Autor: Gerhard Winzer | 3 min. čítania
V eurovom vyjadrení bol výkon širokého akciového trhu od začiatku roka negatívny. Od druhého aprílového týždňa však prostredie vykazuje zlepšujúci sa trend. Z pohľadu trhu sa odvtedy zvýšila pravdepodobnosť zmiernenia obchodného konfliktu s USA.
Vzhľadom na nedávne oznámenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení ciel sa zdá, že dohodnutým riešením bude, že obchodní partneri vo všeobecnosti akceptujú stanovené clá a nebudú reagovať významnými proticlami. Čína je však v tomto smere dôležitou prekážkou. Na rozdiel od iných krajín je Čínska ľudová republika oveľa menej náchylná voči vonkajšiemu tlaku. 90-dňová lehota na rokovania uplynie v polovici augusta.
Analytici verzus ekonómovia
Ceny akcií rastú a dlhopisové rizikové prémie klesajú na nízke úrovne, rovnako ako volatilita akcií. Dokonca aj (obchodne vážený) americký dolár od začiatku júla mierne posilnil po mesiacoch oslabovania a cena zlata v amerických dolároch sa pohybuje do boku (na vysokej úrovni).
Odhady rastu ziskov spoločností tiež podporujú tento trhový trend. Okrem účastníkov trhu sú optimistickí aj akcioví analytici. Ako to zapadá do popisov ekonómov a politických analytikov, ktorí hovoria o ekonomických rizikách pre USA (vyššia inflácia, nižší rast) a zmene svetového poriadku?
Existuje niekoľko vysvetlení pozitívneho trhového trendu:
- Svetová ekonomika a finančný trh prekonali krízy posledných rokov prekvapivo dobre. Túto odolnosť však možno pripísať predovšetkým fiškálnej a menovej politike. Reakciou na krízy bolo vždy – v niektorých prípadoch značné – zvýšenie rozpočtového deficitu, ktorý bol de facto financovaný centrálnymi bankami. Úroveň zadlženosti aj nové pôžičky sú teraz vysoké. Z dlhodobého hľadiska nie je dynamika verejného dlhu v mnohých krajinách udržateľná. Zároveň je pre centrálne banky ťažšie ako predtým znižovať kľúčové úrokové sadzby, keďže inflačný cieľ 2 % nebol dosiahnutý. To platí najmä pre americký Fed. Pre menovú a fiškálnu politiku je čoraz ťažšie poskytovať dodatočné stimuly.
- Niektorí komentátori pozorovali, že prezident Trump zmierňuje svoje vyhlásenia, akonáhle je reakcia trhu výrazne negatívna. Naposledy sa to stalo začiatkom apríla, keď hrozba globálnej obchodnej vojny vyvolala obavy z globálnej hospodárskej krízy. Hodnotenie, že situácia nebude taká zlá, ako sa obávalo, však nie je založené na stabilných základoch.
- Potenciálny negatívny vplyv politiky USA nie je zatiaľ (alebo nie výrazne) viditeľný v zverejnených údajoch. Účastníci trhu sa snažia predvídať vývoj, ale centrálne banky vzhľadom na obtiažnosť prognózovania používajú retrospektívny prístup závislý od údajov. Negatívny vývoj by mohol nastať až v strednodobom horizonte.
- Finančné prostredie je napriek negatívnym správam z Bieleho domu pozitívne. Toto kruhové uvažovanie (trhy rastú, pretože rastú) nie je užitočné, ale napriek tomu sa niekedy používa ako zdôvodnenie.
- Politika USA je v skutočnosti v niekoľkých ohľadoch mimoriadne neortodoxná. Patrí sem široké zvýšenie ciel, vysoký rozpočtový deficit a tlak na centrálnu banku a univerzity. Kombinácia vysokého deficitu bežného účtu (okolo 4 % HDP), vysokého rozpočtového deficitu (okolo 6,5 % HDP) a potenciálneho výrazného zníženia úrokových sadzieb (americký prezident požaduje zníženie o niekoľko percentuálnych bodov) by pravdepodobne vyvolala silný tlak na oslabenie amerického dolára.
Indikácie, že sa zvažujú aj opatrenia finančnej represie (napr. premena štátnych dlhopisov na večné dlhopisy), sa používajú ako ďalšie argumenty pre dlhodobé oslabenie amerického dolára. Okamžité účinky politiky USA na hospodársky rast majú v čistom vyjadrení skôr inflačný charakter (zníženie úrokových sadzieb, oslabenie amerického dolára a vysoký rozpočtový deficit podporujú rast a infláciu). Za rovnakých podmienok znamená vyšší rast vyššie tržby a vyššie zisky podnikov (čo je pozitívne pre akcie). Správa vecí verejných sa však viac podobá správe vecí verejných v zle riadenom rozvíjajúcom sa trhu. Za normálnych okolností sú strážcami udržateľnosti hospodárskej a fiškálnej politiky dlhopisové trhy (bond vigilantes). Ak nedôjde k situácii typu Liz Truss (narážka na krátke pôsobenie britskej premiérky v kontexte straty dôvery na finančných trhoch), neexistuje žiadny dôvod na zmenu politiky USA (TACO, „Trump vždy zbabelo ustúpi“). Napríklad začiatkom júla prezident Trump komentoval nové colné opatrenia USA vo vzťahu k finančným trhom a uviedol, že boli dobre prijaté.
Záver
Stručne povedané: Množstvo rizík v súčasnosti hovorí v prospech skôr neutrálneho postoja k akciám v portfóliu. Ceny akcií by trvalo klesli len v prípade, ak by sa prejavila recesia v USA. Na to, aby bolo možné akciám priradiť vyššiu váhu, by bolo potrebné mať značnú istotu, že zvýšenie ciel nepovedie k vyššej inflácii v USA alebo nižším ziskovým maržiam. Pokiaľ ide o dlhopisy, americké dlhopisy zostávajú podvážené.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/weekly-winzer-optimistic-profit-expectations-despite-risks/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.