Autor: Erste AM Investment Division / Erste AM Communications | 4 min. čítania

 

Každý, kto v pondelok ráno sledoval trhy, si spomenul na pieseň „Manic Monday“ od skupiny The Bangles. Japonské akciové trhy v noci z nedele na pondelok korigovali o 12,4 %, keďže svetové trhy zneistili zvýšené očakávania recesie v USA. Utrpeli napríklad aj trhy na Taiwane a v Južnej Kórei, ktoré stratili približne 8 %, resp. 9 %.

V Japonsku a Kórei bolo obchodovanie v dôsledku vysokých strát dočasne pozastavené podľa plánu takzvanými circuit breakermi (nástroj na pozastavenie obchodovania). Ako ukazuje nasledujúci graf, včerajší pokles indexu Nikkei-225 bol najväčšou dennou stratou od „čierneho pondelka“ v roku 1987.

 

10 najväčších dní strát na Nikkei-225

Slabý trh práce, silný jen a geopolitické riziká

1.   Slabé údaje z trhu práce v USA: zamestnanosť mimo poľnohospodárskeho sektora vzrástla o 114 000 osôb, čo je najslabší údaj od konca pandémie. Okrem toho miera nezamestnanosti vzrástla štvrtý mesiac po sebe na 4,3 %.

To spustilo ukazovateľ recesie, ktorý pozorujú mnohí účastníci trhu, tzv. Sahmovo pravidlo. Tento ukazovateľ porovnáva trojmesačný kĺzavý priemer miery nezamestnanosti s jeho najnižším bodom za posledných dvanásť mesiacov. V minulosti bol tento ukazovateľ považovaný za veľmi významný ukazovateľ recesie a so správou o vývoji na trhu práce v USA sa prvýkrát od korona krízy dostal nad rozhodujúcu hodnotu 0,5 percentuálneho bodu.

 

Sahmovo pravidlo poukazuje na recesiu v USA

2.  Čiastočné ukončenie carry trades v japonskom jene: Investori si požičiavajú finančné prostriedky v japonskej mene za relatívne nízke úrokové sadzby, aby mohli investovať do iných mien, ktoré sľubujú vyššie výnosy. Posledné zvýšenie úrokových sadzieb japonskou centrálnou bankou a posilnenie japonskej meny v posledných týždňoch vyvolali tlak na túto investičnú stratégiu. To následne viedlo k tomu, že pozície v sľubnejších investíciách sa museli likvidovať.

 

Japonský jen v poslednom čase výrazne silnejší

3.   Geopolitické riziká: Najmä zvýšené napätie na Blízkom východe medzi Izraelom a Iránom spôsobuje opätovné zvýšenie obáv z eskalácie situácie v regióne. Niektoré médiá nedávno s odvolaním sa na viacerých predstaviteľov USA a Izraela informovali, že odvetný úder proti Izraelu, ktorý ohlásil Irán a spojenecká teroristická organizácia Hizballáh, by mohol byť na spadnutie.

 

Straty vo všetkých oblastiach

Následne sa predajný tlak neobmedzil len na japonský trh: V Európe stratil včera (pondelok) index Euro-Stoxx-50 1,8 %, DAX vo Frankfurte uzavrel približne o 1,5 % nižšie a CAC-40 v Paríži klesol o 1,4 %.

Popoludní sa k všeobecnému klesajúcemu trendu pripojili aj americké akciové trhy. Technologický index Nasdaq 100 aj širší index S&P 500 skončili deň s poklesom približne 3 %.

Výnosy štátnych dlhopisov bezpečných z hľadiska kreditného rizika v posledných obchodných dňoch výrazne klesli, čo signalizovalo únik do „bezpečného prístavu“, ako aj očakávania mnohých investorov, že Fed by mohol v dôsledku slabých hospodárskych údajov výraznejšie znížiť kľúčové úrokové sadzby. Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa v súčasnosti obchodujú na úrovni približne 3,75 %, pričom začiatkom minulého týždňa dosahovali až 4,2 %.

Dnes, v utorok, trhy pravdepodobne zaznamenajú protipohyb k včerajším stratám. V Ázii sa indexu Nikkei-225 podarilo hodiť za hlavu hlboko červený začiatok týždňa a posilňuje o približne 10 %. Japonský referenčný index tak získal späť aspoň časť pondelkových strát.

 

Čo znamená výpredaj pre trhy?

Taktiež sa domnievame, že v posledných týždňoch sa zvýšilo riziko recesie. Podčiarkujú to predovšetkým slabšie hospodárske údaje v USA. Americká ekonomika sa pritom doteraz ukázala ako prekvapivo odolná. Štatisticky založené ukazovatele recesie, ako napríklad sklon americkej výnosovej krivky a predstihový ukazovateľ Conference Board, sa v posledných rokoch mýlili. Sahmovo pravidlo je dôležitým ukazovateľom recesie, ale aj to je založené len na štatistických vzťahoch.

Podľa nášho názoru sú pohyby na trhu v posledných obchodných dňoch čiastočne spôsobené technickými faktormi. Patrí k nim napr. už spomínaný carry trade v japonskom jene. Okrem toho je v lete likvidita na trhoch nižšia. V takomto prostredí stačia slabšie ako očakávané ekonomické a podnikové údaje na to, aby vyvolali veľké cenové skoky.

 

Originálny zdroj informácie https://blog.en.erste-am.com/recession-fears-on-the-stock-markets/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.