Autor: Erste AM Communications  | 6 min. čítania

 

Americký Federálny rezervný systém (Fed) a Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne prispôsobia svoju menovú politiku nedávno vystupňovanému obchodnému konfliktu. Významní predstavitelia oboch centrálnych bánk už ústne varovali pred dôsledkami obchodnej vojny a tieto nebezpečenstvá sa teraz pravdepodobne prejavia v úprave vývoja úrokových sadzieb.

Kým však ECB by mohla na očakávané negatívne účinky na hospodársky rast reagovať predovšetkým znížením úrokových sadzieb, Fed pravdepodobne ponechá svoje úrokové sadzby stabilné dlhšie, než sa očakávalo, aby reagoval na očakávaný rast inflácie v dôsledku obchodného konfliktu. Hoci miera inflácie v USA v poslednom období ďalej klesala, americkí centrálni bankári sa obávajú dočasného nárastu inflácie v dôsledku obchodnej vojny. Najnovšie zvýšenie ciel výrazne zdražuje mnohé výrobky dovážané do USA.

Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi sa však toto postavenie veľmi nepozdáva. Nedávno zintenzívnil svoju kritiku Fedu a najmä predsedu centrálnej banky Jeroma Powella. Dokonca pohrozil, že Powella prepustí, čo spôsobilo opätovnú neistotu na trhoch.

Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Údaje k 23. aprílu 2025

Americkí centrálni bankári varujú pred rastúcou infláciou

Powell v poslednom čase niekoľkokrát varoval pred dôsledkami Trumpovej colnej politiky. Vyššie clá a následné proticlá zavedené inými krajinami by sa mohli prejaviť vo vyššej inflácii a pomalšom hospodárskom raste v USA. „Doteraz oznámené zvýšenie ciel je výrazne väčšie, ako sa očakávalo, a to isté bude pravdepodobne platiť aj pre hospodársky vplyv, ktorý bude zahŕňať vyššiu infláciu a pomalší rast,“ povedal predseda Fedu na aprílovom vystúpení v Chicagu. Clá s najväčšou pravdepodobnosťou povedú aspoň k dočasnému zvýšeniu inflácie. Účinky spôsobujúce infláciu by však mohli byť aj trvalejšie, uviedol Powell.

 

Fed na konfrontačnom kurze s Trumpom

Centrálni bankári sa tak dostali na konfrontačný kurz s americkým prezidentom Trumpom. Ten opakovane naliehal na Fed, aby znížil úrokové sadzby s cieľom stimulovať ekonomiku, čo však zatiaľ u členov Fedu stretávalo s nesúhlasom. Vzhľadom na inflačné riziká zatiaľ úrokové sadzby zvyšovať nechcú. V dôsledku toho Trump nedávno výrazne zvýšil tlak na predsedu Fedu Powella a dokonca vyzval na jeho odvolanie.

'Powellova rezignácia nemôže prísť dosť rýchlo,' napísal Trump minulý týždeň na svojej platforme Truth Social. O niekoľko dní neskôr Trump svoj slovník ešte vyostril a predsedu Fedu nazval „loser“. Podľa jedného z Trumpových ekonomických poradcov sa preskúmanie Powellovho odvolania skutočne plánovalo. Samotný Powell vyhlásil, že jeho odvolanie nie je právne prípustné vzhľadom na nezávislosť Fedu. Donald Trump sa však odvtedy ohradil. „Nemám v úmysle ho vyhodiť,“ povedal Trump o Powellovi v utorok.

 

Náznaky znižovania úrokových sadzieb v Európe

Na rozdiel od Fedu ECB v súčasnosti nemusí reagovať na infláciu. Miera inflácie v eurozóne v marci ďalej klesla na 2,2 % . Centrálni bankári tiež neočakávajú žiadne výrazné cenotvorné účinky obchodného konfliktu. V colnom konflikte euro v poslednom období výrazne posilnilo voči doláru, čo zlacňuje dovoz do Európy a má tendenciu tlmiť infláciu.

Znižujúci sa inflačný tlak otvára priestor pre možné zníženie úrokových sadzieb v eurozóne. To umožňuje ECB zamerať svoju menovú politiku výlučne na tlmenie očakávaných negatívnych účinkov obchodných konfliktov na hospodársky rast. Už v predchádzajúcom týždni centrálna banka znížila depozitnú sadzbu, ktorá je dôležitá pre banky a sporiteľov, o 0,25 percentuálneho bodu na 2,25 %. Šéfka ECB Christine Lagardeová sa ako zvyčajne vyhla naznačeniu budúceho kurzu úrokových sadzieb, upozornila však na možné dôsledky obchodného konfliktu s USA.

Vzhľadom na „mimoriadnu neistotu“ nie je možné určiť smerovanie, možno len pevne držať v pamäti cieľ cenovej stability. Budúce menovopolitické rozhodnutia sú viac ako kedykoľvek predtým závislé od údajov. Výhľad hospodárstva eurozóny sa „v dôsledku rastúceho obchodného napätia zahmlil“, vysvetlila ECB. „Zvýšená neistota pravdepodobne zníži dôveru súkromných domácností a podnikov“, uviedla ECB. Šéfka centrálnej banky Lagardeová hovorila o „mimoriadne vysokej neistote“.

Rozhovor s CIO Geroldom Permoserom

Po colných plánoch amerického prezidenta Donalda Trumpa je ďalší zdroj neistoty pre trhy už za rohom: Trump chce prinútiť americký Federálny rezervný systém znížiť úrokové sadzby a otvorene hrozí odvolaním predsedu Fedu Jeroma Powella. Môže to Trump skutočne urobiť - a aké dôsledky by takýto závažný krok mal? CIO Gerold Permoser hodnotí situáciu 👉

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/central-banks-at-odds-how-are-fed-and-ecb-reacting-to-the-trade-conflict/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.