Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS 

Americký prezident Donald Trump vystupňoval svoj boj proti čínskym sociálnym platformám TikTok a WeChat. Vyvolal tým ďalšie napätie v obchodnom spore s Čínou. Biely dom oznámil nariadenie zakazujúce transakcie s operátorom TikTok- ByteDance a vlastníkom WeChat, firmou Tencent, ktoré majú nadobudnúť účinnosť do 45 dní.

Týmito nariadeniami Trump cielil na dve mimoriadne populárne služby v USA. S približne tromi miliónmi používateľov v USA, väčšinou čínskeho pôvodu, je WeChat úspešným konkurentom aplikácie WhatsApp. Prevádzkovateľ spoločnosti WeChat, Tencent je významným podielnikom vo viacerých spoločnostiach z USA. Okrem 5% podielu vo výrobcovi automobilov Tesla, vlastní aj 12% podiel v spoločnosti Snap, ktorá prevádzkuje Snapchat. Tencent má podiel aj v streamovacej službe Spotify a najväčšej nahrávacej spoločnosti na svete Universal Music.

TikTok je medzinárodne úspešná platforma na zdieľanie videí so stovkami miliónov používateľov po celom svete (hlavne v Číne a Indii). Používatelia môžu nahrávať a upravovať svoje vlastné klipy alebo sledovať videá ostatných. Táto sieť sa v poslednom čase rozrástla na platformu pre politické debaty a kampane v USA, čo je pravdepodobne tŕňom v oku pre Biely dom. Aplikácia má v USA okolo 100 miliónov používateľov a je obľúbená najmä u dospievajúcich, pričom TikTok využíva až šesť z desať ľudí. Je to výsledok prieskumu, ktorý sa robil každých šesť mesiacov medzi 5 200 tínedžermi americkou investičnou bankou Piper Sandler.

Americká vláda už nejaký čas deklaruje, že údaje od občanov USA, ktorí používajú TikTok sa dostávajú do rúk čínskym úradom. TikTok uisťuje používateľov, že čínska vláda nemá prístup k údajom a nikdy o to nežiadala. Prezident Trump však nedávno hrozil úplným zákazom TikTok s odvolaním sa na dôvody o bezpečnosti údajov. Stále vidí nebezpečenstvo špionáže a politického vplyvu z Pekingu, avšak nemá námietky proti tomu, ak by sa platforma naďalej prevádzkovala pod americkým vlastníkom v USA. Ak sa však do 15. septembra neuskutoční žiadny predaj americkej spoločnosti, zákaz nadobudne účinnosť.

Microsoft sa pripravuje na prevzatie spoločnosti TikTok v USA

V dôsledku politického tlaku Bieleho domu sa spoločnosť Microsoft pripravuje na prevzatie činnosti spoločnosti TikTok v USA. Softvérový gigant chce vyjednať dohodu s majiteľom TikTok- ByteDance do polovice septembra. Podľa interných zdrojov samotná spoločnosť Bytedance po oznámení zákazu, ktorý prišiel od amerického prezidenta, súhlasí s úplným predajom platformy.

Trump v reakcii na to požadoval, aby vláda USA získala podiel na ziskoch z možného prevzatia spoločnosti TikTok v USA spoločnosťou Microsoft. Po rozhovore s generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft Satyom Nadellom Trump informoval, že mu povedal, že „veľmi podstatná časť“ predajnej ceny by musela putovať do štátnej pokladnice USA, „aby bola táto podnikateľská činnosť umožnená“. Niekoľko amerických médií hovorilo o bezprecedentnom zasahovaní, ktoré nemá v americkej histórii obdobu.

V Číne sa tieto plány stretli s veľkou kritikou. Čínska vláda obviňuje Trumpa zo „zastrašovania“. Hrozba zákazu spoločnosti v USA je „obyčajné a jednoduché zastrašovanie“, uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Čínski užívatelia TikTok tiež oznámili, že ak sa spoločnosť predá Microsoftu, odinštalujú si služby ako je napríklad konkurent Twittru Weibo, videoaplikáciu Douyin a spravodajskú platformu Jinri Toutiao. Americkí používatelia TikToku nedávno tiež masovo protestovali prostredníctvom sociálnych médií proti plánom Trumpa zakázať túto službu.