Nová neochota utrácať za luxusný tovar spôsobila v predchádzajúcom roku aj pokles predaja v Hainane, ktorý je pre tento priemysel dôležitým čínskym nákupným rajom. Výdavky na bezcolný tovar v ostrovnej provincii klesli medziročne o 29,3 % na 30,94 miliardy jüanov, čo zodpovedá 4,1 miliardy eur v roku 2024.

Pokles tržieb je neúspechom aj pre zahraničné luxusné značky. Globálne luxusné spoločnosti, ako napríklad LVMH a Kering, si na ostrove zriadili svoje predajne. Očakávali rozmach po pandémii koronavírusu a ukončení prísnych výluk. Najmä svetové kozmetické spoločnosti, ako napríklad L'Oreal a Estee Lauder, vkladali do Hainanu veľké nádeje. Kozmetické výrobky tam v roku 2023 tvorili viac ako 40 % bezcolného predaja.

Poznámka: Spoločnosti uvedené v tomto článku boli vybrané ako príklady a nepredstavujú investičné odporúčanie.

 

Niektorí európski giganti v oblasti luxusného tovaru dosiahli v roku 2024 lepšie výsledky, než sa očakávalo

Niektoré z veľkých skupín luxusného tovaru však v roku 2024 dosiahli lepšie výsledky, než sa očakávalo, a to aj napriek prepadu v Číne. Napríklad francúzska skupina Hermes sa na konci roka 2024 vymykala trendu v odvetví s prekvapivo veľkým skokom v tržbách. Výrobca kabeliek vykázal za štvrtý štvrťrok menovo upravený nárast obratu o takmer 18 % na 4 miliardy EUR. Analytici očakávali výrazne nižší rast. Čistý zisk vzrástol o 6,7 % na 4,6 miliardy eur. Údaje boli na burze prijaté euforicky.

Akcie Hermesu po oznámení údajov dokonca vzrástli na nové rekordné maximum. V jednoročnom porovnaní si v poslednom čase pripísala približne 17 percent. V priebehu desiatich rokov sa cena akcie Hermes zvýšila dokonca desaťnásobne. Naposledy mala spoločnosť na burze hodnotu 284 miliárd eur, čím sa v porovnaní odvetví dostala na druhé miesto za LVMH.

Pozitívne prekvapili aj údaje švajčiarskeho výrobcu hodiniek Richemont a britského Burberry. Obe spoločnosti dokázali kompenzovať prepad v Číne dobrým obchodom v USA. Spoločnosť Richemont, známa svojimi šperkami a hodinkami Cartier, zaznamenala v dôležitom vianočnom štvrťroku prekvapivo silný nárast tržieb o 10 % na rekordných 6,2 mld. eur. Najvýznamnejším motorom rastu švajčiarskej spoločnosti bola Amerika, ale Richemont rástol aj v Európe a Japonsku. Vo Veľkej Číne sa však tržby znížili o 18 percent.

Britskému výrobcovi luxusného oblečenia Burberry sa vo vianočnom štvrťroku tiež darilo prekvapivo dobre ľahko vďaka vyššiemu dopytu v USA. Hoci sa maloobchodné tržby v treťom štvrťroku znížili o 4 percentá na 659 miliónov libier šterlingov alebo ekvivalent 780 miliónov eur, experti očakávali oveľa výraznejší pokles o takmer 13 percent. Zvýšený dopyt v Amerike bol neočakávaný. Napriek poklesu sa lepšie, ako sa očakávalo, darilo aj v Číne.

 

LVMH a Kering sklamali svojimi ročnými výsledkami

Údaje francúzskeho priemyselného giganta LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) boli zmiešané. Hoci skupina v minulom roku prekvapivo dosiahla mierny nárast obratu o 1 % na 84,7 mld. eur, prevádzkový zisk klesol výraznejšie, ako sa očakávalo, a to o 14 % na 19,6 mld. eur. V konečnom dôsledku čistý zisk klesol o 17 percent na 12,6 miliardy eur. Z hľadiska trhovej kapitalizácie vo výške 350 miliárd eur je LVMH najhodnotnejšou spoločnosťou spomedzi európskych skupín vyrábajúcich luxusný tovar.

Výsledky luxusnej skupiny Kering boli na burzách prijaté zle. Tržby skupiny vyrábajúcej luxusný tovar klesli v roku 2024 o 12 % na 17,2 mld. eur. Tržby jednej zo značiek Kering Gucci klesli ešte výraznejšie, a to o 23 percent. Napriek snahám spoločnosti o znižovanie nákladov sa prevádzkový zisk znížil takmer o polovicu na 2,6 miliardy eur. Podľa vedenia spoločnosti Kering však v poslednom období došlo aspoň k miernemu zlepšeniu dopytu v Číne a Severnej Amerike.

 

Odborníci z odvetvia očakávajú začiatok oživenia

Odborníci z poradenských firiem Bain a McKinsey tiež vidia odvetvie v bode obratu pred nadchádzajúcim oživením. Podľa prognóz spoločnosti McKinsey by mal svetový trh s luxusným tovarom v rokoch 2025 až 2027 opäť rásť v priemere o 2 až 4 %. Poradenská spoločnosť pripisuje osobitný rastový potenciál koženému tovaru a šperkom, pričom očakáva, že tieto dve skupiny výrobkov budú v tomto období rásť spolu o 4 až 6 % ročne.

Odborníci zo spoločnosti Bain, ktorí pojem luxusný tovar definujú širšie, identifikovali trend odklonu od luxusného tovaru smerom k luxusným produktom orientovaným na zážitok, ako je exkluzívne cestovanie alebo v prípade bohatých zákazníkov umelecké diela a exkluzívne športové vozidlá.

 

USA by sa mohli stať novým motorom rastu

Nádej tohto odvetvia sa napokon upiera aj k očakávanému oživeniu čínskeho trhu. Podľa prognóz spoločnosti McKinsey čínsky trh s luxusným tovarom v období rokov 2025 až 2027 pravdepodobne opäť porastie o 3 až 5 %. Oživenie by mohli naštartovať najmä vládne opatrenia na stimuláciu hospodárstva.

Experti McKinsey však vidia ešte väčší potenciál na úrovni 4 až 6 % pre americký trh. Ten by mohol prevziať úlohu Číny ako hnacej sily rastu tohto odvetvia. Pokles inflácie a vyšší disponibilný príjem by mali mať pozitívny vplyv na dopyt po luxusnom tovare medzi spotrebiteľmi so strednými príjmami. K tomu sa pridáva rastúci počet bohatých kupujúcich. Európski giganti v oblasti luxusného tovaru sa však musia pripraviť na možnú hrozbu sankčných ciel, ktoré zaviedol nový americký prezident Donald Trump.

 

Silné zastúpenie luxusných skupín v poprednom európskom indexe

Luxusný sektor je pre európsky akciový trh veľmi dôležitým ekonomickým faktorom. Luxusné spoločnosti LVMH, Kering a Hermes patria medzi spoločnosti v indexe Euro-Stoxx-50, ktorý je vedúcim indexom v eurozóne. Celkovo index zahŕňa 50 najväčších a najdôležitejších kótovaných spoločností v eurozóne.

Investori, ktorí chcú investovať do luxusného sektora, sa preto len ťažko vyhnú európskemu akciovému trhu. Vo všeobecnosti európske akcie v roku 2025 zatiaľ prekonali americké akcie - čo je trend, z ktorého by možno v budúcnosti mohli profitovať aj akcie luxusných spoločností.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/luxury-goods-sector-could-resume-expansion/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.