Autor: Stefanie Schock| 5 min. čítania
Keďže hlavná sezóna výročných stretnutí sa blíži ku koncu, tohtoročné výročné valné zhromaždenia (VVZ), na ktorých sme tiež využili svoje hlasovacie práva, boli opäť dejiskom rozdielnych rokovaní o starých a nových environmentálnych a sociálnych otázkach, ako aj o zohľadňovaní environmentálnych a sociálnych otázok v investičných stratégiách vo všeobecnosti a s ohľadom na základné práva akcionárov.
Anti- woke návrhy akcionárov získali obmedzenú podporu
Prvé analýzy od nášho proxy partnera, spoločnosti ISS, sú pre americký trh k dispozícii od apríla. Informujú nás, že počet návrhov s environmentálnou a sociálnou problematikou naďalej rastie alebo prinajmenšom neklesá. Dôvodom rýchleho nárastu v roku 2023 boli zmeny v nariadení SEC, ktoré sťažili spoločnostiam zadržiavanie návrhov. Táto zmena viedla k tomu, že v roku 2023 bolo predložených maximálne 643 návrhov, z ktorých sa hlasovalo o 372. Podobné čísla sa očakávajú aj v roku 2024.
V roku 2024 budú dominovať aj otázky klímy, ako aj DEI (rozmanitosť, rovnosť a začlenenie) a lobistické aktivity podnikov. Po prvýkrát sa však pozornosť sústredila aj na ceny a dostupnosť liekov, reprodukčné zdravie, umelú inteligenciu a biodiverzitu. Už nejaký čas sme v našich analýzach zaznamenali aj tzv. protipohyby. Tie možno tiež priradiť k environmentálnym alebo sociálnym otázkam, ale zaujímajú čiastočne opačný uhol pohľadu: ide o „anti-ESG“ alebo „anti-woke“ návrhy, o ktorých sa hlasovalo aj v roku 2024. Tieto návrhy zaujímajú skeptický postoj k dôležitým E a S otázkam, ako je ochrana klímy alebo rozmanitosť, a to buď vo všeobecnosti, alebo pokiaľ ide o navrhované riešenia.
Z vyhodnotenia prieskumu „CEO and Investor survey“ spoločnosti Teneo, ktorý analyzoval výsledky hlasovania 500 spoločností z indexu S&P za obdobie január - máj 2023 a 2024, vyplynulo, že hoci počet „anti-ESG“ návrhov vzrástol, priemerná podpora bola len 1,9 % (v predchádzajúcom roku 2 %). Podľa výsledkov štúdie sa zdá, že argumenty proti ESG v spojení s najnovšími regulačnými iniciatívami v tejto oblasti majú u veľkých inštitucionálnych investorov len malý ohlas.
Je ESG iba „bezvýznamnou“ povinnosťou?
A čo všeobecná podpora environmentálnych a sociálnych otázok? Po tom, čo v roku 2023 získali na americkom trhu menšiu podporu, zostáva otázkou, či tento trend bude v rovnakej miere pokračovať aj v roku 2024. Pôvodné odhady Inštitútu pre udržateľné investície z apríla 2024 naznačovali, že väčšie investičné domy budú pravdepodobne pokračovať v sťahovaní svojej podpory. Rozhodujúca časť diskusie sa točí okolo investičných stratégií a povinnosti/potreby zohľadňovať sociálne alebo environmentálne aspekty. Súčasťou diskusie je aj globálny kontext z hľadiska konfliktov, ktoré zvyšujú ceny energií atď. a viedli k rôznym právnym sporom: vo všeobecnosti strany, ktoré sú proti ESG, spochybnili, či by sa návrhy akcionárov mali/mohli naďalej predkladať.
Napríklad spoločnosť Exxon Mobil zažalovala investorov za to, že predložili návrh týkajúci sa klímy. Po tom, ako bol návrh nakoniec stiahnutý, spoločnosť Exxon Mobil pokračovala v úsilí zabrániť takýmto akciám v budúcnosti.
Prípad spoločnosti TotalEnergies je podobný: požiadavka francúzskej ropnej a plynárenskej spoločnosti bola rozdeliť úlohy generálneho riaditeľa a predsedu výkonnej rady s cieľom urýchliť prechod od fosílnych palív. „Oddelenie týchto funkcií by mohlo zlepšiť dialóg s predstavenstvom.... o otázkach zmeny klímy a zabezpečiť lepšiu rovnováhu moci v čase, keď sa mnohí investori domnievajú, že stratégia prechodu spoločnosti TotalEnergies nie je dostatočne ambiciózna,“ uvádza sa v návrhu podľa agentúry Reuters. O návrhu sa nakoniec ani v tomto prípade nemohlo hlasovať.
Erste AM sa zasadzuje za základné práva akcionárov
Ako Erste Asset Management sme sa postavili proti všetkým pokusom obmedziť základné práva akcionárov a proti návrhom, ktoré by zabraňovali hlasovaniu, ktorého cieľom je lepšie zosúladiť spoločnosti s parížskymi klimatickými cieľmi.
Proti týmto snahám vystupujeme jednak ako spolupodpisovateľ otvoreného listu adresovaného Komisii pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC). Na druhej strane v prípade spoločnosti TotalEnergies podporou mimoriadnej petície na francúzskom obchodnom súde.
Naďalej sa snažíme podporovať environmentálne a sociálne otázky aj prostredníctvom nášho hlasovania: k 12. júnu 2024 sme už využili svoje hlasovacie práva v takmer 500 spoločnostiach a podporili sme 41 návrhov z environmentálnej oblasti, 141 návrhov zo sociálnej oblasti a 64 návrhov, ktoré bolo možné zaradiť do oboch oblastí.
Aktívne uplatňovanie našich hlasovacích práv je kľúčovým nástrojom na podporu spoločností, aby sa zapojili do udržateľných obchodných postupov. Podrobné informácie o našom hlasovaní na výročných valných zhromaždeniach v predchádzajúcom roku nájdete v našej správe o angažovanosti a hlasovaní v roku 2023.
Témou valných zhromaždení je aj biodiverzita
Od roku 2023 čoraz viac podporujeme návrhy akcionárov na ochranu biodiverzity a služieb, ktoré poskytujú dôležité ekosystémy, v súlade s príslušnými usmerneniami o optimalizácii našich hlasovacích práv.
Na tohtoročnom valnom zhromaždení spoločnosti PepsiCo sme napríklad vyzvali na posúdenie závislosti spoločnosti od biodiverzity a zverejnenie príslušnej správy. Týkalo sa to predovšetkým dodávateľských reťazcov spoločnosti. V návrhu sa uvádza, že strata biodiverzity predstavuje globálne systémové riziko a že najmä potravinársky a nápojový priemysel je závislý od prírodných služieb, ktorých pridaná hodnota predstavuje 1,4 bilióna USD. Nevyhodnotenie tohto rizika by mohlo predstavovať významné riziko pre toto odvetvie. Viac požiadaviek na podávanie správ možno očakávať aj z regulačného hľadiska (zdroj: ISS).
Ako Erste Asset Management sme sa rozhodli odporučiť podávanie správ v súlade so štandardmi TNFD (Taskforce on Nature-related Financial Disclosure) pre naše investície so zameraním na biodiverzitu. Obsah by mal byť v súlade s Kunming-Montrealským globálnym rámcom pre biodiverzitu (GBF), ktorého cieľom je zastaviť stratu biodiverzity do roku 2030. K vykazovaniu podľa týchto štandardov sa už zaviazalo 320 spoločností. V návrhu akcionárov by sa chcela spoločnosť PepsiCo stať ich súčasťou, čo sme podporili.
Túžba po štandardoch TNFD bola vyjadrená aj na tohtoročnom valnom zhromaždení spoločnosti Home Depot. Ako najväčší svetový maloobchodný predajca výrobkov pre domácich majstrov je spoločnosť okrem závislosti od biodiverzity vystavená aj rizikám súvisiacim s odlesňovaním. Výrobky spoločnosti by tiež mohli prispievať k strate biodiverzity, čo by sa malo uznať a zlepšiť (zdroj: ISS).
Svetový deň oceánov: rastúca miera znečistenia plastmi
Na záver by sme sa chceli zmieniť aj o celosvetovom probléme znečistenia plastmi a jeho negatívnom vplyve na biodiverzitu. Dňa 8. júna sa opäť oslavoval Svetový deň oceánov. Oceány sú domovom 80 % celosvetovej biodiverzity a sú zaťažené pretrvávajúcou kontamináciou plastmi.
Približne tri štvrtiny odpadu v oceánoch tvoria plasty. Alebo konkrétne čísla: podľa údajov WWF Germany sa v oceánoch každoročne ocitne 4,8 - 12,7 milióna ton plastov. UNEP FI tiež upozorňuje, že približne polovica vyrobených plastov je určená na jednorazové použitie.
Akcionári spoločnosti Amazon sa tento rok zaoberali aj otázkou, ako znížiť používanie plastov: mala by sa znížiť plastová stopa spoločnosti a mal by sa stanoviť cieľ, aby sa do roku 2025 zabezpečilo, že obaly budú recyklovateľné, opätovne použiteľné alebo kompostovateľné. Pre spoločnosť Amazon by prispievanie k celosvetovému znečisteniu plastmi malo za následok riziká finančného aj prevádzkového charakteru, pokiaľ ide o povesť spoločnosti. Zodpovedajúci návrh vysvetľoval, že spoločnosti by mohli byť brané na zodpovednosť vládami za zaplatenie ich odpadu. To by následne mohlo viesť k nákladom v celkovej výške približne 100 miliárd USD (zdroj: ISS).
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/annual-general-meetings-agms-2024-dispute-about-shareholder-rights/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/spoznajte-investovanie/fund-glossary#/glossary/tag/sk.erste.am.slovn.k.a
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.