinách. Jedná sa prvom rade o podporu chorých a ich rodín, ktoré boli vírusom zasiahnuté, alebo ľudí, ktorí sa dostali do karantény. COVID-19 významne ovplyvnil bežný život takmer na celom svete, čo má významný vplyv aj na ekonomiku.
Investori a ekonómovia za súčasnej situácie pracujú (podobne ako aj pri iných šokoch) len s očakávaniami, ktoré ani zďaleka nemusia obsiahnuť súčasnú situáciu. Aj preto pre budúci odhad vývoja svetovej ekonomiky alebo rizikových aktív, bude záležať na týchto faktoroch:
1. Zastavenie šírenia vírusu vo svete
Kľúčová bude spolupráca či už na lokálnej alebo medzinárodnej úrovni na zastavenie ďalšieho šírenia. Mnohé krajiny už prijali tvrdé a bezprecedentné opatrenia, avšak stále sme nedosiahli vrchol krivky celkového počtu nakazených. Ukazuje sa, že včasná reakcia na nákazu, ako tomu bolo v Singapure, Číne a iných krajinách, je správnou cestou a tieto krajiny sa môžu postupne vracať do normálu. Zastavenie šírenia pandémie je kľúčové pre odhad budúceho vývoja.
2. Ako budú zasiahnuté globálne dodávateľské siete
Čína a jej ázijskí obchodní partneri sú továrňou sveta. V niektorých krajinách už došlo k výpadkom dodávok zdravotníckeho materiálu. To môže do budúcnosti viesť k diverzifikácií globálnych výrobných kapacít a presunu časti produkcie z Číny. Keďže sme nedosiahli vrchol pandémie, aké budú prijate kroky konkrétnych krajín a spoločností nie jasné.
3. Účinky na jednotlivé sektory v zasiahnutých krajinách a globálnej ekonomike
COVID-19 už teraz negatívne zasiahol leteckú prepravu, cestovný ruch ako predaj niektorých spotrebných tovarov – napríklad automobilov a elektroniky. Aký bude vplyv na iné sektory nie je zatiaľ jasné. Takzvaný sekundárny efekt zastavenia globálnej ekonomiky môže viesť k rozšíreniu problémov do iných odvetví.
4. Ako rýchlo nájdeme na COVID-19 liek alebo vakcínu?
Zdravotný systém je vo viacerých krajinách pod tlakom. Týka sa to nie len poskytovania starostlivosti pre pacientov v kritickom stave, ale aj nedostatku testov. Vývoj účinného lieku a vakcíny je koordinovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou, ktorá uviedla, že testuje v spolupráci s viacerými krajinami (napr. Čína a USA) kandidátov na liečbu.
5. Aký bude celkový objem pomoci a stimulov?
Vlády a centrálne banky nielen vyspelých krajín, už začali koordinovane reagovať na prípadný negatívny vplyv koronavírusu na globálnu ekonomiku. Celkový objem stimulov zo strany vlád národných štátov, mimo garancií, je v objeme 6 % globálneho HDP. Viaceré centrálne banky už znížili úrokové sadzby na historické minimá, a oznámili nové programy nákupu vládnych dlhopisov a vytvorenie špeciálnych nástrojov na zabezpečenie dostatočnej likvidity. Objem týchto stimulov môže výrazne prekročiť prijaté alebo avizované fiškálne stimuly.
Celú situáciu na finančnom trhu komplikuje ďalší faktor, ktorý ale nesúvisí s koronavírusom. Ropný kartel OPEC, ktorý mal posledných 40 rokov významný podiel na vývoji cien ropy vo svete, teraz stojí pred krízou. Najvýznamnejší člen kartelu Saudská Arábia sa rozhodol, že svojím obchodným partnerom bude predávať ropu za vlastné ceny. Urobila tak potom, čo sa jej nepodarilo presadiť svoj návrh zníženia produkcie. So znížením nesúhlasilo Rusko, ktoré sa zúčastnilo rokovaní vo Viedni, aj keď nie je členom OPEC. Cena ropy na to reagovala poklesom na 20 USD na barel. Čo je jeden z najrýchlejších poklesov ceny čierneho zlata v histórií.
Nižšie ceny ropy majú svoje výhody ale aj nevýhody. Na jednej strane pokles cien je dobrou správou takmer pre celú globálnu ekonomiku, hlavne kvôli nižším nákladom na prepravu. Na druhej strane sa to negatívne dotkne krajín, ktorých štátny rozpočet je závislý od vývozu ropy, ako aj ťažobné spoločnosti v tomto sektore. Krátkodobý vplyv na globálny akciový trh je jednoznačne negatívny a podporuje zvýšenú kolísavosť na trhu.