Autor: Erste AM Communications | 4 min. čítania

 

Sahmovo pravidlo: Čo sa skrýva za ukazovateľom recesie?

Sahmovo pravidlo vyvolalo začiatkom augusta na trhoch rozruch. Tento predstihový ekonomický ukazovateľ sa spustil prvýkrát od pandémie koronavírusu. Čo však toto pravidlo znamená a aký má vlastne význam? V tomto blogu sa venujeme týmto a ďalším otázkam súvisiacim so Sahmovým pravidlom.

 

Jednoduchý ukazovateľ recesie

Sahmovo pravidlo, ktoré vyvinula ekonómka Claudia Sahmová, slúži ako jednoduchý ukazovateľ začiatku recesie v Spojených štátoch. Je založené na zmenách miery nezamestnanosti a poskytuje včasné informácie pre tvorcov politík a analytikov.

Výpočet pravidla je pre predstihový ukazovateľ jednoduchý: vypočíta sa rozdiel medzi aktuálnym trojmesačným priemerom miery nezamestnanosti a jej najnižšou hodnotou za predchádzajúcich 12 mesiacov. Ak je tento rozdiel väčší ako 0,50 percentuálneho bodu, pravidlo naznačuje, že ekonomika pravdepodobne vstúpi do recesie.

Sahmovo pravidlo je založené na myšlienke, že výrazný a trvalý nárast miery nezamestnanosti je spoľahlivým včasným signálom hospodárskeho poklesu. Na rozdiel od zložitých ekonomických modelov alebo prognóz poskytuje Sahmovo pravidlo jednoduché a účinné včasné varovanie pred ekonomickými problémami. Keď miera nezamestnanosti stúpa a ľudia strácajú prácu, spotrebiteľské výdavky klesajú. V dôsledku toho klesá dopyt po tovaroch a službách na trhu, čo môže viesť k sekundárnym efektom (ešte väčšej strate pracovných miest).

 

Žiadny falošný poplach od roku 1970

Od roku 1970 Sahmovo pravidlo dôsledne odhalilo každú recesiu bez toho, aby vyvolalo falošný poplach (hoci v roku 1976 bolo veľmi blízko). Najmä v rokoch 1959 a 1969 sa Sahmovo pravidlo spustilo mimo recesie - ale recesia nasledovala do šiestich mesiacov.

Najnovšie údaje o nezamestnanosti v Spojených štátoch spustili Sahmovo pravidlo so zaokrúhlenou hodnotou 0,53. Ide o prvý údaj nad hranicou recesie 0,50. Claudia Sahmová napriek tomu zostáva opatrne optimistická: „V súčasnosti nie sme v recesii,“ a zdôrazňuje, že panika nie je namieste.

 

Je to tentoraz inak?

Zatiaľ čo Sahmovo pravidlo sa v minulosti osvedčilo pri predpovedaní hospodárskeho poklesu na základe oslabenia trhu práce, Claudia Sahmová sa teraz domnieva, že nedávne problémy na trhu práce sú viac špecifickejšie. „Tentoraz by to mohlo byť naozaj iné“ vysveľuje Sahmová. Vývoj miery nezamestnanosti môžu ovplyvniť faktory, ako je nedostatok pracovných síl, odchod ľudí z pracovného trhu a súčasná vyššia miera imigrácie.

Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) definuje recesiu ako „výrazný pokles ekonomickej aktivity, ktorý sa rozšíri na celú ekonomiku a trvá dlhšie ako niekoľko mesiacov“. NBER k svojmu oficiálnemu záveru dospieva po analýze celého radu ekonomických údajov za niekoľko mesiacov. V súčasnosti sa väčšina údajov, ktoré NBER posudzuje, javí ako pomerne robustná. Napríklad reálne spotrebiteľské výdavky v druhom štvrťroku vzrástli ročnou mierou 2,6 % a nárast nonfarm payrolls (počet ľudí na výplatných páskach mimo poľnohospodárskeho sektora) dosiahol za posledné tri mesiace v priemere 170 000 osôb. Zamestnanosť meraná prieskumom v domácnostiach však zostáva v tomto roku relatívne nezmenená. Napriek pomalšiemu hospodárskemu rastu sa USA stále nachádzajú v období oživenia a zatiaľ nie v recesii. Predseda Fedu Jerome Powell okrem toho uviedol, že údaje poukazujú na „pokračujúcu, postupnú normalizáciu podmienok na trhu práce“.

Sahmová tvrdí, že nedávny nárast miery nezamestnanosti je spôsobený skôr návratom k normálu z historicky nízkych úrovní a demografickými zmenami než rozsiahlou hospodárskou slabosťou. Podporu nachádza u vedúceho výskumu spoločnosti BCAlpha Research, ktorý tvrdí, že Sahmovo pravidlo technicky nebolo spustené. Pri pohľade na nezaokrúhlené údaje o nezamestnanosti sa Sahmovo pravidlo v súčasnosti nachádza na úrovni 0,49337 %, teda tesne pod hranicou 0,5 %. Hodnota 0,53 %, ktorú určil Fed (americká centrálna banka), je výsledkom zaokrúhlenia všetkých predchádzajúcich mier nezamestnanosti na jedno desatinné miesto.

 

Záver

Sahmovo pravidlo sa v posledných desaťročiach vždy ukázalo ako spoľahlivý ukazovateľ recesie v USA. Aj keď bol tento ukazovateľ spustený na základe poslednej správy o stave amerického trhu práce, nemusí to nevyhnutne znamenať, že bude nasledovať recesia v Spojených štátoch. Podľa vynálezkyne Sahmovho pravidla Claudie Sahmovej „by to tentoraz mohlo byť inak“.

Okrem toho sa Sahmovo pravidlo vzťahuje predovšetkým na americký trh práce. Pre Európu alebo eurozónu neexistuje žiadny zodpovedajúci štandardizovaný ukazovateľ. Preto vám v budúcom blogu predstavíme prístup, ako analyzovať rôznorodý európsky trh práce podobne ako Sahmovo pravidlo.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/the-sahm-rule-what-is-behind-the-recession-indicator/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.