Iná situácia je v Európe, kde sa zníženie úrokových sadzieb v júni považuje za isté a je nepravdepodobné, že by ECB pre zmenu zaostávala za FED-om. Bez ohľadu na aktuálny vývoj úrokových sadzieb v Európe alebo v USA sa rozsah nadchádzajúcej zmeny úrokových sadzieb výrazne oslabil. V tomto kontexte je odolnosť akciových trhov opäť pozoruhodná. Okrem umelej inteligencie boli predpovede o znížení úrokových sadzieb hlavným motorom rally v roku 2023. Tento hnací motor v posledných týždňoch čoraz viac strácal na sile, čo však býčí trh prekvapivo nezastavilo.

Úrokové očakávania postupne nahrádzajú ekonomické a ziskové očakávania ako katalyzátor tvorby cien. Túto „normalizáciu“ treba považovať za pozitívnu a mohla by naďalej podporovať súčasný rast na trhoch. Výsledková sezóna sa ešte len začala, ale prvé výsledky opäť poukazujú na solídne výsledky a väčšinou dvojciferné miery rastu.

 

Zlato opäť žiari!

V prvom štvrťroku nerástli len akcie, ale aj drahý kov zlato, ktoré dosiahlo nové historické maximum a v súčasnosti sa obchoduje za viac ako 2 300 USD. Podobne ako pri akciách bolo zaujímavé sledovať, že aj cena zlata prudko rástla napriek ubúdajúcim predpokladom o znižovaní úrokových sadzieb. Zlato vo všeobecnosti ťaží z nízkych úrokových sadzieb, keďže samotný drahý kov neprináša žiadne príjmy. V skutočnosti by proti nedávnej rallye na zlate hovorila aj pokračujúca sila amerického dolára. S týmto drahým kovom sa obchoduje v USD a čím je americká mena slabšia, tým viac zlata sa dá kúpiť.

Keďže rast nemožno pripísať klasickým hnacím silám, je preto pravdepodobné, že nedávny nárast je čiastočne spôsobený prudkým nárastom nákupov centrálnych bánk. Najmä rozvíjajúce sa krajiny v posledných mesiacoch výrazne zvýšili svoje nákupy, čo je pravdepodobne spôsobené aj pretrvávajúcou nestabilnou geopolitickou situáciou. V tejto súvislosti môže byť cena zlata aj prvou predzvesťou potenciálneho znovuzvolenia Donalda Trumpa, čo by takmer určite viedlo k väčšej volatilite.

 

„Pokiaľ hrá hudba, musíte vstať a tancovať.“

Tento výrok vyslovil bývalý generálny riaditeľ Citigroup Chuck Prince tesne pred globálnou finančnou krízou v roku 2007. To, čo sa stalo potom, nepotrebuje ďalšie vysvetlenie a pripomína nám, že krízy môžu často prísť nečakane.

Aj teraz by bolo trúfalé domnievať sa, že vývoj posledných mesiacov možno extrapolovať jedna ku jednej. Najmä geopolitické riziká pretrvávajú, ako ukázal aj nedávny útok Iránu na Izrael. Bez ohľadu na to však na trhoch naďalej vidíme určitý potenciál.

Ekonomika celkovo dosahuje dobré výsledky, inflácia zostáva na vyššej, ale únosnej úrovni a úrokové sadzby budú v strednodobom horizonte pravdepodobne skôr klesať ako rásť. Prostredie sa preto javí ako priaznivé a z nášho pohľadu by „hudba nemala v dohľadnom čase prestať hrať“. Myslíme si preto, že ešte nenastal čas opustiť „tanečný parket“, t. j. výrazne obmedziť rizikové investície.

 

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/animal-spirits-excessively-positive-sentiment-on-the-markets/