Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS | 5 min. čítania
Napriek nedávnemu prepadu na akciovom trhu sa objavujú náznaky oživenia japonskej ekonomiky. Hoci prekvapivé zvýšenie úrokových sadzieb Bank of Japan začiatkom tohto mesiaca viedlo k silným krátkodobým turbulenciám na akciových a menových trhoch, odvtedy sa trhy opäť stabilizovali.
K upokojeniu situácie prispelo aj oznámenie BoJ, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb zatiaľ pozastaví. Okrem toho najnovšie hospodárske údaje naznačujú návrat k rastu. Podľa najnovších údajov vlády japonská ekonomika (HDP) v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 3,1 % po poklese o 2,3 % v predchádzajúcom štvrťroku. Po mnohých rokoch mimoriadne uvoľnenej politiky záporných úrokových sadzieb by to mohlo otvoriť cestu k ďalšiemu sprísneniu úrokových sadzieb a návratu k normálu.
Poznámka: Prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.
Odklon od mimoriadne uvoľnenej menovej politiky
Japonsko bolo z hľadiska menovej politiky medzi najväčšími svetovými ekonomikami výnimkou. Zatiaľ čo centrálne banky iných krajín v posledných rokoch v rámci boja proti inflácii postupne zvyšovali svoje kľúčové úrokové sadzby, úrokové sadzby v Japonsku zostali prakticky na nule. Cieľom tohto kroku bolo stimulovať poskytovanie úverov na spotrebu a investície a bojovať proti deflácii, ktorá Japonsko trápila už niekoľko rokov: pokles cien môže predstavovať rovnaký problém ako ich prehnaný rast, pretože vedie k obmedzovaniu spotreby a investícií a môže spustiť hospodársku špirálu.
Nízke úrokové sadzby spôsobili aj výrazný pokles výmenného kurzu japonského jenu. Kurz japonskej meny v niektorých obdobiach tohto roka klesol na približne 160 jenov za dolár, čo predstavuje 38-ročné minimum. Z toho profitovali japonské spoločnosti orientované na vývoz, keďže slabý jen zvyšuje dopyt po ich výrobkoch. Ceny akcií príslušných spoločností tiež prudko vzrástli, pričom japonský akciový index Nikkei v priebehu tohto roka vzrástol približne o dve tretiny.
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.
Prekvapivé zvýšenie úrokových sadzieb
Nedávne prekvapivé zvýšenie úrokových sadzieb zo strany BoJ bolo pre niektorých investorov šokom. Centrálna banka už v marci upustila od svojej mimoriadne uvoľnenej menovej politiky zvýšením svojej krátkodobej kľúčovej úrokovej sadzby z mínus 0,1 % do pásma 0 až 0,1 %. Koncom júla potom BoJ opäť zvýšila úrokové sadzby na 0,25 %. Tento krok prekvapil mnohých analytikov aj investorov a zaskočil ich.
Mnohí investori očakávali, že úrokové sadzby v Japonsku zostanú extrémne nízke, a chceli profitovať z vysokého úrokového diferenciálu oproti iným krajinám prostredníctvom tzv. carry trades. Pri tejto investičnej stratégii si investori požičiavajú peniaze v mene s nízkymi úrokovými sadzbami a investujú ich v regiónoch s vysokými úrokovými sadzbami, napríklad v Európe alebo USA. Rozšírené boli najmä carry trades, pri ktorých sa peniaze z jenových pôžičiek investujú do amerických dlhopisov a akcií.
Finančné trhy sa po minikríze rýchlo zotavili
Prekvapivé zvýšenie úrokových sadzieb v Japonsku spolu s perspektívou ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb a očakávaním ich zníženia v iných regiónoch, napríklad v USA, spôsobili, že tieto carry trades sa stali podstatne menej atraktívnymi alebo dokonca potenciálne stratovými obchodmi. Mnohí investori preto predávali svoje dlhopisy a akcie v dolároch alebo eurách a nakupovali jeny, aby splatili svoje úvery. To spôsobilo ďalší rast jenu a miestami viedlo k samonapínajúcej sa špirále.
Okrem toho takmer súčasne zverejnená prekvapujúco slabá správa o americkom trhu práce na chvíľu podnietila obavy z blížiacej sa recesie v USA, zatiaľ čo štvrťročné údaje niektorých amerických technologických spoločností vyvolali pochybnosti o vysokých očakávaniach súčasného boomu umelej inteligencie. Výsledkom bol masívny výpredaj na akciových trhoch v prvom augustovom týždni. Japonský akciový index Nikkei klesol 5. augusta o 12,40 %, čo bola najväčšia percentuálna strata za posledných 37 rokov.
Nasledujúci deň sa však trhy stabilizovali a začali sa zotavovať, pričom len 6. augusta získal Nikkei späť takmer 10 %. Po krátkodobých turbulenciách na finančných trhoch sa situáciu snažila upokojiť aj Bank of Japan. Dva dni po minikrachu zástupca guvernéra BoJ Shinichi Uchida vyhlásil, že ďalšie zmeny úrokových sadzieb zatiaľ nebudú. Centrálna banka „nebude zvyšovať svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, keď sú finančné a kapitálové trhy nestabilné“.
Odborníci očakávajú ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb
V strednodobom horizonte však odborníci očakávajú ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, a teda pokračovanie návratu Japonska k normálnemu stavu, z čoho by malo profitovať aj hospodárstvo krajiny. Hoci očakávaný rast jenu bude pravdepodobne vyvíjať tlak na spoločnosti orientované na vývoz, mal by mať pozitívny vplyv na domácu kúpnu silu, čo podporí domácu spotrebu. V uplynulom štvrťroku bola hlavným motorom hospodárskeho rastu domáca spotreba, z čoho by mali najviac profitovať spoločnosti zamerané na domáci trh. Spoločnosti orientované na vývoz by zároveň mali trpieť silnejším jenom menej ako v minulosti, keďže mnohé japonské spoločnosti rozšírili svoje výrobné závody mimo Japonska.
Sľubné sú aj aktuálne ukazovatele sentimentu. Podľa najnovšieho prieskumu Tankan, ktorý uskutočnila Bank of Japan, sa nálada medzi hlavnými japonskými priemyselnými výrobcami počas troch mesiacov do júna zlepšila a dosiahla najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Index sentimentu veľkých výrobcov vzrástol z marcových +11 na júnových +13 bodov, čím mierne prekročil trhovú prognózu 12 bodov. Podľa prieskumu japonské veľké podniky plánujú v súčasnom fiškálnom roku, ktorý sa končí v marci 2025, zvýšiť kapitálové výdavky o 11,1 % v porovnaní so 4,0 % v poslednom prieskume Tankan. Vzhľadom na tento vývoj niektorí ekonómovia očakávajú, že japonská centrálna banka bude nakoniec pokračovať v odklone od uvoľnenej menovej politiky jedným alebo viacerými zvýšeniami úrokových sadzieb do konca roka.
Túto ochotu nedávno zdôraznil aj zástupca šéfa japonskej centrálnej banky. Ak sa inflácia bude vyvíjať správnym smerom, sprísňovanie menovej politiky bude pokračovať, povedal tento týždeň.
Investovanie do japonských akcií
S ERSTE RESPONSIBLE STOCK JAPAN môžu investori investovať do japonských akcií z rôznych sektorov. Fond sa rýchlo spamätal z dočasného prepadu na japonskom akciovom trhu, čoho výsledkom je jasný zisk približne 16 % za doterajší rok.
Fond investuje do akcií vybraných spoločností so sídlom alebo kótovaných v Japonsku. Zameriava sa na spoločnosti so strednou až vysokou trhovou kapitalizáciou, atraktívnymi dividendovými výnosmi a nadpriemernou kvalitou. V investičnom procese sa zohľadňujú aj kritériá udržateľnosti.
Poznámka: Upozorňujeme, že investovanie do cenných papierov zahŕňa riziká, ako aj príležitosti. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Výkonnosť sa počíta podľa metódy OeKB. Výkonnosť predpokladá úplnú reinvestíciu všetkých ziskov a zohľadňuje poplatok za správu a všetky poplatky súvisiace s výkonnosťou. Jednorazová emisná prémia, ktorá môže vzniknúť pri nákupe, a akékoľvek individuálne náklady súvisiace s transakciou alebo priebežné náklady znižujúce výnos (napr. poplatky za vedenie účtu a depozitárneho účtu) nie sú v prezentácii zahrnuté. Uvedené spoločnosti boli vybrané ako príklady a nepredstavujú investičné odporúčanie. Údaje k 21.8.2024
Poznámky ERSTE RESPONSIBLE STOCK JAPONSKO
Fond uplatňuje aktívnu investičnú politiku a nie je orientovaný na referenčnú hodnotu. Aktíva sa vyberajú na základe vlastného uváženia a rozsah rozhodovania správcovskej spoločnosti nie je obmedzený.
Ďalšie informácie o udržateľnom zameraní fondu ERSTE RESPONSIBLE STOCK JAPAN, ako aj o zverejňovaných informáciách v súlade s Nariadením o zverejňovaní informácií (nariadenie (EÚ) 2019/2088) a Nariadením o taxonómii (nariadenie (EÚ) 2020/852) nájdete v aktuálnom prospekte, oddiel 12 a príloha „Zásady udržateľnosti“. Pri rozhodovaní o investovaní do fondu ERSTE RESPONSIBLE STOCK JAPAN by sa mali zohľadniť všetky charakteristiky alebo ciele fondu ERSTE RESPONSIBLE STOCK JAPAN opísané v dokumentoch fondu.
Príležitosti a riziká v prehľade
Výhody pre investorov
- Široká diverzifikácia vo vybraných japonských spoločnostiach aj s malými kapitálovými investíciami.
- Príležitosti na atraktívne zhodnotenie kapitálu.
- Fond je vhodný ako doplnok k existujúcemu akciovému portfóliu a je určený na dlhodobé zhodnocovanie kapitálu.
Riziká, ktoré je potrebné zvážiť
- Cena fondu môže výrazne kolísať (vysoká volatilita).
- Vzhľadom na investície denominované v cudzích menách, najmä v japonských jenoch, môže mať kolísanie meny negatívny vplyv na čistú hodnotu aktív fondu.
- Je možná kapitálová strata.
- Riziká, ktoré môžu byť pre fond významné, sú najmä: úverové riziko a riziko protistrany, riziko likvidity, riziko úschovy, riziko derivátov a operačné riziko. Komplexné informácie o rizikách fondu nájdete v prospekte alebo v informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG, časť II „Informácie o rizikách“.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/japan-back-to-normality/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.