Autor: Hannes Kusstatscher | 6 min. čítania

 

Filmy sú často o takzvanom americkom sne - „z nuly na vrchol“. Tu by sa to dalo nazvať aj: „Od požičovne DVD k úspešnej streamovacej službe. To, čo Netflix dosiahol za posledných niekoľko desaťročí, je takmer hodné filmu. Koniec koncov, je to bezkonkurenčne úspešný príbeh a dobrý príklad toho, aký dôležitý môže byť trh s vysokými výnosmi pre inovatívne spoločnosti.

 

Začiatky

Spoločnosť Netflix bola založená v roku 1997 ako požičovňa DVD po tom, čo Reeda Hastingsa, jedného zo spoluzakladateľov, rozčuľovali vysoké poplatky za oneskorené vrátenie vo videopožičovni Blockbuster. Pôvodne Netflix posielal DVD poštou a od roku 1999 sa už spoliehal na model predplatného vrátane služby online objednávania. Rýchlosť internetu však bola stále príliš nízka na to, aby bolo streamovanie praktické. Keďže však technológia dobiehala, Netflix si uvedomil príležitosť a v roku 2007 spustil svoju streamovaciu službu. Toto rozhodnutie bolo také prelomové, že nakoniec viedlo dokonca k zatvoreniu spoločnosti Blockbuster, bývalého giganta v oblasti videopožičovní.

Už vtedy tento obchodný model fungoval dobre a od roku 2002 spoločnosť Netflix ani v jednom roku nevykázala stratu. Prvé dlhopisy spoločnosti Netflix boli vydané v roku 2009 v ešte relatívne prijateľnej výške 200 miliónov USD. Cieľom bolo splatiť úverové záväzky, začať spätný odkup akcií a pokryť všeobecné výdavky. Agentúry Moody's a S&P udelili dlhopisom rating Ba2 a BB-, t. j. len dva, resp. tri stupne pod investičným stupňom. Kupón predstavoval atraktívnych 8,5 % vrátane rozpätia oproti štátnym dlhopisom USA, ktoré nebolo nižšie ako 5,28 %. Každý, kto držal tento dlhopis počas celého obdobia až do splatnosti  v novembri 2017, na tejto rastúcej spoločnosti dobre zarobil.

 

Stratégia rastu s využitím pákového efektu

Od roku 2010 do polovice roku 2011 spoločnosť zažila svoj prvý výrazný vzostup a cena akcií rýchlo rástla. V júni 2009 spoločnosť Netflix spustila program „Netflix Originals“, ktorý inicioval výrobu vlastného obsahu. V septembri 2010 spoločnosť Netflix rozšírila svoju pôsobnosť do Kanady a začala svoju medzinárodnú expanziu. Získaný kapitál a vytvorený cash-flow však neboli použité len na rast, ale aj na program spätného odkúpenia akcií v hodnote 300 miliónov USD. Tým sa dočasne zvýšil aj dlh spoločnosti.

 

Prvý reality check prišliel na jeseň 2011. Netflix zvýšil svoje ceny a oznámil oddelenie spoločnosti Qwikster pre DVD. Odvtedy Netflix ponúkal len streamovanie. Bol to odvážny krok, ktorý sa však nestretol s pozitívnym ohlasom zákazníkov a akcionárov. Netflix stratil 800 000 zákazníkov a cena akcií klesla o 75 % v priebehu štyroch mesiacov. Na zmeny zareagovali aj ratingové agentúry znížením ratingu. V agentúre S&P mala spoločnosť Netflix teraz rating BB+ (jeden stupeň nad investičným stupňom), ale v roku 2011 dokonca klesol na BB-, a agentúra Moody's znížila v roku 2012 rating spoločnosti Netflix na Ba3.

V decembri 2011 spoločnosť Netflix získala ďalších 400 miliónov dolárov prostredníctvom predaja kmeňových akcií a konvertibilných dlhopisov. To predznamenalo nový smer rastu. V nasledujúcich rokoch Netflix expandoval do Európy a zvyšku sveta, produkoval úspešné seriály, ako napríklad „House of Cards“, a pokračoval v raste. Na financovanie ďalšieho rastu sa Netflix čoraz viac spoliehal na dlhový kapitál a každoročne umiestňoval čoraz viac dlhopisov s vysokým výnosom. Kapitál sa investoval najmä do práv na seriály a filmy a do vlastnej produkcie, a hoci počet používateľov a príjmy naďalej rástli, rástol aj dlh.

Agentúry S&P a Moody's na to v roku 2015 reagovali ďalším znížením ratingu na B+ a B1.

 

To však nezabránilo spoločnosti Netflix, aby sa držala svojej investičnej stratégie. V roku 2017 spoločnosť prvýkrát vydala dlhopisy v hodnote 1,3 miliardy eur a na konci roka 2018 už celkový dlh presahoval 10 miliárd dolárov, čo v tom čase zodpovedalo takmer 40 % aktív. Po prudkom raste do roku 2018 si cena akcií v roku 2019 urobila dočasnú prestávku.

V roku 2020 sa Netflix vďaka COVID-19 konečne dokázal etablovať v globálnych domácnostiach, čo viedlo k masívnemu nárastu zisku.

Od roku 2021 sa preto peňažné toky nielen investovali do obsahu, ale aj opäť rozdeľovali akcionárom prostredníctvom spätného odkúpenia akcií. Hoci v roku 2022 došlo ku krátkodobému prepadu, podobne ako v prípade iných technologických akcií sa cena akcií rýchlo zotavila.

 

Netflix sa stal vychádzajúcou hviezdou

Vývoj ratingu v tomto období je mimoriadne pôsobivý. Od roku 2018 sa situácia opäť zlepšuje, ale spoločnosť Netflix si udržala high-yield rating od agentúr Moody's aj S&P až do roku 2020. V októbri 2021 agentúra S&P ako prvá zvýšila rating spoločnosti Netflix o dva stupne z BB+ na BBB. Agentúra Moody's ju nasledovala v marci 2023 na úroveň Baa3. Tým sa však nevyjasnilo, či sa spoločnosť môže etablovať v sektore investičného stupňa. Koniec koncov, trh so streamovaním bol v súčasnosti veľmi konkurenčný a okrem Netflixu sa snažili získať podiel na trhu aj služby ako Disney+, HBO Max a Apple TV+.

Posledný, opäť kontroverzný krok k úspechu potom spoločnosť urobila začiatkom roka 2023, keď v mnohých krajinách výrazne zvýšila ceny predplatného a prijala opatrenia, ktoré používateľom zabránili zdieľať svoje heslá s inými osobami. Hoci sa mnohí obávali, že to môže viesť k stratám, Netflix naďalej zvyšoval počet používateľov a v súčasnosti je taký ziskový, že v roku 2023 dosiahol prevádzkový cash-flow vo výške 7 miliárd USD. Pomer dlhu k ziskovosti od roku 2017 rýchlo klesá a ratingové agentúry na to primerane reagovali. Po tom, ako bol spoločnosti Netflix v roku 2023 zvýšený rating na úroveň Baa2 a BBB+, čo už zodpovedalo relatívne nízkemu riziku bankrotu, agentúry Moody's a S&P nedávno po veľmi dobrých štvrťročných číslach opäť zvýšili rating spoločnosti Netflix.

Medzitým už agentúra S&P udelila spoločnosti rating A a agentúra Moody's rating Baa1. To znamená, že agentúra S&P v súčasnosti hodnotí Netflix dokonca vyššie ako spoločnosť Disney.

 

Vývoj spreadov

Spready (rozpätia) oproti štátnym dlhopisom sa od prvej emisie dlhopisov v roku 2009 výrazne znížili, ako to ilustruje nasledujúci graf. V roku 2011 sa očakávania bankrotu prudko zvýšili po plánovanom rozdelení spoločnosti Qwikster, ale krátkodobé rozšírenie sme zaznamenali aj v rokoch 2018, 2020 a 2022. Tie však boli spôsobené  menej dôsledkom rozhodnutí spoločnosti Netflix ale skôr trhom ako celkom. Od roku 2022 sa spready výnimočne zúžili, čo je spôsobené dobrými výsledkami spoločnosti. 

 

30. júla Netflix prvýkrát vydal dlhopisy ako spoločnosť s investičným ratingom a investori sa naň vrhli. Na emisiu (10 a 30 ročné dlhopisy) v hodnote 1,8 miliardy USD boli objednávky v celkovej hodnote 19 miliárd USD. Nahradenie splatných dlhopisov novými v budúcom roku je teda už pravdepodobne pokryté. To znamená, že zvýšenie ratingu sa spoločnosti Netflix vyplatilo, keďže pri dlhých splatnostiach musela spoločnosť zaplatiť len rozpätie 80, resp. 100 bázických bodov oproti americkým štátnym dlhopisom.

 

Záver: Trh s vysokými výnosmi prosperuje vďaka úspešným príbehom, ako je Netflix

História spoločnosti Netflix ukazuje, že úspech nie je priamočiary a že dôležité strategické rozhodnutia, ktoré sa usilovne realizujú dlhodobo, sa musia v krátkom čase prehodnotiť v dôsledku situácie na trhu. Trh s high-yieldami prosperuje z takýchto úspešných príbehov a bol na tento účel vytvorený v 70. rokoch 20. storočia. Na jednej strane poskytuje rizikový kapitál mladým inovatívnym podnikom a je k dispozícii ako dodatočný zdroj financovania popri úverových nástrojoch. Na druhej strane ponúka súkromným a inštitucionálnym investorom možnosť podieľať sa na tomto raste s vysokými výnosmi.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/netflix-the-movie-script-of-a-success-story/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.