Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS| 7 min. čítania
Nedávne voľby vo Francúzsku a Spojenom kráľovstve priniesli zmenu politických štruktúr v oboch krajinách, a tým aj nový začiatok hospodárskej politiky v ich ekonomikách. Kým však britská Labouristická strana chce po svojom drvivom víťazstve čo najrýchlejšie začať s opatreniami na podporu hospodárstva, vo Francúzsku by sa po prekvapivom víťazstve ľavicovej opozičnej aliancie Nový ľudový front (NFP) mohlo zostavenie vlády spočiatku ukázať ako zložité.
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.
Aliancia vedená ľavicovým populistom Jeanom-Lucom Mélenchonom získala 182 z 589 kresiel v Národnom zhromaždení, čím predbehla prezidentskú alianciu Ensemble so 168 kreslami a pravicových populistov Marine Le Penovej so 143 kreslami. Víťazná ľavicová aliancia si okamžite nárokovala právo zostaviť vládu. Napriek víťazstvu má však ľavicová aliancia stále ďaleko k väčšine v novom Národnom zhromaždení.
Vytvorenie vlády vo Francúzsku by mohlo byť náročné
Teoreticky by strana mohla vládnuť krajine s relatívnou väčšinou, ale odborníci varujú, že by sa to mohlo ukázať ako náročné. Koalícia NFP s „centristickými“ stranami je technicky možná, ale NFP už takéto spojenectvo odmietla. Rozdiely tu pravdepodobne vzniknú okrem iného v zásadných otázkach hospodárskej politiky.
Ľudový front chce zvrátiť dôchodkovú reformu, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron a ktorá zvýšila vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Vo volebnom programe sa požaduje dôchodok od 60 rokov. Dôchodková reforma bola kľúčovým prvkom Macronovho funkčného obdobia a najmä v tomto bode budú názory pravdepodobne nezlučiteľné s názormi predchádzajúcej vlády.
Nový ľudový front sa chce zamerať na politiku v oblasti klímy a plánuje masívne rozšíriť využívanie obnoviteľných zdrojov energie s cieľom dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu. Okrem toho Ľudový front počas volebnej kampane predložil množstvo veľkorysých sľubov: zvýšenie minimálnej mzdy z 1 400 EUR na 1 600 EUR, automatické prispôsobenie životných nákladov, zmrazenie cien energií, palív a základných potravín.
Ľavicová aliancia chce opatrenia financovať z daní, odborníci varujú pred vyšším deficitom
Plán je financovať všetky tieto opatrenia prostredníctvom daní: opätovne zavedená daň z majetku, klimatický poplatok a zvýšená daň z dedičstva pre bohatých. Zavedie sa aj nová daň zo „superziskov“. „Siahneme do vreciek tých, ktorí si to môžu dovoliť,“ povedal líder socialistov Olivier Faure.
Ekonómovia už varovali, že zvýšenie daní nebude stačiť na financovanie plánovaných opatrení. Programy s vysokými výdavkami by mohli viesť aj k ďalšiemu zvýšeniu dlhu Francúzska. Ľudový front už oznámil, že chce zrušiť limity dlhu od EÚ.
Na finančných trhoch viedli obavy z vysokého rozpočtového deficitu v prípade víťazstva krajnej ľavice alebo pravice vo Francúzsku už pred voľbami k zvýšeniu rizikových prirážok francúzskych štátnych dlhopisov. Samotný výsledok volieb však spočiatku nemal na trhy výraznejší vplyv.
Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.
Labouristická strana plánuje rýchly reštart britského hospodárstva
Po drvivom víťazstve sociálnodemokratickej Labouristickej strany čaká aj Spojené kráľovstvo zmena kurzu. Labouristická strana zvíťazila s veľkým náskokom pred doteraz vládnucimi konzervatívcami, čím sa po prvýkrát po 14 rokoch dostala opäť k moci. Labouristi získali vo voľbách 412 kresiel, čo je o 210 viac ako v poslednom hlasovaní. Konzervatívci stratili 244 kresiel a so 121 kreslami zaznamenali najhorší výsledok vo svojej histórii.
Odborníci vysvetľujú prepad nespokojnosťou voličov s vysokými životnými nákladmi, upadajúcimi verejnými inštitúciami, ako je NHS a vysokými daňami. Daňové zaťaženie je vyššie ako od konca druhej svetovej vojny. Čistý dlh sa takmer rovná ročnému výkonu ekonomiky a krátko pred voľbami vzrástol štátny dlh Spojeného kráľovstva na najvyššiu úroveň za posledných 60 rokov. Životná úroveň už mnoho rokov stagnuje a teraz pravdepodobne dokonca klesá.
Nový premiér a predseda Labouristickej strany Keir Starmer teraz oznámil „zásadný reštart“ krajiny po voľbách a za svoj najdôležitejší cieľ označil rýchlu stimuláciu hospodárstva. Nová kancelárka štátnej pokladnice Rachel Reevesová chce tiež konať rýchlo: „Nemáme času nazvyš“, povedala Reevesová, ktorá predtým pracovala ako ekonómka v Bank of England.
Obaja však prosili Britov, aby boli trpezliví. „Nesľubujem vám, že to bude ľahké,“ povedal Starmer, „zmeniť krajinu nie je ako prepnúť vypínač.“ Reevesová tiež varoval pred prehnanými očakávaniami: „Vieme, že veci nemôžeme zmeniť za noc. Čaká nás veľa roboty.“
Plánovaný rast na financovanie verejných investícií bez zvyšovania daní
Nová vláda chce teraz podporiť hospodársky rast, aby sa, ako sľubovala vo volebnej kampani, mohli financovať vyššie výdavky na verejné služby bez zvyšovania daní alebo ďalšieho zvyšovania štátneho dlhu. Starmer oznámil, že za vlády labouristov dosiahne Spojené kráľovstvo najsilnejší udržateľný rast spomedzi krajín G7.
Prvými krokmi na opätovné naštartovanie hospodárstva bude odstránenie blokád dôležitých projektov v oblasti infraštruktúry a súkromných investícií a uľahčenie získavania potrebných povolení. Reeves chce tiež priviesť späť tých investorov, ktorí sa po hlasovaní o brexite v roku 2016 obrátili k Spojenému kráľovstvu chrbtom. „V neistom svete je Spojené kráľovstvo miestom, kde sa dá podnikať,“ povedala Reevesová a propagovala svoju krajinu.
Nová vláda sa zameriava aj na podporu výroby zelenej energie, pričom do roku 2030 plánuje zdvojnásobiť objem veternej energie na pevnine, strojnásobiť objem solárnej energie a štvornásobne zvýšiť objem veternej energie na mori. Vláda chce výrazne urýchliť schvaľovanie plánovania týchto projektov. Okrem toho sa má investovať 8,3 miliardy GBP do štátnej spoločnosti Great British Energy, ktorá ešte len bude založená.
Plánujú sa silnejšie vzťahy s EÚ, ale zvrat v brexite je vylúčený
Ďalším bodom záujmu je nový začiatok vzťahov s Európou. Aj v tejto oblasti chce nová vláda postupovať rýchlo, pričom nový minister zahraničných vecí David Lammy uskutočnil svoju prvú návštevu Nemecka len 48 hodín po voľbách. Lammy chce zlepšiť najmä obchodné vzťahy s EÚ.
Spojené kráľovstvo a EÚ majú rovnaké potravinové normy, povedal nový minister obchodu Jonathan Reynolds v rozhovore pre Sky News. „Ak môžeme predať viac whisky a lososa na trhu, ktorý je pre nás taký dôležitý, mali by sme takéto možnosti preskúmať.“
Reynolds z problémov v bilaterálnom obchode obvinil najmä predchádzajúcu konzervatívnu vládu. Diplomati EÚ a zástupcovia nemeckých podnikov tiež kritizovali tvrdohlavosť zosadenej vlády. Reynolds teraz naznačil „rozumné a pragmatické“ riešenia, ako napríklad vzájomné uznávanie odborných kvalifikácií alebo vízové pravidlá pre umelcov a hudobníkov. Nový minister zahraničných vecí Lammy naznačil aj bezpečnostný pakt medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ s cieľom prehĺbiť vzťahy. Ten by sa mohol týkať tém ako obrana, energetika a klíma.
Nová vláda však vylúčila zvrátenie brexitu a opätovné pripojenie k EÚ. „Nevrátime sa na jednotný trh ani do colnej únie, ale môžeme toho veľa urobiť spoločne,“ povedal Lammy.
Britská ekonomika s miernym zotavením z recesie
Aktuálne hospodárske údaje podporujú novú britskú vládu. Spojené kráľovstvo sa zotavilo z krátkej recesie a v prvom štvrťroku 2024 HDP opäť vzrástol o 0,7 %. Inflácia taktiež po dlhom období klesla v máji späť na 2-percentný cieľ centrálnej banky. Hoci sa nálada v britských podnikoch v júni mierne zhoršila, zostáva pozitívnejšia, než sa očakávalo. Príslušný index nákupných manažérov od spoločnosti S&P Global klesol o 0,7 bodu na 52,3 bodu, zostal však nad hranicou 50 bodov signalizujúcou rast.
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.
„Výrobný sektor v Spojenom kráľovstve zaznamenáva najvýraznejší rast za viac ako dva roky, pričom výroba a nové objednávky sa naďalej zvyšujú podobným tempom ako v máji,“ napísal Rob Dobson, riaditeľ spoločnosti S&P Global Market. Podľa Dobsona je rast ťahaný predovšetkým domácim trhom, zatiaľ čo exportná ekonomika naďalej slabne.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/france-and-uk-face-economic-policy-decisions-after-elections/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/spoznajte-investovanie/fund-glossary#/glossary/tag/sk.erste.am.slovn.k.a
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.