Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS | 6 min. čítania

 

Po náraste cien v predchádzajúcom roku stúpa japonský akciový benchmark index Nikkei aj v roku 2024. V tomto blogu sa pozrieme na japonskú ekonomiku a menovú politiku Bank of Japan. Vysvetlíme tiež, ako môžu investori investovať do japonských akcií.

Upozorňujeme, že investícia do cenných papierov so sebou okrem opísaných príležitostí prináša aj riziká.

Začiatkom roka 2024 japonské akcie pokračujú v raste k rekordným hodnotám

Japonský akciový trh v januári pokračoval vo svojom rastovom trende. Hlavný index krajiny, Nikkei, zaznamenal v roku 2023 najlepší rok od roku 2013, a to s nárastom o približne 28 %. Zdá sa, že na dosah je dokonca aj rekordná hodnota z roku 1989.

Japonské akcie v poslednom období poháňa pokračujúca politika nulových úrokových sadzieb centrálnej banky a s ňou spojené oslabenie jenu. Len za posledný rok získal americký dolár voči jenu približne 8 %. To poskytuje konkurenčnú výhodu japonským spoločnostiam so silným zameraním na vývoz. Umožňuje to veľkým exportným skupinám, ako sú Sony alebo Toyota, ponúkať svoj tovar v globálnom obchode výhodnejšie.

Záporné úrokové sadzby a slabý jen podporujú japonské akcie

Na pozadí slabého jenu je v posledných rokoch zväčšujúci sa rozdiel v úrokových sadzbách medzi Japonskom a ostatnými priemyselnými krajinami. Ostatné veľké ekonomiky v rámci boja proti inflácii postupne zvyšovali svoje kľúčové úrokové sadzby. V súčasnosti dokonca zvažujú opätovné zníženie úrokových sadzieb. Menová politika v Japonsku je pritom prakticky obrátená hore nohami. Vzhľadom na nízku mieru inflácie ponechala Bank of Japan svoju kľúčovú úrokovú sadzbu zatiaľ na úrovni mínus 0,1 %. Menové orgány sa tiež držia svojej politiky kontroly výnosov. Pokračujú v snahe udržať úrokovú sadzbu desaťročných štátnych dlhopisov blízko nuly prostredníctvom intervencií na dlhopisovom trhu.

Japonské hospodárstvo sa naďalej zotavuje

Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.

Zdroj: na vyžiadanie Erste Asset Management, zdroj: APA/IWF/Investing.com; Poznámka: reprezentatívny index, investícia nie je možná.