Autor: Eva Kianicová | 4 min. čítania

 

Rok 2024 začal pre akciové trhy na pozitívnej vlne. Akciové indexy poháňané pokrokom v umelej inteligencii dosahovali nové historické maximá. Inflácia zároveň začala ustupovať a centrálne banky pocítili úľavu, že ju dokázali stlmiť bez výrazného spomalenia ekonomického rastu.

V post-pandemickej dobe sme si zvykli, že na trhoch sa objavujú z času na čas krízy. Pripomeňme si napríklad: 

  • 2022: Vojna na Ukrajine spôsobila prudký nárast cien komodít, čo viedlo k inflačnej kríze.
  • 2023: Krach amerických bánk SVB a Signature trhom pripomenul Veľkú finančnú krízu z roku 2008.

Rok 2024 nie je výnimkou. Na prelome júla a augusta zasiahla akciové trhy negatívna nálada, čo viedlo k najväčšiemu prepadu niektorých indexov od známeho Black Monday v roku 1987 (japonský akciový index Nikkei 225 sa prepadol v pondelok o 11%) . K tejto korekcii prispelo niekoľko faktorov:

 

1. Obavy z recesie v USA

Miera nezamestnanosti v USA rastie už štyri mesiace po sebe: dosahujúc 4,3% v júli oproti minuloročnému minimu 3,4%. Ekonomická teória naznačuje, že ak je priemerná miera nezamestnanosti za posledné tri mesiace o 50 bázických bodov vyššia než najnižšia miera za posledný rok, môže nasledovať recesia. Táto obava, potvrdená júlovými číslami, vyvolala nervozitu medzi investormi. Obávajú sa, že zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému bolo príliš veľké a poškodilo ekonomiku.

2. Japonský jen a „carry trade“

Japonsko dlhodobo držalo úrokové sadzby na historicky nízkych úrovniach, snažiac sa naštartovať infláciu. Keďže centrálne banky iných rozvinutých krajín naopak sadzby zvyšovali (snaha skrotiť infláciu), japonský jen oslabil začiatkom roka až na úrovne z roku 1986. Investori využili túto situáciu na tzv. „carry trade“, kedy si požičiavali prostriedky v jenoch (s nízkymi úrokmi) a investovali do aktív s vyšším výnosom inde vo svete (napr. americké akcie v dolároch).

Japonská centrálna banka sa tento rok po skoro dvoch dekádach tiež vydala na cestu zvyšovania úrokových sadzieb – prvé zvýšenie prišlo v marci, druhé minulý týždeň. Japonský jen reagoval prudkým posilnením voči americkému doláru.

Zvýšenie úrokových sadzieb na japonskom jene mnohým investorom prekazilo „carry trade“ stratégiu. Zároveň do hry vstupuje možné zníženie sadzieb zo strany americkej centrálnej banky, keďže americký trh práce spomaľuje a inflácia je tiež na ústupe. A tak mnoho investorov, najmä hedge fondy, uzatvárajú svoje pozície v carry trade stratégiách a trhy reagujú poklesom.

3. Geopolitické napätie na Blízkom východe

Minulý rok teroristická skupina Hamas zaútočila na Izrael, ktorý odpovedal bombardovaním Gazy. Nedávna eskalácia napätia vrátane údajného útoku Hammasu na Golanské výšiny a smrti vysokopostavených členov Hamasu a Hizballáhu zvýšili napätie v regióne. Širší konflikt sa javí byť otázkou času.

 

Ako by mali retailoví investori reagovať?

Nedávne poklesy na trhoch sú reakciou na niekoľko udalostí v pomerne krátkom časovom období. Navyše, volebný rok v USA pridáva ďalšiu vrstvu neistoty. Odstúpenie prezidenta Bidena, nástup viceprezidentky Harrisovej alebo atentát na bývalého prezidenta Trumpa pridávajú trhom ďalšiu dávku nervozity.

Trhové korekcie sú normálne a zdravé pre dlhodobý rast. Pri trhových korekciách je dôležité zachovať pokoj a myslieť dlhodobo. Rada od Warrena Buffetta: „Buďte opatrní, keď sú ostatní chamtiví, a chamtiví, keď sa ostatní boja.“ Ak ste zvažovali v poslednom období jednorazovú investíciu, teraz by mohol byť správny čas aspoň časť z tejto sumy investovať.

Dôvod: Výsledky spoločností za druhý štvrťrok sú solídne. Rast tržieb spoločností v indexe S&P 500  by podľa aktuálnych zverejnených dát mohol dosiahnuť 11,5% medziročne, čo je najvyššie tempo rastu od konca roku 2021. Trh však očakával najmä od spoločností pôsobiacich v oblasti umelej inteligencie výrazne lepšie výsledky, než boli odhady analytikov a spoločností samotných. Niet sa čo čudovať, keď od nástupu umelej inteligencie boli takéto pozitívne prekvapenia na stole každý kvartál. Solídny výsledok nad očakávania a konzervatívny odhad rastu do budúcnosti sú však fakty, na ktorých sa dá stavať pri investovaní do akcií.

 

Bezpečné prístavy a diverzifikácia zafungovali

Ak sa vo vašom portfóliu nachádzajú zmiešané fondy, súčasný pokles na rizikových aktívach na vás má vplyv. Ostatné aktíva v zmiešaných fondoch avšak z tejto trhovej neistoty profitujú. Táto situácia zdôrazňuje dôležitosť diverzifikácie a bezpečných prístavov, ako sú štátne dlhopisy a zlato.

Cena zlata dosahuje historické maximá, prekračujúc 2 400 dolárov za uncu. Tento nárast hodnoty zlata ukazuje jeho úlohu ako spoľahlivého uchovávateľa hodnoty počas neistých čias. Medzitým výnosy nemeckých štátnych dlhopisov prudko klesli, z 2,4 % na 2,2 %. Tento pokles výnosov naznačuje, že investori hľadajú bezpečie. Diverzifikácia pomáha vyvážiť riziko a výnos, čím zabezpečuje, že keď niektoré aktíva klesajú, iné môžu pomôcť stabilizovať hodnotu vášho portfólia.

Upozornenie: Tento dokument je marketingovým oznámením a slúži ako doplnkový zdroj informácií pre investorov, pričom je založený na najlepších informačných zdrojoch dostupných v čase jeho vytvorenia. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov, pokiaľ ide o výnos, zdaňovanie a mieru akceptovateľného rizika. Informácie boli spracované bez zohľadnenia osobnej situácie možných prijímateľov a ich znalostí a skúseností v oblasti investovania, nepredstavujú poskytnutie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu, nie sú ani návrhom na uzatvorenie obchodu zo strany správcovskej spoločnosti a nevyplývajú z neho žiadne záväzky. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov. Zdrojom použitých informácii je Erste Asset Management GmbH, so sídlom Am Belvedere 1, 1100 Viedeň, Rakúsko, zapísaná v Obchodnom registri Obchodného súdu Viedeň pod registračným číslom 102018 b, podnikajúca v Slovenskej republike prostredníctvom organizačnej zložky Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika, so sídlom Tomášikova 48, 832 65 Bratislava, IČO: 51 410 818, zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Po, vložka č.: 4550/B, ak nie je uvedené inak. Informácie obsiahnuté v tomto dokumente nie je dovolené ďalej rozširovať bez predchádzajúceho súhlasu spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika.