Autor: Paul Severin | 5 min. čítania
Nedávne clá USA spôsobili na finančných trhoch po celom svete značné turbulencie. V tomto článku sa pozrieme na pozadie týchto ciel, ich vplyv na ekonomiku a ponúkneme investorom stratégie na prijímanie rozhodnutí v tomto nestabilnom prostredí.
Poznámka: Upozorňujeme, že investovanie do cenných papierov so sebou prináša riziká aj príležitosti.
Prehľad nových proticiel USA
Dňa 2. apríla 2025, ktorý prezident Trump označil za „Deň oslobodenia“, boli oznámené komplexné clá na dovoz do USA. Tie zahŕňajú všeobecné clo vo výške 10 % na všetky dovozy, ako aj dodatočné, vyššie clá pre viac ako 60 obchodných partnerov. Výpočet týchto dodatočných ciel vychádza z obchodného deficitu USA s príslušnou krajinou. Napríklad pre Čínu bola stanovená celková colná sadzba 54 %, pre Vietnam 46 %, pre Taiwan 32 % a pre Európsku úniu 20 %.

Americký prezident Donald Trump pri oznámení rozsiahlych colných plánov. (c) (c) BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / picturedesk.com
Negatívna reakcia finančných trhov
Oznámenie týchto ciel a oznámenie Číny, že zavedie 34 % clo na všetok americký tovar, viedlo v piatok k prudkej korekcii amerických akcií. Obzvlášť tvrdo boli zasiahnuté technologické spoločnosti ako Apple, Nvidia a Tesla, ktoré utrpeli výrazné cenové straty. Cyklickejšie akcie, ako napríklad finančné spoločnosti a výrobcovia automobilov, tiež prudko korigovali. Poznámka: Uvedené spoločnosti boli vybrané ako príklad a nepredstavujú investičné odporúčanie.
Treba však poznamenať, že ceny sa na mnohých burzách do polovice februára vyšplhali na rekordné hodnoty. Korekcia preto nebola až takým prekvapením. Jej rozsah bol do istej miery prekvapujúci a vyvolali ju americké dovozné clá. Ani najväčší pesimisti nepredpokladali také vysoké clá zavedené Trumpom.
Ekonómovia varujú pred stagfláciou
Ekonómovia varujú pred možnými negatívnymi dôsledkami týchto ciel. Predpovedajú zvýšenie inflácie, spomalenie hospodárskeho rastu a možné zvýšenie nezamestnanosti. Niektorí odborníci sa dokonca obávajú stagflácie, t. j. kombinácie stagnujúceho rastu a vysokej inflácie. Clá v skutočnosti pôsobia ako zvýšenie daní pre USA. Drastické zvýšenie efektívnej colnej sadzby z 2,3 % na odhadovaných 20 % predstavuje pre USA a svetové hospodárstvo značný šok. Riziko recesie v USA sa výrazne zvýšilo.
Čo by teraz mali investori robiť?
V čase takejto volatility trhu je nevyhnutné konať obozretne. Tu je niekoľko stratégií, ktoré môže investor zvážiť:
1. Diverzifikácia portfólia - zmiešané portfóliá alebo investičné fondy
Rozložte svoje investície do rôznych tried aktív a regiónov, aby ste minimalizovali riziko. Existujú zaujímavé, široko diverzifikované investičné fondy, ktoré aktívne presúvajú peniaze do rôznych tried aktív podľa vášho odhadu, využívajú krátkodobé príležitosti a zároveň sa snažia zmierniť riziká. V nestabilných časoch, ako sú tieto, sú tieto fondy žiadané. Investície do cenných papierov so sebou vo všeobecnosti prinášajú riziká aj príležitosti.
Vzhľadom na globálnu neistotu portfólio manažéri v Erste Asset Management znížili alokáciu akcií v zmiešaných portfóliách ešte pred oznámením ciel. Nemá však zmysel úplne sa vzdať akcií, pretože, ako ukázala minulosť, trhy sa môžu rýchlo „otočiť“ a prípadné cenové straty sa potom dajú získať späť.
2. Investície do defenzívnejších odvetví
Sektory ako zdravotníctvo, verejné služby a základné spotrebné tovary majú v neistých časoch tendenciu byť stabilnejšie. Ak investujete do akcií, zaujímavý by mohol byť aktívne spravovaný fond, ktorý sa nedrží len tvrdohlavo indexu, ale aj mení akcie. Aj aktívne riadené fondy však môžu podliehať výkyvom.
3. Využívanie spriemerovania cien
Ak uvažujete o tom, že využijete pokles cien akcií na vstup na trh, mohli by ste tak urobiť postupne. Plánovanú výšku investície rozdeľte do niekoľkých krokov v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Osvedčeným spôsobom je investičné sporenie. Možno nezachytíte optimálnu nízku cenu, ale je to spôsob, ako vyrovnať vstupnú cenu v čase.
Upozornenie: Efekt priemernej ceny klesá s rastúcou dobou trvania investičného sporenia, pretože nasporené aktíva sa správajú čoraz viac, ako keby bola celková suma investovaná raz. V závislosti od vývoja na trhu sa môže jednorazová investícia ukázať aj ako výhodnejšia. Investovanie do cenných papierov so sebou prináša riziká, ale aj príležitosti.
4. Bezpečné aktíva, ako je zlato alebo fondy s krátkou splatnosťou
V takejto fáze sú žiadané tzv. bezpečné aktíva. V posledných týždňoch cena zlata masívne ťažila z trendu investovania do bezpečných tried aktív.
Výkyvy cien menej ovplyvňujú aj fondy krátkodobých dlhopisov, keďže opakovane investujú peniaze do krátkych splatností a v budúcnosti by mohli profitovať aj z prípadného zníženia úrokových sadzieb.
5. Necítite sa dobre?
Ak sa so svojím portfóliom cenných papierov necítite dobre, navštívte svojho poradcu. Nechajte si skontrolovať svoje portfólio. Možno je defenzívnejšia orientácia, t. j. viac dlhopisov ako akcií, možnosťou, ktorá vám viac vyhovuje, aj keď by ste sa vzdali možnosti dlhodobých výnosov. Je potrebné poznamenať, že investície do akcií aj dlhopisov so sebou prinášajú určité riziká.
Akým chybám sa treba vyhnúť?
Zbavte sa cenných papierov (úplne) hneď teraz
Akciovým trhom sa dlhodobo darí. Z dlhodobého hľadiska akcie prekonávajú mnohé iné triedy investícií, najmä „sporiaci účet“. Niektorí nováčikovia bez skúseností sa rýchlo zlaknú, len čo ceny začnú oslabovať. V dôsledku toho predávajú svoje cenné papiere a fondy, niekedy aj so stratou. Táto reakcia môže byť v jednotlivých prípadoch pochopiteľná, ale je v rozpore s dlhodobým charakterom akumulácie aktív. Trpezlivosť sa vždy ukázala ako výhodnejšia. Vo všeobecnosti treba poznamenať, že investovanie do cenných papierov so sebou prináša riziká, ale aj príležitosti.
Zníženie výnosov s denným „vstupom a výstupom“
Niektorí investori reagujú na výkyvy cien horúčkovitým nákupom a predajom. V dôsledku poplatkov a rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou sa čistý výnos výrazne znižuje.
Kompenzácia strát špekuláciou
Niektorí investori sa teraz snažia využiť turbulentné ceny na krátkodobé obchody. V týchto turbulentných časoch je riziko, že sa ocitnete na nesprávnej strane trhu, veľmi vysoké. Zachovajte pokoj a vyhnite sa krátkodobým obchodom.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/us-tariffs-trigger-a-price-slide-what-to-do-now/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.