Možnosti odpojenia Ruska od platobného systému SWIFT a zastavenie dovozu plynu z Ruska v tejto fáze schválené neboli.

Konanie Ruska počas tohto týždňa, zmení globálnu geopolitickú situáciu v strednodobom aj dlhodobom horizonte.

Reakcia trhu

Risk-off sentiment na trhu (predaj rizikových aktív akými sú napr. akcie) pokračoval aj vo štvrtok (24.2.2022). Európske akciové trhy uzavreli v záporných hodnotách, no americké akciové trhy v neskorých večerných hodinách až tak veľa nestratili, prípadne aj zmazali straty z predošlých dní. Spready (rozdiely medzi výnosmi) dlhopisov sa rozšírili, trh sa stal nelikvidným, zatiaľ čo bezpečné aktíva (nemecké vládne dlhopisy, americké štátne dlhopisy, zlato, USD) získavali na hodnote. Ceny komodít (zlato, pšenica, energie) tiež vzrástli. Predovšetkým prišlo k výpredaju ruských aktív a výrazne stratil na hodnote aj ruský rubeľ.

V piatok ráno (25.2.2022) sme na ázijských trhoch  zaznamenali stabilizovanie v porovnaní so štvrtkom, kedy sa rizikové aktíva rozpredávali.

Aj keď trh korigoval, pričom skončil v červených číslach, reakciu trhu možno opísať ako miernu - javí sa, že trhy aktuálnu situáciu už zachytili. Väčšie trhové prekvapenie (šok) z krokov Ruska sme nezaznamenali.

Dopad na naše fondy

V našich fondochh nemáme priame zastúpenie aktív Ruska ani Ukrajiny, čo znamená, že v týchto krajinách zainvestované peniaze nemáme. Aj preto sa v našich fondoch môžeme zamerať na globálny obraz a zmeny dlhodobého výhľadu, ktorý sledujeme.

Po rozsiahlych diskusiách s materskou spoločnosťou Erste Asset Management a spoločnom zhodnotení situácie boli včera prijaté rozhodnutia:

Pri hodnotení situácie sme zvažovali negatívne dopady vojny medzi Ruskom a Ukrajinou a dôsledky pre globálnu a európsku ekonomiku. Vyššie ceny energií a zvýšená neistota vyvolávajú inflačné tlaky, ktoré sa spájajú s obavami zo spomalenia ekonomiky. Čo znižuje pravdepodobnosť rýchleho zvýšenia sadzieb, ako aj ďalšie zníženie bilancie centrálnej banky. Inými slovami, relatívne nízke úroky tu zostanú na dlhšie obdobie, čo zvyšuje atraktivitu akcií.

Upozorňujeme, že vzhľadom na aktuálny vývoj neustále vyhodnocujeme reakciu trhu, pričom situácia ohľadom rizika a rozloženia našich aktív sa môžu v prípade prehodnotenia okolností rýchlo meniť.