Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS | 6 min. čítania
O pár dní si Nemecko zvolí nový Bundestag. V súčasnosti sa v nových voľbách, ktoré sa uskutočnili po rozpade „semaforovej koalície“, očakáva zmena moci. Budúca vláda bude čeliť viacerým výzvam, najmä v hospodárskej oblasti. Po rokoch stagnácie sa niekdajší motor rastu Európskej únie musí opäť dostať do správnych koľají. Toto sú plány jednotlivých strán.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú zmenu moci
CDU/CSU v posledných prieskumoch verejnej mienky narástla a teraz sa nachádza na prvom mieste s hodnotami okolo 30 percent. Prieskum agentúry Forsa nedávno prisúdil kresťanským demokratom 29 percent, AfD 20 percent, SPD 16 percent, Zeleným 14 percent a FDP a BSW zhodne štyri percentá. Odborníci v súčasnosti považujú za najpravdepodobnejšiu možnosť vlády koalíciu pod vedením CDU s SPD alebo Zelenými. Nová vláda bude stáť pred hlavnou úlohou obnoviť rast nemeckého hospodárstva po dvoch rokoch recesie.

Nemecké hospodárstvo sa vlani už druhý rok po sebe zmenšilo a zatiaľ naďalej stagnuje. V štvrtom štvrťroku minulého roka sa najväčšia európska ekonomika v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zmenšila o 0,2 %, čo bolo viac, ako očakávali analytici. Nemecká vláda očakáva na rok 2025 veľmi malý rast na úrovni 0,3 %, ako uviedol ekonomický denník Handelsblatt s odvolaním sa na vládne kruhy.
Ekonomické údaje zostávajú slabé
Tento odhad sa presne zhoduje s údajmi, ktoré uviedol inštitút ifo vo svojom prieskume ekonomických expertov, v ktorom bolo oslovených 1 400 expertov a ktorý v priemere predpovedá rast o 0,4 %. Federácia nemeckého priemyslu (BDI) medzitým očakáva v roku 2025 pokles o 0,1 %. V nasledujúcich dvoch rokoch mnohí ekonómovia očakávajú len mierne vyššie tempo rastu na úrovni niečo vyše jedného percenta, čo je výrazne pod priemerom ostatných priemyselných krajín.
Aj ďalšie hospodárske ukazovatele vykresľujú pochmúrny obraz. Počet nezamestnaných v Nemecku nedávno vzrástol na takmer 3 milióny, čo je najvyššia úroveň za posledných takmer desať rokov; nemecký priemysel však nedávno vykázal prekvapujúci nárast objednávok po tom, čo sa nemecký vývoz minulý rok opäť znížil. Hoci v decembri trend opäť naznačil rast, dôsledky colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa sú stále nejasné
Poznámka: Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov.

CDU a FDP sú za daňové úľavy pre firmy, SPD a Zelení chcú prerozdelenie
Nie je prekvapením, že hospodárska politika bola kľúčovou témou volieb. Plány strán na oživenie hospodárstva sa výrazne rozchádzajú. Kým CDU a FDP presadzujú predovšetkým rozsiahle miliardové daňové úľavy, SPD a Zelení sa zameriavajú na obrovské investičné programy.
CDU a FDP chcú znížiť daňové zaťaženie právnických osôb na maximálne 25 %. CDU a CSU chcú tiež znížiť daň z príjmu pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami. SPD tiež požaduje úľavy pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami, ale podobne ako Zelení chce zvýšiť dane pre ľudí s najvyššími príjmami a superbohatých.
Vládne programy by mali rôzny vplyv na rozpočet
Odborníci z výskumného inštitútu ZEW Mannheim vypočítali daňové dopady volebných programov na súkromné domácnosti a štátny rozpočet. Podľa štúdie ZEW zverejnenej v januári by zníženie daní navrhované FDP, CDU/CSU a AfD výrazne znížilo daňové zaťaženie osôb s vyššími príjmami, zatiaľ čo programy SPD, Zelených, Ľavicovej strany a BDW by znamenali zvýšenie príjmov najmä pre osoby s nižšími a strednými príjmami.
Celkovo odborníci ZEW očakávajú, že program FDP prinesie najväčšie úľavy pre súkromné domácnosti a naopak, najväčšie zníženie daňových príjmov: Podľa výpočtov ZEW by to v roku 2025 znamenalo úľavu pre súkromné domácnosti vo výške 116 mld. Programy AfD a CDU/CSU by mali znížiť zaťaženie domácností o 97 mld. Na porovnanie, plány strany Ľavica by znamenali výrazné dodatočné zaťaženie vo výške 46 mld. Hoci volebné programy SPD, BSW a Zelených znamenajú prerozdelenie, podľa výpočtov ZEW prinášajú takmer neutrálne výsledky, ktoré predstavujú dodatočné zaťaženie domácností vo výške 1 miliardy EUR (BSW) a 4 miliardy EUR (SPD a Zelení).
SPD a Zelení chcú upraviť dlhový limit pre miliardové investície
SPD a Zelení namiesto daní počítajú s miliardovými investíciami, ktoré majú stimulovať ekonomiku. Na tento účel chcú obe strany reformovať dlhovú brzdu stanovenú v ústave. Tá obmedzuje nový dlh spolkovej vlády na maximálne 0,35 % nominálneho HDP. Podľa volebného manifestu SPD dlhová brzda bráni investíciám potrebným na optimalizáciu infraštruktúry a stimuláciu hospodárstva. Na reformu dlhovej brzdy je však potrebná dvojtretinová väčšina v Bundestagu a CDU/CSU chce podľa svojho volebného programu zachovať súčasný model dlhovej brzdy. Proti reforme je aj FDP, čo bol na začiatku jeden z hlavných dôvodov rozpadu bývalej koalície.
CDU, SPD, Zelení, FDP, AfD a BSW sú jednotní v zámere znížiť vysoké náklady na energie. Navrhované opatrenia zahŕňajú najmä zníženie sieťových poplatkov a dane z elektriny. Tým by sa Nemecko stalo atraktívnejším miestom pre podnikanie, ale znamenalo by to aj úľavu pre súkromné domácnosti. Spoločným cieľom všetkých strán je aj zníženie byrokracie.
Pravdepodobný kurz, ktorý je priaznivejší pre podnikateľov
Konkrétny hospodársky program bude teraz do veľkej miery závisieť od koalície, ktorá vznikne po voľbách. Hoci CDU/CSU v prieskumoch pred voľbami 23. februára jasne viedla, stále nie je jasné, s kým by CDU mohla vytvoriť vládu. Mnohí odborníci považujú za najpravdepodobnejší scenár koalíciu medzi CDU/CSU a SPD. Za možného koaličného partnera sa považujú aj Zelení, hoci líder CSU Markus Söder má voči tomu výhrady.
Ak by koalícia dvoch strán nestačila na dosiahnutie väčšiny, mohla by nasledovať trojkoalícia, čím by sa zmena moci o niečo zmiernila. To by si z definície vyžiadalo kompromis, ale podľa mnohých odborníkov by to malo pre krajinu znamenať zmenu na kurz, ktorý bude priaznivejší pre podnikateľov.
DAX je v poslednom čase veľmi silný
Akciový trh pozorne sleduje aj budúci vývoj najväčšej ekonomiky eurozóny. Na európskych trhoch sa v poslednom čase objavilo len málo signálov o slabom sentimente alebo slabom raste. Zatiaľ čo DAX a iné euróspke indexy v posledných rokoch zaostávali za svojimi americkými náprotivkami, v poslednom čase tieto indexy prekonali svoje americké náprotivky. Hlavný nemecký index DAX si za posledných šesť mesiacov pripísal 25 %, zatiaľ čo index S&P 500 získal len približne 13 %.

Podobne ako ostatné dôležité akciové indexy v Európe, aj hlavný nemecký index DAX ukázal v tomto roku svoju priateľskú stránku. Zdroj: Boris Roessler / dpa / picturedesk.com
Podľa ekonomického barometra analytického inštitútu sentix sa v poslednom období zlepšil aj hospodársky výhľad eurozóny. Očakávania boli jednoznačne prekonané, keď sa nálada vo februári zlepšila o päť bodov na mínus 12,7 bodu. Aj preto mnohí investori zrejme vsádzajú na návrat do Európy.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/election-in-germany-new-government-must-lead-the-country-out-of-the-economic-crisis/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.