Autor: Gerhard Winzer | 5 min. čítania

 

Očakáva sa, že americký Fed túto stredu začne cyklus znižovania sadzieb. Naznačujú to aspoň početné vyhlásenia členov Fedu. V tomto cykle sa však už niekoľkokrát stalo, že začiatok znižovania sadzieb bol ocenený v trhu, aby krátko nato nasledovalo neuspokojivé inflačné prekvapenie. Aj tentoraz sa jadrová inflácia (celkový index spotrebiteľských cien bez potravín a energií za mesiac august) medzimesačne zvýšila o 0,3 %. Odhad bol na úrovni 0,2 %. Vývoj viacerých ukazovateľov základnej inflácie však jednoznačne smeruje nadol. Na medziročnej báze sa základná inflácia zvýšila len o 2,5 %. Pri vylúčení odhadovanej zložky „ekvivalentné nájomné vlastníkov“ by bola inflácia výrazne nižšia. V júli dosiahla inflácia spotrebiteľských cien (HICP) podľa Európskej centrálnej banky v USA iba 1,7 %.

 

Prečo kľúčové úrokové sadzby teraz klesajú

Kľúčové body nadchádzajúceho znižovania úrokových sadzieb už niektorí členovia Fedu načrtli:

  • Riziká sa presunuli od inflácie smerom k zamestnanosti. Preto je potrebné zodpovedajúcim spôsobom upraviť menovú politiku
  • Nastal čas znížiť cieľové pásmo úrokovej sadzby na najbližšom zasadaní.
  • Je pravdepodobné, že bude vhodné uskutočniť sériu znížení.
  • Ďalšie oslabovanie trhu práce nie je žiaduce.
  • Určenie tempa znižovania úrokových sadzieb a napokon aj celkové zníženie kľúčovej úrokovej sadzby sú rozhodnutia, ktoré ležia v budúcnosti.

 

Kľúčové úrokové sadzby Eurozóny a USA

Do konca roka 2025 by mohli hlavné úrokové sadzby v USA klesnúť na 3 %

V apríli trhové ceny stále odrážali len miernu úpravu kľúčovej úrokovej sadzby smerom nadol (mínus 1 percentuálny bod na 4,5 % do konca roka 2025). Teraz ale môžeme hovoriť o cykle znižovania úrokových sadzieb. Nie je jasné, či sa kľúčová úroková sadzba zníži túto stredu o 0,25 alebo 0,5 percentuálneho bodu. V každom prípade trhové ceny naznačujú rovnakú pravdepodobnosť oboch udalostí. Jedným z argumentov v prospech zníženia o 0,5 percentuálneho bodu je, že centrálna banka už nechce pôsobiť reštriktívne. To znamená rýchle zníženie na neutrálnu úroveň. Na konci roka 2025 by kľúčová úroková sadzba mohla byť 3 % (jednopercentná reálna neutrálna úroková sadzba plus dvojpercentná inflácia).

 

ECB prináša „jastrabie“ zníženie úrokových sadzieb

V septembri Európska centrálna banka (ECB) už druhýkrát v tomto roku znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Kľúčová úroková sadzba (depozitná facilita) bola znížená z 3,75 % na 3,5 %. Jasný rozdiel oproti americkému Fedu je badateľný v usmerňovaní trhových očakávaní (forward guidance). Na to, aby sa inflácia v najbližšom období vrátila k strednodobému inflačnému cieľu na úrovni 2 %, sú potrebné dostatočne reštriktívne kľúčové úrokové sadzby. Signály Fedu naopak naznačujú zníženie na neutrálnu úroveň. Bude pritom naďalej uplatňovať prístup závislý od údajov. ECB tak má naďalej malú dôveru vo svoje prognózy. Signály Fedu naopak naznačujú sériu znižovaní.

 

Prognózy ECB so slabými stránkami

Projekcie inflácie v každom prípade predpokladajú pokles jadrovej inflácie (celkového čísla bez potravín a energií) z tohtoročných 2,9 % na 2,3 % v roku 2025 a 2,0 % v roku 2026. Slabinou tohto očakávania je pretrvávajúca vysoká inflácia v sektore služieb (august: 4,2 % medziročne). Očakáva sa zvýšenie hospodárskeho rastu z 0,8 % v roku 2024 na 1,3 % v roku 2025 a 1,5 % v roku 2026. Hnacím motorom by mali byť rastúce reálne príjmy domácností, ktoré by mali viesť k vyššej súkromnej spotrebe. Toto očakávanie platilo už pre tento rok, ale bolo sklamaním.

 

Pomalé znižovanie sadzieb ECB na 2 % v roku 2025

Pokiaľ bude eurozóna naďalej vykazovať mierny rast, ECB bude pravdepodobne znižovať kľúčové úrokové sadzby len pomaly. To znamená ďalšie zníženie úrokových sadzieb v decembri tohto roka. Kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 2 % by mohla dosiahnuť do konca roka 2025. Táto hodnota zodpovedá hrubému odhadu neutrálnej úrovne (nulová reálna neutrálna úroková sadzba plus dvojpercentná inflácia).

 

Strata konkurencieschopnosti v EÚ

Zníženie kľúčovej úrokovej sadzby však môže pomôcť len v obmedzenej miere. Jedným z dôležitých štrukturálnych problémov v Európskej únii je stagnujúca produktivita. Správu Maria Draghiho o konkurencieschopnosti Európy („Budúcnosť európskej konkurencieschopnosti“), ktorú Európska komisia zverejnila 9. septembra, možno interpretovať ako výzvu na prebudenie. „EÚ sa dostala do bodu, v ktorom bez prijatia opatrení ohrozí buď svoju prosperitu, životné prostredie, alebo svoju slobodu.“ Mario Draghi okrem iného navrhuje masívne investície do inovácií, ako aj rozšírenie a ďalšiu integráciu európskeho kapitálového trhu. Pokiaľ sa tieto opatrenia nebudú realizovať, údaje o raste hrubého domáceho produktu pod jedno percento už nebudú výnimkou.

 

Štrukturálne problémy v Číne

Čína čelí niekoľkým problémom: slabému domácemu dopytu, korekcii smerom nadol v sektore nehnuteľností a nadmerným kapacitám. Nedávno zverejnené hospodárske údaje za august poukazujú na pokračujúci nízky rast v treťom štvrťroku a pretrvávajúcu zápornú infláciu. Celkový rast úverov naďalej klesal (celkové sociálne financovanie v auguste: 8,1 % medziročne, čo je pokles oproti 8,2 % v júli). Výrazne k tomu prispel nárast čistého objemu emisií štátnych dlhopisov. Rast bankových úverov sa ďalej oslabil z 8,7 % medziročne na 8,5 %. Úverový impulz (zmena rastu úverov v pomere k nominálnemu rastu ekonomiky) je teraz od februára záporný. Priemyselná produkcia sa tiež ďalej oslabila (august: 4,5 % po 5,1 %).

Spomedzi jednotlivých podkategórií zaznamenali silný rast exportne orientované a high-tech spoločnosti. Rast maloobchodných tržieb zostal pod úrovňou medziročného rastu priemyselnej produkcie na úrovni 2,1 % (júl: 2,7 %). To naďalej udržiava ceny pod tlakom. Investičná aktivita sa ďalej oslabovala (január až august: 3,4 % medziročne). Investície do nehnuteľností naďalej prudko klesali (10,2 %). Odhad rastu reálneho HDP na tento rok je 4,6 %. Riziká smerujú nadol. Čína už nie je motorom globálneho rastu.

Štrukturálne problémy v Číne a Európskej únii zvyšujú význam USA pre finančné trhy. V USA sa v tomto roku očakáva hospodársky rast na úrovni 2,5 %, ktorý v základnom scenári oslabí na 1,7 % v budúcom roku. Inflácia zároveň klesá smerom k cieľu centrálnej banky, čo núti Fed rýchlo znížiť kľúčové sadzby na neutrálnu úroveň.

 

Záver

Toto prostredie je vo všeobecnosti priaznivé pre rizikové triedy aktív, ako sú akcie. V USA sa však v posledných mesiacoch zvýšili riziká poklesu (riziká recesie) v dôsledku oslabenia trhu práce. Z tohto dôvodu sme podvážili akcie a nadvážili dlhopisy.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/interest-rate-cuts-at-the-door/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.