Inflácia sa prekvapivo zvyšuje, rast je slabší

Najnovšie údaje o inflácii v USA však boli negatívnym prekvapením. V januári ceny v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 3,0 %, čím prekonali očakávania. Obvyklé vysvetlenie vysokého čísla spočíva v tom, že na začiatku roka došlo k výrazným úpravám cien smerom nahor, ktoré neodrážajú faktory sezónneho očistenia. Aj keď v nasledujúcich mesiacoch inflácia opäť klesne: V prípade, ktorý považujeme za najpravdepodobnejší scenár „bez pristátia“, by inflácia mala do konca roka 2025 dosiahnuť 2,9 %. Inflácia by tak zostala výrazne nad cieľovou hodnotou centrálnej banky, ktorá sa pohybuje okolo 2 %.

Pokiaľ ide o hospodársky rast, viaceré ukazovatele v poslednom období sklamali. V prvom rade bol prekvapujúci januárový medzimesačný pokles maloobchodných tržieb v USA o 0,8 %. Ukazovatele spotreby v USA sú mimoriadne dôležité, pretože silný hospodársky rast USA je ťahaný spotrebou. K dnešnému dňu však pri vyše dvojpercentnom raste HDP predpoklad silného hospodárskeho rastu v USA naďalej platí.

V Európe naopak vyniká prudký decembrový pokles priemyselnej výroby. V skutočnosti má priemyselný sektor eurozóny od roku 2023 klesajúci trend. Jedným malým lúčom nádeje je tu už spomínané zlepšenie nálady v priemysle.

 

Fed bojujúci s rizikom vyššej inflácie

To nás privádza k ďalšej dôležitej otázke: Čo bude ďalej s politikou úrokových sadzieb? Od septembra 2024 už Fed znížil kľúčovú úrokovú sadzbu o jeden percentuálny bod z 5,5 % na 4,5 %. Pokiaľ existuje len málo náznakov ďalšieho poklesu inflácie a ekonomika je na vzostupe, centrálna banka nemá veľa argumentov na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb.

Najnovšie vyjadrenia predstaviteľov Fedu naznačujú vyčkávací postoj, ale aj tendenciu k ďalšiemu znižovaniu úrokových sadzieb v strednodobom horizonte. Hlavné riziko pre trhy spočíva v možnom obrate trendu: ak inflácia skutočne opäť vzrastie, pozornosť by sa mohla rýchlo obrátiť späť smerom k zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Krátkodobý scenár: „Bez pristátia“

Vzhľadom na súčasné ekonomické údaje a politické prostredie sa domnievame, že najpravdepodobnejším scenárom pre tento rok je scenár „bez pristátia“. Čo by takýto scenár znamenal?

1) Inflácia v priemyselne vyspelých krajinách zostane nad 2-percentným cieľom centrálnych bánk s očakávanou hodnotou 2,6 % vo štvrtom štvrťroku 2025.

2) Hospodársky rast vo vyspelých ekonomikách upravený o infláciu zostáva na úrovni trendu (v roku 2025: 1,7 % medziročne).

3) Výnosy štátnych dlhopisov majú bočný až vyšší trend (10-ročný dlhopis v USA v súčasnosti na úrovni 4,5 %, 10-ročný nemecký dlhopis v súčasnosti na úrovni 2,5 %).

4) Centrálne banky znížia kľúčové úrokové sadzby len mierne.

Pre investorov to znamená, že možno očakávať rast cien, ktorý je v súlade s dlhodobými očakávaniami. 

Dlhodobý scenár: „Inflačný rast“

Z dlhodobého hľadiska podporia hospodársky rast aj vyššie investičné výdavky, napr. na digitalizáciu, obranu, klímu alebo integráciu. Rast v priemyselných krajinách by sa mohol v dlhodobom horizonte pohybovať okolo 1,5 %. V tomto scenári sa inflácia dlhodobo stabilizuje nad cieľovou hodnotou 2 %. Pokles počtu obyvateľov v produktívnom veku, častejšie ponukové šoky, silnejšia priemyselná politika a voľnejšia fiškálna politika však budú mať inflačný účinok.

V tomto prípade bude nastavenie menovej politiky centrálnych bánk pravdepodobne neutrálne. Za predpokladu reálnej neutrálnej kľúčovej úrokovej sadzby na úrovni 1 % by to pre vyspelé krajiny znamenalo priemernú kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 3,5 %.

Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Záver

V najpravdepodobnejšom krátkodobom aj dlhodobom scenári je nominálny hospodársky rast 4 % alebo mierne vyšší. Táto hodnota poskytuje hrubý odhad „férovej“ úrovne výnosov štátnych dlhopisov v priemyselne vyspelých krajinách (USA: 4,5 %) - prinajmenšom dovtedy, kým riziková prémia za rastúci štátny dlh zostane nízka.

Prostredie pre rizikové triedy aktív, ako sú akcie, zostáva v zásade pozitívne. Štrukturálne zmeny, ktorých hnacou silou je nová americká administratíva, však so sebou prinášajú neistotu. Zvýšili sa riziká, ako napríklad fragmentácia globálnej ekonomiky vrátane finančného systému.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/trade-conflict-ukraine-war-how-structural-change-could-affect-the-markets/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.