Autor: APA Finance / Erste AM Communications | 6 min. čítania
Najväčšie podniky vyrábajúce polovodiče oznámili za 1. štvrťrok výrazný nárast tržieb a ziskov. K dobrým číslam naďalej prispieva prudko rastúci dopyt po čipoch používaných na umelú inteligenciu, ale aj solídny objem objednávok z iných odvetví, napríklad od výrobcov automobilov a počítačov. Výhľady a prognózy na štvrťročných prezentáciách však boli vzhľadom na neistotu spojenú s americkými clami zmiešané. Zatiaľ čo niektoré spoločnosti boli sebavedomé, iné priemyselné giganty poskytli opatrnejšie výhľady.
Poznámka: Spoločnosti uvedené v tomto článku boli vybrané ako príklady a nepredstavujú investičné odporúčania.
TSMC vykázalo prekvapivo dobré údaje
Štvrťročné údaje taiwanského polovodičového gigantu TSMC boli prekvapivo dobré. Skupina v prvom štvrťroku zvýšila svoj zisk o viac ako očakávaných 60 % na 362 miliárd taiwanských dolárov, čo je necelých 10 miliárd eur. Tržby spoločnosti TSMC vzrástli o necelých 42 percent, čo je najvýraznejší rast od roku 2022. Spoločnosť ťažila z vysokého dopytu po serveroch a smartfónoch s umelou inteligenciou, ako aj z pull-forward efektov pred nadobudnutím platnosti amerických ciel.
Spoločnosť TSMC pôsobí ako zmluvný výrobca, ktorý vyrába čipy pre iné významné polovodičové spoločnosti, ako je napríklad Nvidia, takže údaje TSMC možno považovať za referenčné pre toto odvetvie.
Poznámka: Minulé výsledky a prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov. Zdroj: APA/WSTS/Gartner; údaje k 7. máju 2025 - APA Grafik on Demand, na objednávku Erste Asset Management

Samsung prekvapuje, Intel ešte viac zaostáva
Spoločnosť Samsung tiež nedávno zverejnila dobré údaje. Juhokórejský výrobca čipov vykázal za 1. štvrťrok zisk vo výške približne 4,1 miliardy EUR, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 1,2 %. Tržby v období od januára do marca vzrástli o 10 %. Podľa spoločnosti Gartner, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, skupina, ktorá vyrába aj elektronické produkty, ako sú televízory a smartfóny, dosiahla v roku 2024 len s polovodičovými produktmi tržby vo výške približne 66,5 mld. Samsung sa tak vrátil na prvé miesto rebríčka spoločnosti Gartner a odsunul svojho konkurenta Intel na druhé miesto.
Spoločnosť Intel sa zatiaľ naďalej zmieta v kríze a svojimi štvrťročnými údajmi a prognózami predaja sklamala očakávania akciového trhu. V prvom štvrťroku tržby výrobcu čipov stagnovali na úrovni 12,67 miliardy USD. Bývalý líder v odvetví stráca podiel na trhu s procesormi pre osobné počítače a servery v prospech svojho konkurenta AMD a naďalej trpí tým, že mu uniká boom v oblasti umelej inteligencie. Keďže spoločnosť zatiaľ nedosiahla očakávaný obrat prostredníctvom akvizícií začínajúcich podnikov v oblasti umelej inteligencie, Intel sa teraz chce vlastným vývojom vyrovnať globálnemu lídrovi na trhu, spoločnosti Nvidia.
Nvidia zostáva nesporným lídrom na trhu
Nvidia však zatiaľ zostáva nesporným lídrom na trhu s vysoko výkonnými čipmi pre aplikácie umelej inteligencie. O Nvidii koluje príslovie, že je teraz ako výrobca lopát v čase zlatej horúčky. Rozmach AI priniesol spoločnosti v poslednom čase ďalšie rekordné tržby. Vo februári Nvidia oznámila za uplynulý štvrťrok skok v tržbách o 78 % na 39,3 miliardy dolárov.
Biznis s polovodičmi pre dátové centrá sa takmer zdvojnásobil na 35,6 miliardy dolárov. Vzhľadom na vysoký dopyt tento biznis naďalej prekvitá. Podľa výpočtov výskumníkov trhu zo spoločnosti Gartner sa trh s čipmi pre dátové centrá s umelou inteligenciou takmer zdvojnásobil z 65 miliárd USD v roku 2023 na 112 miliárd USD v minulom roku.
Poznámka: Minulé výsledky a prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov. Zdroj: APA/WSTS/Gartner; údaje k 7. máju 2025 - APA Grafik on Demand, na objednávku Erste Asset Management

Colné plány Donalda Trumpa prinútili spoločnosti vrátiť výrobu späť do USA
Vzhľadom na colné plány amerického prezidenta Donalda Trumpa sú vyhliadky najväčších polovodičových spoločností zmiešané. Počítačové čipy a niektoré elektronické výrobky boli oslobodené od amerických ciel, ale len dočasne. Nielen clá na čipy, ale aj clá na mnohé elektronické výrobky, napríklad smartfóny, by nepriamo tvrdo zasiahli polovodičový priemysel.
Napriek dobrým štvrťročným údajom sa spoločnosť Samsung už neodvážila poskytnúť výhľad na aktuálny štvrťrok. Spoločnosť sa odvolávala na „rastúcu makroekonomickú neistotu v dôsledku nedávneho globálneho obchodného napätia a spomalenia globálneho hospodárskeho rastu“, čo „sťažuje predpovedanie budúceho vývoja“.
Clá by mohli ovplyvniť aj americké spoločnosti, keďže mnohé americké spoločnosti vyrábajúce polovodiče vyrábajú v iných krajinách. Niektoré americké spoločnosti preto zvažujú presun časti svojej výroby do USA. Napríklad spoločnosť Nvidia oznámila, že v nasledujúcich štyroch rokoch plánuje v USA investovať niekoľko sto miliárd dolárov. Najväčší svetový výrobca čipov pre umelú inteligenciu TSMC tam chce s pomocou partnerov vybudovať servery pre umelú inteligenciu v hodnote až 500 miliárd dolárov. Presun výroby do USA je Trumpovým deklarovaným cieľom. „Taiwan nám vzal náš biznis s čipmi,“ povedal prezident, „chceme ho späť v USA.“
Obmedzenia vývozu do Číny zasiahli priemysel ešte viac
Nielen clá, ale aj obmedzenia vývozu určitých čipov z USA do Číny v súčasnosti ovplyvňujú polovodičový priemysel. Napríklad spoločnosť Nvidia očakáva v dôsledku obmedzení vysoké náklady. Len za 1. štvrťrok by mali predstavovať 5,5 miliardy USD. Vláda USA zaviedla na dobu neurčitú kontrolu vývozu čipu H20, ktorý sa používa najmä na umelú inteligenciu, do Číny. Americké úrady chcú zabrániť predaju najmodernejších čipov do Číny.
USA už za Trumpovho predchodcu Joea Bidena zaviedli prekážky predaja najnovších vysokovýkonných čipov do Číny. V dôsledku toho mohla Nvidia dodávať čínskym spoločnostiam len zmenšenú a pomalšiu verziu s názvom H20. Aj na tieto čipové systémy sa však teraz vzťahujú vývozné obmedzenia.
Záver
Polovodičový priemysel zostal silný aj napriek globálnej neistote a obchodným konfliktom. Spoločnosti ako TSMC a Nvidia ťažia z pokračujúceho rastu dopytu po čipoch s umelou inteligenciou, zatiaľ čo iné, napríklad Intel, zápasia s problémami. Clá USA a vývozné obmedzenia voči Číne však majú na polovodičové spoločnosti ďalší vplyv. Prostredie by sa mohlo stať zložitejším, o čom svedčia zmiešané vyhliadky a prognózy, ktoré spoločnosti uviedli vo svojich najnovších finančných výsledkoch.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/semiconductor-industry-between-ai-boom-and-us-tariffs/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.