Autor: Dieter Kerschbaum| 6 min. čítania
Nasledujúce týždne budú vzrušujúce. 5. november, deň volieb v USA, sa rýchlo blíži. Začínajú sa preteky o budúceho prezidenta USA a možno aj o prvú ženu ako prezidentku. V tento deň sa budú voliť aj členovia Snemovne reprezentantov a tretina Senátu. Stredobodom pozornosti bude, samozrejme, súboj medzi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou.
Erste.Investment.Forum 2024 dominujú voľby v USA
Dostatočný dôvod na to, aby sme Erste.Investment.Forum 2024 venovali výhradne súboju o hegemóniu v Spojených štátoch. Maximilian Clary und Aldringen, riaditeľ Erste Private Banking a člen predstavenstva Erste Bank zodpovedný za segment retailových klientov, si na 1. októbra pozval novinárku a spisovateľku Hannelore Veit a Gerolda Permosera, investičného riaditeľa Erste Asset Management. Okrem politických súvislostí padla aj otázka, ako by zvolenie Trumpa alebo Harrisovej ovplyvnilo akciový trh a investície.
Hannelore Veitová, ktorá ako vedúca washingtonskej pobočky ORF pokrývala prvé funkčné obdobie Donalda Trumpa, prišla fenoménu Trump na koreň. Počas primárok cestovala po USA a zachytávala nálady: od akademickej elity až po robotníkov a farmárov vo vidieckych komunitách, ktoré výstižne zhrnula vo svojej aktuálnej knihe „Kto sa bojí Donalda Trumpa?“. Účastníkom podujatia darovala výtlačky tejto knihy s osobným venovaním.
Trumpa „netreba brať doslova“
Odpoveď na túto otázku, aby sme sa dostali priamo k nej, môže znieť pre Európanov prekvapivo, ale je jednoznačná. „Veľká časť Američanov sa nebojí.“ Donald Trump je späť, aj keď by si to sama po udalostiach zo 6. januára 2021 (udalosť v Kapitole, pozn. red.) nikdy nemyslela. My Európania sa môžeme pýtať: „Čo je s Američanmi, sú všetci blázni?“.
Nie je také jednoduché kategorizovať politické udalosti, pretože sa obáva, že stále nepočúvame pozorne. Trumpovi sa podarilo získať na svoju stranu široké spektrum demografických skupín, nielen bežných ľudí, ale aj intelektuálov a menšiny, ako napríklad rýchlo rastúcu latinskoamerickú populáciu, a je obľúbený aj u žien - napriek jeho hrubému jazyku. Nie je vnímaný ako politik, ale ako podnikateľ a zabávač, ktorý sa stavia proti establishmentu vo Washingtone. O Trumpovi sa hovorí, že je kompetentný v ekonomických otázkach, presadzuje prísny kurz v imigračnej politike a nevyhýba sa kritike „politickej korektnosti“, ktorá mnohým vadí. Ľudia mu odpúšťajú jeho chyby a tiež neustále klamstvá, ktoré šíri pod heslom „nebrať doslova“.
Harrisová boduje s liberálnymi postojmi
Jeho protikandidátka Kamala Harrisová získala po rozruchu na konferencii Demokratickej strany vzpruhu, ale teraz sa okolo nej všetko utíšilo. Ako viceprezidentka pod vedením Bidena takmer nevystupovala a dostala najťažšiu tému, zabezpečenie južnej hranice, kde nedosiahla vôbec nič. Napriek tomu jej šance stať sa prvou prezidentkou USA nie sú zlé.
Je mladšia a vzdelanejšia a svojimi liberálnymi postojmi napríklad k potratom stelesňuje protiklad Trumpovej politiky. Je tiež považovaná za predvídateľnejšiu, pokiaľ ide o zahraničnú politiku, a pravdepodobne bude pokračovať v Bidenovej transatlantickej politike. Pokiaľ ide o hospodársku politiku, Čína pre ňu pravdepodobne zostane hlavným súperom, podobne ako pre Trumpa. Celkovo Veit vidí šance oboch kandidátov na víťazstvo vo voľbách v pomere 50:50. Jedna vec je jasná od začiatku: USA sú stabilnou demokraciou, takže sa netreba obávať jej oslabenia.
Permoser: dominancia amerických akcií sa nezmení
Pre Gerolda Permosera, investičného riaditeľa spoločnosti Erste Asset Management, sú voľby „mimoriadne dôležité“, ale nie pre finančné trhy. Na príklade dlhodobého grafu od roku 1900 ukázal poslucháčom, že americký akciový trh vždy dlhodobo rástol za vlády demokratického aj republikánskeho prezidenta.
Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.
Volatilita, meradlo cenových výkyvov, sa síce v období okolo volieb zvýšila, ale krátko po voľbách opäť klesla. Kľúčovou otázkou Permosera je, ako sa bude vyvíjať rast po voľbách. Manažéri fondov sa len zriedkakedy rozhodujú iba kvôli výsledkom volieb. Nemôžete nájsť informácie, ktoré by vám umožnili predpovedať voľby lepšie ako tie, ktoré sú verejne dostupné. Okrem toho sa predvolebné sľuby politikov nerealizujú 1:1 a často dochádza k nezamýšľaným dôsledkom alebo dokonca k opačnému výsledku, než sa plánovalo: napríklad za Trumpa zaznamenali rozmach alternatívne energie, zatiaľ čo za Bidena ropné a plynárenské spoločnosti zaznamenali rast.
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.
Napriek tomu sú medzi kandidátmi veľké politické rozdiely: Trump chce z USA vybudovať opäť veľmoc využívajúcu fosílne palivá, zatiaľ čo Harrisová chce pokračovať v prechode na udržateľnú energiu. Jasné rozdiely sú aj v obchodnej politike: Trump je proti globalizácii a zaviedol by vyššie clá na čínsky dovoz. Harrisová chce znížiť vplyv globalizácie, predovšetkým prostredníctvom aktívnej priemyselnej politiky.
Dominantnými témami zostávajú technológie, inovácie a dodávky energie
Permoser nepochybuje o tom, že USA si aj po voľbách udržia vedúce postavenie na akciových trhoch. „Technológie, inovácie a dodávky energie“ zostanú určujúcimi témami. Trumpove pokusy zasahovať do politiky Fedu nepovažuje za užitočné ani úspešné: „Trump chce slabý dolár, ale jeho kroky ho posilňujú“. A predsedu Fedu nemôže len tak odstaviť od funkcie. Nevidí tiež koniec hegemónie amerického dolára vo svetovom finančnom systéme. Veď aká je alternatíva?
„Čína vybudovala kompletnú infraštruktúru pre internacionalizáciu čínskeho jüanu. Napriek tomu je jeho používanie medzi účastníkmi trhu, ktorí majú na výber, obmedzené. Rastúci štátny dlh v Spojených štátoch však vyvoláva obavy. V určitom okamihu by sa trhy mohli proti tejto situácii vzbúriť. V tomto prípade Trump ani Harrisová nepredložili dôveryhodný plán dlhodobej reštrukturalizácie rozpočtu, hoci demokrati aspoň naznačili ochotu prijať určité opatrenia.“
Zameranie na kvalitné akcie a dlhopisy s vysokým výnosom
Vzhľadom na aktuálnosť nastolených otázok sa spoločnosť Erste Asset Management v súčasnosti pri správe svojich aktív zameriava na kvalitné akcie, ale aj na hodnotové akcie a dlhopisy s nízkou kapitalizáciou, ktoré by mali profitovať z Trumpovho víťazstva. V segmente dlhopisov sme znížili úrokové riziko a zameriavame sa na triedy dlhopisov s vyšším výnosom, a to v podnikovom sektore aj na rozvíjajúcich sa trhoch. Doplnok zlata slúži na stabilizáciu a zabezpečenie proti vyššej volatilite.
Záver
Aj keď je v centre pozornosti otázka, kto v budúcnosti povedie najvýznamnejšiu svetovú superveľmoc ako prezident, pre aktérov na akciových trhoch sú skutočne dôležité vyhliadky budúceho rastu americkej ekonomiky.
Originálny zdroj informácie:https://blog.en.erste-am.com/whos-afraid-of-donald-trump/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.