Autor: APA Finance / Erste AM Communications | 5 min. čítania
Automobilový priemysel sa v súčasnosti nachádza v náročnom prostredí. Dovozné clá, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump, zdražujú vývoz do USA a mnohí výrobcovia automobilov majú čoraz väčšie problémy konkurovať rastúcej miestnej konkurencii na kľúčovom odbytovom trhu v Číne. Napriek určitým ťažkostiam pokračuje trend smerujúci k elektrickým vozidlám (EV) a niektorí výrobcovia automobilov sa čoraz viac zameriavajú aj na to, aby sa autonómna jazda stala bežnou záležitosťou.
Náročné trhové podmienky sa už prejavili v správach o výsledkoch hospodárenia popredných skupín v 1. štvrťroku. Holdingová spoločnosť Porsche SE, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, vykázala stratu za svoje základné akcie vo výške 1,08 mld. eur. Zisk hlavnej značky Volkswagen pred úrokmi a zdanením klesol o 85 % na 112 mil. eur. Opravné položky v dôsledku prísnejších cieľov v oblasti emisií CO2 v Európe a odpisov exportných vozidiel do USA stáli Volkswagen začiatkom roka takmer celý zisk. Tržby však vzrástli o 10,2 % na 21,2 mld. eur vďaka rastúcemu dopytu po elektromobiloch ID.4 a ID.7 a niekoľkých modeloch so spaľovacím motorom.
Francúzsky výrobca automobilov Stellantis zaznamenal v 1. štvrťroku výrazný pokles predaja. Za tri mesiace tohto roka klesol počet dodaných vozidiel v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 9 % na 1,2 milióna. Mimoriadne zle sa darilo druhému najdôležitejšiemu trhu, Severnej Amerike, kde predaj klesol o 20 %. Náročným prostredím trpia aj japonskí výrobcovia automobilov. Toyota očakáva za svoj finančný rok končiaci sa v marci 2026 takmer o pätinu nižší zisk. Líder v tomto odvetví uviedol ako dôvod očakávaného poklesu zisku silnejší jen, vyššie ceny materiálov a vplyv amerických ciel.
Poznámka: Tu uvedené spoločnosti boli vybrané ako príklady a nepredstavujú investičné odporúčanie.
Údaje k 26. júnu 2025
Japonský automobilový priemysel tvrdo zasiahli americké clá
Japonský automobilový priemysel, ktorý je silne závislý od vývozu, trpí clami USA obzvlášť ťažko. Americký prezident Donald Trump zaviedol 25-percentnú prirážku na dovážané automobily a automobilové súčiastky a nedávno oznámil možné ďalšie zvýšenie ciel. Určité úľavy sa týkajú automobilových súčiastok pre výrobcov, ktorí finalizujú svoje vozidlá v USA. Časť cla sa im môže vrátiť.
Vývoz japonských automobilov do USA sa v máji prudko znížil v dôsledku dovozných ciel, ktoré zaviedol Trump. Podľa japonského ministerstva financií bola hodnota automobilov a automobilových súčiastok dodaných do USA medziročne nižšia o 24,7 %. Objem vývozu však klesol len o 3,4 %, vysvetlil Taro Saito, hlavný ekonóm výskumného inštitútu NLI. Niektorí výrobcovia pravdepodobne znížili ceny, aby napriek americkým clám neodradili svojich odberateľov v USA. Toyota sa medzitým snaží vyjednať zníženie amerických ciel. Na oplátku spoločnosť súhlasí s predajom modelov svojich amerických konkurentov prostredníctvom svojej predajnej siete v Japonsku.
Ostatné spoločnosti sa zameriavajú na investície v USA. Volkswagen rokuje s americkým ministerstvom obchodu o urovnaní colného sporu a na oplátku ponúka ďalšie investície v USA. „Sám som bol vo Washingtone a odvtedy sme v pravidelnom kontakte,“ povedal generálny riaditeľ koncernu Oliver Blume pre nemecké noviny „Süddeutsche Zeitung“.
Čína zvyšuje predaj elektromobilov, BYD zvyšuje náskok pred Teslou
Číne sa v poslednom čase darí ďalej rozširovať svoje vedúce postavenie v oblasti elektromobilov, a to tak z hľadiska výroby, ako aj využívania. Podľa Čínskeho združenia automobilového priemyslu spaľovacie vozidlá na čínskych cestách rýchlo strácajú pôdu pod nohami, pričom sa očakáva, že tento rok bude viac ako 50 % nových automobilov predaných v Číne po prvýkrát tvoriť elektromobil. Nárast e-mobility v krajine je politicky želaný a štátom dotovaný. Podľa experta Cui Dongshu zo Združenia automobilového priemyslu je v Číne „veľmi lacná“ aj elektrická energia, zatiaľ čo ropa je drahšia. Peking dotuje nákup elektromobilov už viac ako desať rokov.
To sa odráža aj v úspechu čínskych výrobcov elektrických vozidiel. Čínsky líder v tomto odvetví BYD už nejaký čas súperí s výrobcom elektromobilov Tesla, pričom v celosvetovom predaji nedávno predbehol svojho amerického rivala. BYD predbieha Teslu aj v Európe, zatiaľ čo americký výrobca stále viac zaostáva. Podľa údajov spoločnosti Jato Dynamics čínska značka, ktorá v Európe pôsobí len niekoľko rokov, zaregistrovala v apríli 7 231 nových automobilov, zatiaľ čo Tesla 7 165. Americká spoločnosť miliardára Elona Muska trpí zastaraným a malým modelovým radom, ktorý bol len nedávno modernizovaný. Okrem toho Tesla trpí v Európe problémom s imidžom v dôsledku Muskových politických aktivít a pozície. Spoločnosť BYD minulý rok nahradila svojho nemeckého konkurenta Volkswagen na pozícii vedúceho výrobcu automobilov v Číne, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete.

Čínsky výrobca elektrických vozidiel BYD v súčasnosti predbieha svojho konkurenta Teslu v celosvetovom predaji. (c) unsplash
Rastúci dopyt po elektromobiloch ide ruka v ruke s rastúcim dopytom po batériách, čo viedlo k zodpovedajúcemu veľkému úspechu čínskeho výrobcu batériových článkov CATL pri nedávnom vstupe na burzu. Spoločnosť získala čerstvý kapitál v celkovej výške 4,6 miliardy USD, čím sa stala najväčšou IPO tohto roka.
Európski výrobcovia sa zameriavajú na autonómnu jazdu
Výrobcovia automobilov kladú dôraz aj na autonómne jazdiace vozidlá, pretože najmä Európa musí v tomto smere dobehnúť. V Číne a niektorých častiach USA sú samojazdiace minibusy a taxíky už dlho známym javom na cestách. V Európe sa síce začali pilotné projekty, ale zatiaľ nie sú tak rozšírené. Podľa plánov popredných predstaviteľov odvetvia sa to má čoskoro zmeniť.
V júni Volkswagen predstavil sériový model svojej samojazdiacej elektrickej dodávky ID Buzz, ktorá má vstúpiť do pravidelnej prevádzky v roku 2026, najprv v Hamburgu a Los Angeles a neskôr aj v ďalších mestách. V tejto súvislosti už bol podpísaný list o zámere s berlínskym prevádzkovateľom verejnej dopravy (BVG). „Autonómna jazda je skokom do absolútnej budúcnosti,“ povedal na premiére Christian Senger, člen predstavenstva spoločnosti Volkswagen Úžitkové vozidlá zodpovedný za autonómnu mobilitu.

Samojazdiace ID Buzz spoločnosti Volkswagen sa má začať používať v Hamburgu a Los Angeles v roku 2026. (c) scoolz-pixx / Action Press / picturedesk.com
Ďalšie spoločnosti v súčasnosti vytvárajú aliancie v oblasti autonómneho riadenia, čiastočne preto, aby mohli v tejto oblasti konkurovať americkým technologickým spoločnostiam, ako je napríklad Alphabet. Na 29. medzinárodnom kongrese automobilovej elektroniky podpísalo 11 spoločností vyhlásenie o zámere spoločne vyvíjať a využívať otvorený softvér pre budúce generácie vozidiel. Medzi signatármi sú výrobcovia automobilov ako BMW a Porsche, ako aj poprední dodávatelia ako Bosch, Continental a ZF Friedrichshafen. Japonský priemyselný gigant Toyota medzitým naznačil perspektívu spolupráce so spoločnosťou Alphabet. Toyota a dcérska spoločnosť spoločnosti Alphabet Waymo oznámili potenciálnu spoluprácu pri vývoji technológie autonómneho riadenia. Spoločnosti chcú spojiť svoje silné stránky a vyvinúť platformu pre samojazdiace vozidlá.
Originálny zdroj informácie: https://blog.en.erste-am.com/automotive-industry-facing-challenging-climate-focuses-on-evs-and-autonomous-driving/
Slovník technických pojmov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/investicny_slovnik
Príručku investora do podielových fondov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/prirucka-investora
Mesačný komentár finančných trhov nájdete na tomto odkaze: www.erste-am.sk/mesacny-komentar
Upozornenie: Tento dokument je marketingový materiál. Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Erste Asset Management GmbH, pokiaľ nie je uvedené inak. Naše komunikačné jazyky sú nemčina a angličtina. Prospekt pre UCITS (vrátane všetkých zmien a doplnení) sa zverejňuje v súlade s ustanoveniami InvFG 2011 v aktuálne platnom znení. Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG sú pripravené pre alternatívne investičné fondy (AIF) spravované spoločnosťou Erste Asset Management GmbH v súlade s ustanoveniami AIFMG v spojení s InvFG 2011. Prospekt fondu, Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG a Dokument s kľúčovými informáciami sú k dispozícii v aktuálnom znení na internetovej stránke www.erste-am.com v sekcii povinné publikácie alebo ich možno získať v aktuálnom znení bezplatne v sídle správcovskej spoločnosti a v sídle depozitárskej banky. Presný dátum posledného zverejnenia prospektu fondu, jazyky, v ktorých je k dispozícii dokument s kľúčovými informáciami, a všetky ďalšie miesta, kde je možné dokumenty získať, sú k dispozícii na webovom sídle www.erste-am.com. Súhrn práv investorov je k dispozícii v nemčine a angličtine na webovej stránke www.erste-am.com/investor-rights, ako aj v sídle správcovskej spoločnosti. Správcovská spoločnosť môže rozhodnúť o zrušení opatrení, ktoré prijala v súvislosti s distribúciou podielových listov v zahraničí, s prihliadnutím na regulačné požiadavky. Naše analýzy a závery majú všeobecný charakter a nezohľadňujú individuálne potreby investorov z hľadiska príjmov, zdanenia a ochoty podstupovať riziko. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti fondu. Upozorňujeme, že investície do cenných papierov so sebou okrem tu uvedených príležitostí prinášajú aj riziká. Hodnota akcií a ich výnosy môžu rásť a klesať. Pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu investície môžu mať aj zmeny výmenných kurzov. Z tohto dôvodu môžete pri spätnom odkúpení akcií získať nižšiu sumu, ako bola vaša pôvodne investovaná suma. Osobám, ktoré majú záujem o kúpu podielov v investičných fondoch, odporúčame, aby si pred prijatím investičného rozhodnutia prečítali aktuálny(-é) prospekt(-y) fondu a Informácie pre investorov podľa § 21 AIFMG, najmä upozornenia na riziká, ktoré obsahujú. Ak je menou fondu iná mena ako domáca mena investora, zmeny príslušného výmenného kurzu môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na hodnotu jeho investície a výšku nákladov vynaložených vo fonde - prepočítané na jeho domácu menu. Informácie o obmedzeniach predaja podielov fondu americkým občanom nájdete v príslušných informáciách v prospekte fondu a v Informáciách pre investorov podľa § 21 AIFMG. Tlačové chyby a omyly vyhradené.