Autor: Adam Vranka | 5 min. čítania
Len nedávno sme mohli sledovať novinové titulky, ktoré oznamovali, že trhová kapitalizácia Nvidie presiahla 3 bilióny dolárov. 9. júla sa technologický gigant postaral o ďalší historický míľnik - ako prvá verejne obchodovaná spoločnosť prekročila hodnotu 4 biliónov dolárov. A to aj napriek tomu, že len pred pár mesiacmi počas turbulencií na finančných trhoch spôsobených Trumpovými clami bola jej trhová hodnota v jednom momente „iba“ 2,3 miliardy dolárov. Za týmto pozoruhodným výkonom stojí nielen pozitívna nálada na finančných trhoch, ale najmä pokračujúci boom v oblasti umelej inteligencie (AI).
Veľké technologické spoločnosti sa predbiehajú v tom, kto na AI minie viac peňazí, čo je pre Nvidiu pozitívnym signálom, keďže z veľkej časti sa práve jej grafické procesory využívajú v AI datacentrách. V júli napríklad spoločnosť Meta oznámila, že plánuje minúť stovky miliárd dolárov na vybudovanie niekoľkých masívnych dátových centier AI pre ich „superinteligenciu“. Jedno z nich by malo byť dokonca také veľké ako celý Manhattan. Alphabet (materská spoločnosť Googlu) nezostáva pozadu a ohlásil ďalšiu investíciu 25 miliárd dolárov do AI infraštruktúry. Očakáva sa, že v roku 2025 veľké technologické spoločnosti minú na AI infraštruktúru dokopy viac ako 300 miliárd dolárov, čo môžeme vidieť aj na nasledujúcom obrázku.

Zdroj: Yahoo Finance, dáta jednotlivých firiem
Cesta na vrchol
Nvidia bola pred pár rokmi veľmi známa najmä v komunite hráčov, keďže jej grafické karty sa vo veľkom využívali hlavne v herných počítačoch. S príchodom AI sa zistilo, že práve grafické procesory sú ideálnym nástrojom pre infraštruktúru a dátové centrá, ktoré pomáhajú poháňať rôzne formy umelej inteligencie vrátane najnovších generatívnych chatbotov s umelou inteligenciou, ako sú ChatGPT a Gemini. Ekosystém spoločnosti Nvidia, od jej softvéru až po produkty, jej umožnil získať pozíciu spoločnosti, za ktorou ostatní prišli, keď potrebovali obrovský výpočtový výkon na riešenie svojich potrieb v oblasti umelej inteligencie.
Výsledky hovoria sami za seba: tržby Nvidie sa v každom kvartáli počítajú v desiatkach miliárd dolárov. V prvom kvartáli fiškálneho roka 2026 (Q1 2025 podľa kalendárneho roka) dosiahla Nvidia tržby 44,1 miliardy dolárov, čo môžeme vidieť aj na obrázku nižšie. Segment dátových centier zaznamenal medziročný nárast tržieb o 73 % a tvoril takmer 90 % celkových tržieb. Čistý zisk dosiahol v tomto štvrťroku impozantných 18,8 miliardy dolárov. Rast tržieb aj ziskov sa očakáva aj v budúcnosti. Jensen Huang, CEO Nvidie, počas prezentácie posledných finančných výsledkov hovoril, že globálny dopyt po infraštruktúre umelej inteligencie spoločnosti Nvidia je neuveriteľne silný a bude akcelerovať. „Krajiny vnímajú AI ako základnú infraštruktúru ako napr. elektrinu alebo internet a Nvidia stojí v čele tejto hlbokej transformácie“ dodal Huang.

Zdroj: Statista, Nvidia
Nova príležitosť?
Podľa Huanga by každá krajina mala mať vlastný systém umelej inteligencie (AI) vybudovaný na domácich údajoch, zosúladený s národnými hodnotami a prevádzkovaný s využitím miestnej infraštruktúry. S touto myšlienkou sa stotožňujú aj viacerí politici. Svedčí o tom aj fakt, že za posledné mesiace sa vlády Francúzska, Nemecka, Saudskej Arábie, Južnej Kórey a Spojených arabských emirátov zapojili do dohôd o vybudovaní miestnej infraštruktúry AI. Nvidia tvrdí, že myšlienkou o vlastnom systéme AI sa zaoberá najmenej 20 krajín. Pre Nvidiu by boli takéto projekty potenciálne veľkým zdrojom príjmov. Investičná banka Jefferies odhaduje, že tieto projekty by mohli Nvidii „v najbližších rokoch“ priniesť kumulatívne príjmy vo výške približne 200 miliárd dolárov.
A čo konkurencia?
Nvidia nie je jedinou spoločnosťou z polovodičového sektora, ktorej sa momentálne darí. Ak sa pozrieme na vývoj celého polovodičového sektora, od aprílového dna zažíva celý segment výrazný rast. Americké polovodičové spoločnosti už tvoria okolo 11% hodnoty akciového indexu S&P 500, čo predstavuje historické maximum. Hlavný konkurent Nvidie v oblasti AI dátových centier – spoločnosť AMD – zaznamenala od apríla viac než 100 % nárast hodnoty svojich akcií. Ak sa pozrieme aj na index polovodičových spoločností PHLX, ten taktiež od aprílových miním narástol o takmer 60 %. Dôležitou pozitívnou správou pre obe spoločnosti bolo júlové zrušenie amerických obmedzení na vývoz čipov do Číny. Nvidia tak obnoví predaj svojich čipov H20 a AMD svojich čipov MI308 do Číny. Na nasledujúcom obrázku môžeme vidieť tohtoročnú výkonnosť (do 21.7.) Nvidie, AMD a The Invesco PHLX Semiconductor ETF, ktorý kopíruje polovodičový index PHLX.

Zdroj: Google Finance
Nvidia je ale stále jednoznačne číslom jeden v oblasti AI čipov pre dátové centrá. Jej trhový podiel sa odhaduje na viac ako 80 %. Nvidia je nielen väčšia ako AMD, ale aj rýchlejšie zvyšuje svoje príjmy z dátových centier. Jej tempo rastu tržieb je rýchlejšie ako u konkurencie – len za posledný štvrťrok vzrástli jej tržby z dátových centier o 73 % na 39,1 miliardy dolárov, kým AMD zaznamenala 57 % rast na úroveň 3,7 miliardy dolárov.
Veľkou výhodou Nvidie je aj ich softvérová platforma CUDA, ktorá vznikla už v roku 2006 a umožňuje vývojárom programovať svoje grafické procesory (GPU) na rôzne úlohy. Nvidia presadila používanie tohto softvéru na univerzitách a vo výskumných laboratóriách, vďaka čomu sa stal softvérovým programom, na ktorom sa mnoho vývojárov učilo programovať GPU. AMD uviedla skutočného konkurenta softvéru CUDA až o približne 10 rokov, v tom čase bol ale už softvér od Nvidie štandardným softvérom používaným na programovanie GPU. Pri príchode umelej inteligencie Nvidia rozšírila svoj softvérový náskok prostredníctvom nástrojov špecifických pre umelú inteligenciu s názvom CUDA X, ktorá pomáha zvyšovať výkon jej čipov pre umelú inteligenciu. Aj vďaka tomuto softvéru si Nvidia stále udržiava svoje dominantné postavenie.
Príbeh, ktorý píše technologickú históriu
Cesta Nvidie za posledné roky je pozoruhodným príbehom, ktorý sa pravdepodobne nebude tak skoro opakovať. Spoločnosť, ktorá kedysi dominovala hernému trhu, dokázala vďaka strategickému víťazstvu v oblasti AI čipov pre dátové centrá prerásť do pozície globálneho lídra umelej inteligencie. Ak si chce Nvidia udržať svoje dominantné postavenie na rýchlo meniacom sa trhu infraštruktúry umelej inteligencie, sú potrebné neustále inovácie a zlepšovanie produktov. Dôležité do budúcna bude aj to, či si Nvidia dokáže udržať dlhodobo svoje nadpriemerné vysoké marže a či dokáže pretaviť vysoké očakávania trhov aj do reality.
Akcie Nvidie sú súčasťou aj viacerých našich fondov vrátane Fondu budúcnosti alebo Fondu maximalizovaných výnosov (FMV), v ktorom je práve Nvidia momentálne najväčšou pozíciou. Prvé akcie Nvidie boli do FMV nakúpené na začiatku roka 2020. Táto pozícia je v pluse už o viac ako 2 600 %, čo môžeme vidieť aj na obrázku, ktorý zobrazuje vývoj ceny akcií Nvidie.

Zdroj: Google Finance
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingovým oznámením a slúži ako doplnkový zdroj informácií pre investorov, pričom je založený na najlepších informačných zdrojoch dostupných v čase jeho vytvorenia. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov, pokiaľ ide o výnos, zdaňovanie a mieru akceptovateľného rizika. Informácie boli spracované bez zohľadnenia osobnej situácie možných prijímateľov a ich znalostí a skúseností v oblasti investovania, nepredstavujú poskytnutie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu, nie sú ani návrhom na uzatvorenie obchodu zo strany správcovskej spoločnosti a nevyplývajú z neho žiadne záväzky. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov. Zdrojom použitých informácii je Erste Asset Management GmbH, so sídlom Am Belvedere 1, 1100 Viedeň, Rakúsko, zapísaná v Obchodnom registri Obchodného súdu Viedeň pod registračným číslom 102018 b, podnikajúca v Slovenskej republike prostredníctvom organizačnej zložky Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika, so sídlom Tomášikova 48, 832 65 Bratislava, IČO: 51 410 818, zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Po, vložka č.: 4550/B, ak nie je uvedené inak. Informácie obsiahnuté v tomto dokumente nie je dovolené ďalej rozširovať bez predchádzajúceho súhlasu spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika.