Autor: Javier De la Vega | 5 min. čítania

 

Čo sú dlhopisy s vysokým výnosom (high-yield dlhopisy)?

Dlhopisy s vysokým výnosom sú podnikové dlhopisy vydané spoločnosťami s nižším úverovým ratingom. Tieto ratingy naznačujú vyššie riziko, že spoločnosť nemusí byť schopná splatiť svoj dlh. Ako kompenzáciu za toto riziko ponúkajú tieto dlhopisy investorom vyššie úrokové platby - odtiaľ pochádza pojem „vysoký výnos“.

 

Ako je definovaný pojem „vysoký výnos“ (high-yield)?

Ratingové agentúry hodnotia dlhopisy na základe schopnosti emitenta splácať. Tri hlavné agentúry sú Moody's, Standard & Poor's (S&P) a Fitch. Dlhopis sa považuje za investičný stupeň, ak má rating BBB- alebo vyšší (S&P/Fitch) alebo Baa3 alebo vyšší (Moody's). Všetko, čo je nižšie, sa klasifikuje ako vysoký výnos (high-yield).

 

Prečo sú ratingy dôležité: Riziko zlyhania

Emitenti s nižším ratingom v minulosti vykazovali vyššiu pravdepodobnosť zlyhania - neschopnosti splácať úroky alebo istinu. Hoci sa presné čísla líšia v závislosti od zdroja a obdobia, tu je približný prehľad založený na dlhodobých priemeroch:

Zdroj: S&P

V prípade platobnej neschopnosti však nie je všetko stratené. Investori často získajú späť časť svojej investície - to je známe ako miera návratnosti. V minulosti sa miera návratnosti dlhopisov s vysokým výnosom pohybovala v priemere okolo 40 %, hoci sa značne líšila.

 

Kreditné rozpätie (spread): Riziková prémia

Kreditné rozpätie je rozdiel medzi výnosom dlhopisu s vysokým výnosom a štátneho dlhopisu (napríklad nemeckého bundu) s podobnou splatnosťou. Tento spread kompenzuje investorom:

  • Riziko zlyhania
  • Riziko likvidity (dlhopisy s vysokým výnosom sa ťažšie rýchlo predávajú)
  • Volatilitu trhu

Napríklad, ak výnos nemeckého 5-ročného Bund-u je 2 % a výnos dlhopisu s vysokým výnosom 6 %, kreditné rozpätie (spread) je 4 percentuálne body alebo ekvivalentne 400 bázických bodov (skrátene bps).

 

Oplatí sa stále riskovať s dlhopismi s vysokým výnosom?

Od polovice roka 2025 zostávajú kreditné rozpätia dlhopisov s vysokým výnosom denominovaných v eurách podľa historických štandardov relatívne nízke: Dlhopisy s ratingom BB sa obchodujú na úrovni približne 200 bázických bodov (bps) oproti štátnym dlhopisom, zatiaľ čo dlhopisy s ratingom B sa pohybujú okolo 330 bps. Tieto úrovne sú v porovnaní s dlhodobými priemermi nízke, napriek tomu by mali stále poskytovať pozitívnu rizikovú prémiu. Pri porovnaní s historickými mierami zlyhania a vymáhania sa súčasné spready zdajú byť v podstate dostatočné na kompenzáciu očakávaných strát - hoci „vankúš“ nad touto mierou, tzv. nadmerná riziková prémia, je tenší ako v minulosti.

Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Zdroj: Refinitiv Datastream, údaje k 11.7.2025

 

Štruktúra trhu a dynamika dopytu

Jedným z dôvodov, prečo rozpätia zostávajú stlačené, je pretrvávajúci dopyt po dlhopisoch s vysokým výnosom, aj keď veľkosť trhu upravená o riziko - meraná ukazovateľom DV01, ktorý zachytáva celkovú citlivosť trhu na riziko úrokových sadzieb a kreditného rozpätia - sa už viac ako desať rokov významne nezvýšila.

Poznámka: Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Poučenie z minulých cyklov

Za posledných 15 rokov boli podobné úrovne rozpätia pozorované v rokoch 2014, 2017, 2019 a 2021. V každom prípade sa rozpätia nakoniec rozšírili, ale katalyzátorom boli skôr makroekonomické šoky - ako napríklad spomalenie Číny a prepad cien komodít (2014 - 15), sprísnenie menovej politiky Fedu (2018), pandémia COVID-19 (2020) a inflačný šok a vojna na Ukrajine (2022-23)- než akákoľvek inherentná nestabilita samotných rozpätí. Hoci dnešné úzke rozpätia oprávňujú k určitej opatrnosti, história naznačuje, že vyššie výnosy, ktoré ponúkajú dlhopisy s vysokým výnosom, môžu z dlhodobého hľadiska stále kompenzovať ich riziko.

 

Záver

Dlhopisy s vysokým výnosom môžu byť cennou súčasťou diverzifikovaného portfólia, pretože ponúkajú atraktívne výnosy výmenou za vyššie riziko. Pochopenie vzájomného pôsobenia ratingov, rozpätí (spreadov) a zlyhaní pomáha investorom prijímať informované rozhodnutia - najmä v súčasnom trhovom prostredí.

 

Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/back-to-the-basics-understanding-high-yield-bonds/

Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik

Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora

Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar

Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.