Autor: APA FINANCE / ERSTE AM COMMUNICATIONS | 5 min. čítania

 

Čínska vláda chce opäť naštartovať stagnujúce hospodárstvo krajiny a pripravuje sa na obchodný spor s USA. Premiér Li Čchiang na Národnom ľudovom zhromaždení (čínsky parlament) v Pekingu potvrdil odhodlanie vedenia podporiť ekonomiku ďalšími opatreniami a oznámil cieľ rastu na úrovni 5 %. Li sa prihovoril takmer 3 000 delegátom vo Veľkej sále ľudu, pričom spomenul čoraz náročnejšie prostredie a zmeny, ktoré svet nezažil už sto rokov.

 

Cieľ rastu vo výške 5 percent

Päťpercentný cieľ hospodárskeho rastu je v súlade s očakávaniami, ale stále sa považuje za ambiciózny. Tlmená spotrebiteľská nálada a vysoká nezamestnanosť mladých ľudí sa dlhodobo odrážajú v slabom domácom dopyte. Okrem toho čínske hospodárstvo naďalej trpí krízou v oblasti nehnuteľností v krajine.

Minulé výsledky nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcnosti.

Túto situáciu ešte zhoršuje obchodný spor s USA. Vývoz tovaru do USA zostáva dôležitým pilierom čínskeho hospodárstva a konflikt by mohol krajinu tvrdo zasiahnuť. Americký prezident Donald Trump hneď po svojom nástupe do funkcie zdvojnásobil clá na čínsky tovar dovážaný do USA z 10 na 20 %. Čína už reagovala odvetnými clami vo výške 10 až 15 % na celý rad poľnohospodárskych výrobkov z USA a trestnými opatreniami voči niektorým americkým spoločnostiam. Dve najväčšie svetové ekonomiky sa tak ocitli na prahu obchodnej vojny podobnej tej z prvého Trumpovho funkčného obdobia, keď obe strany pokračovali v eskalácii prostredníctvom ciel a proticiel.

S cieľom oživiť hospodárstvo napriek obchodnému sporu sa Čína v súčasnosti spolieha na masívne investície a na tento účel plánuje emitovať miliardové dlhopisy. Vláda už zvýšila svoj plán rozpočtového deficitu o jeden percentuálny bod na 4 % HDP, čo je najvyššia úroveň za posledné desaťročia. Na tento účel plánuje vydať dlhodobé špeciálne dlhopisy v hodnote 1,3 bilióna jüanov (približne 170 mld. EUR). Okrem toho sa má štátnym bankám poskytnúť kapitál vo forme ďalších špeciálnych dlhopisov v celkovej hodnote 500 mld. jüanov.

 

Centrálna banka plánuje podporiť kľúčové odvetvia a oznámila možné zníženie úrokových sadzieb

Čínska centrálna banka nedávno oznámila aj ďalšie opatrenia na podporu hospodárstva. Podľa guvernéra Čínskej ľudovej banky Pan Gongšenga chce centrálna banka „vo vhodnom čase“ znížiť úrokové sadzby a dodať likviditu do finančného systému. To by však mohlo ešte viac podnietiť obchodný spor, keďže zníženie sadzieb by zároveň oslabilo jüan. Trump tiež predtým varoval Čínu pred opatreniami na oslabenie národnej meny, keďže by to zlacnilo čínske výrobky v USA.

Pan tiež oznámil nové nástroje menovej politiky na stabilizáciu spotreby a zahraničného obchodu a podporu investícií do technologických inovácií. Okrem iného sa zdvojnásobí úverová linka pre technologický sektor z 500 miliárd jüanov na 1 bilión jüanov (takmer 130 miliárd EUR). Podľa predsedu Národnej komisie pre rozvoj a reformy Čeng Šan-ťie krajina plánuje veľké projekty v kľúčových odvetviach, ako je železničný sektor, jadrová energetika a vodné hospodárstvo, s cieľom prilákať súkromné investície.

 

Čína vedie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a elektrických vozidiel

Medzitým vládny plán „Made in China 2025“, ktorý sa začal realizovať pred desiatimi rokmi, prináša výsledky. Krajina sa stala svetovým lídrom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a vyrába najviac elektrických vozidiel na svete. Čínsky výrobca elektromobilov BYD práve predbieha doterajšieho lídra trhu, americkú spoločnosť Tesla. V druhom štvrťroku minulého roka BYD prvýkrát vykázal vyšší obrat ako Tesla. Čínsky výrobca automobilov SAIC a čínsky technologický gigant Huawei chcú tiež spojiť svoje sily pri vývoji elektromobilov, obe spoločnosti to oznámili vo februári.

Uvedené spoločnosti boli vybrané ako príklady a nepredstavujú investičné odporúčanie.

 

Prelomové objavy v oblasti umelej inteligencie

Aj v oblasti umelej inteligencie (AI) zaznamenali Číňania niekoľko prelomových objavov. Najnovšie sa o veľký rozruch vo svete postarala čínska spoločnosť DeepSeek, ktorá svojím jazykovým modelom dokázala, že čínske spoločnosti dokážu v oblasti umelej inteligencie držať krok s USA. Úspech spoločnosti DeepSeek zlepšil od začiatku roka aj náladu na čínskych akciových trhoch. Technologické akcie, ktorých cena sa v posledných rokoch výrazne znížila, dokázali získať späť časť svojich strát a dokonca miestami dosiahli nové maximá. Ľudové zhromaždenie nedávno prisľúbilo technologickým spoločnostiam ďalšiu pomoc.

Li sa touto otázkou zaoberal aj konkrétne. Podľa pracovnej správy, ktorú premiér predstavil, vláda plánuje podporiť „rozsiahle uplatňovanie veľkých modelov umelej inteligencie“ a tiež má v úmysle zaviesť mechanizmus na zvýšenie financovania „odvetví budúcnosti“. Vláda chce tiež pomocou nového programu znížiť závislosť Číny od západných čipových technológií. Na tento účel bude celoštátna smernica podporovať spoločnosti, aby vo väčšej miere využívali procesory založené na bezlicenčnej a otvorenej technológii RISC-V, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na niekoľko povolaných osôb.

 

Prekvapivo pozitívne percentá ekonomického barometra a podnikových údajov

Pozitívne signály v poslednom čase prinieslo viacero ekonomických ukazovateľov. Index nákupných manažérov pre poskytovateľov služieb, ktorý zostavuje obchodný časopis Caixin, sa vo februári medzimesačne zvýšil o 0,4 bodu na 51,4 bodu. Toto zlepšenie nálady bolo prekvapením pre analytikov, ktorí v priemere očakávali a pokles na 50,7 bodu. Index pre spracovateľský priemysel sa vo februári zvýšil na 50,8 bodu z januárových 50,1 bodu. Oficiálny index nákupných manažérov sa vo februári vyšplhal na trojmesačné maximum 50,2 bodu, čím sa opäť dostal nad hranicu 50 bodov, ktorá signalizuje rast.

Štvrťročné výsledky niektorých významných čínskych spoločností tiež nedávno prekvapili pozitívnymi údajmi. Napríklad výrobca počítačov Lenovo približne zdvojnásobil svoj štvrťročný zisk na takmer 700 mil. Internetový gigant Alibaba dokonca viac ako strojnásobil svoj štvrťročný zisk. Skupina prevádzkuje najväčšiu čínsku platformu elektronického obchodu Taobao, preto sa jej obchodný vývoj považuje za dôležitý ukazovateľ spotrebiteľskej nálady v ľudovej republike.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/china-prepares-itself-for-trade-war-and-makes-plans-to-get-economy-back-on-track/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.