Udržateľné investície sú charakterizované mnohými, niekedy konkurenčnými prístupmi a definíciami. Zatiaľ čo niektorým správcom postačí len vylúčiť určité sektory, iní napríklad vstupujú do dialógu so spoločnosťami, ale nepokračujú v ďalšej analýze.
V Erste Asset Management zastávame názor, že udržateľný investičný proces vytvára najväčšiu pridanú hodnotu vtedy, keď kombinuje všetky dostupné nástroje a metódy. Vytvorili sme tím odborníkov, ktorý sa zameriava výlučne na oblasť udržateľných investícií.
Náš prístup bol vyvíjaný viac ako 15 rokov a formuje kľúčové udržateľné metódy do integrovaného investičného prístupu.
Integrovaný prístup
Náš investičný proces možno nazvať ako „integrovaný“ prístup. Spájame najdôležitejšie udržateľné investičné štýly do nášho jedinečného vlastného prístupu, ktorého jadrom je nami vyvinuté ESGenius® skóre.
Kombinujeme viacero nástrojov, akými sú pozitívne kritéria a kritériá vylúčenia, prístup "Best-in-class" (alebo "Najlepší vo svojej triede") založený na našom vlastnom ratingovom modeli ESGenius®, angažovanosť a hlasovanie. Jadrom tohto procesu je „ESG analýza“, ktorá sa týka environmentálnych a sociálnych tém, ako aj oblasti podnikového riadenia.
Naše investičné rozhodnutia sú realizované tak, aby bol dosiahnutý požadovaný cieľ a pozitívny dopad, pričom takto dosiahnutý udržateľný výnos meriame a výsledky zverejňujeme.
Príručka udržateľnosti
Udržateľnosť je našou kľúčovou kompetenciou.
V našej Príručke udržateľnosti uvádzame informácie o našom tíme, partneroch, zásadách a investičnom prístupe v oblasti udržateľnosti.
Východiskom pre náš investičný prístup sú Princípy zodpovedného investovania (PRI) stanovené Organizáciou Spojených národov.
Erste Asset Management sa ako signatár PRI zaviazal vo svojej investičnej politike dodržiavať tieto princípy:
- Otázky ESG začleníme do investičnej analýzy a rozhodovacích procesov.
- Budeme aktívnymi vlastníkmi a začleníme ESG záležitosti do našich politík vlastnenia a postupov.
- Budeme sa snažiť o primerané zverejnenie ESG záležitostí od subjektov, do ktorých investujeme.
- Budeme podporovať prijatie a implementáciu princípov v rámci investičného odvetvia.
- Budeme spolupracovať na zvýšení našej efektívnosti pri implementácii princípov.
- Budeme podávať správy o našich aktivitách a pokroku smerom k implementácii princípov.
Od našich externých partnerov tiež vyžadujeme, aby podpísali PRI princípy alebo aby sa nimi v čo najväčšej miere riadili.
Štandardy pre všetky fondy
Všetky verejne ponúkané podielové fondy spravované EAM spĺňajú tieto minimálne štandardy:
Politika o vylúčení kontroverzných zbraní
Od roku 2012 sme sa v Erste Asset Management zaviazali zdržať sa investícií do spoločností, ktorých obchodná činnosť sa týka kontroverzných zbraní. Medzi nimi sú:
- Biologické a chemické zbrane
- Kazetová munícia vrátane odpaľovacích a katapultovacích systémov
- Protipechotné míny, systémy na osádzanie mín a iné mínové systémy
- Jadrové zbrane
- Zbrane s ochudobneným uránom
Politika o zákaze špekulácií s potravinami a poľnohospodárskymi komoditami
V súlade so spoločenskou zodpovednosťou celej Erste Group sa Erste Asset Management v roku 2013 zaviazal, že sa vo všetkých podielových fondoch a riadených portfóliách klientov zdrží investícií, ktoré vsádzajú na zvýšenie cien potravín. Najmä pre naše zmiešané fondy a riadené portfóliá platí, že nebudeme investovať do fondov tretích strán alebo derivátov, ktoré špekulujú na vývoj cien potravín.
Politika zamedzenia investícií do uhlia
V roku 2016 bola Erste Asset Management jednou z prvých správcovských spoločností v Rakúsku a v Európe, ktorá sa zaviazala vylúčiť investície do spoločností, ktoré pôsobia v oblasti ťažby uhlia, uhoľnej elektriny, výroby alebo syntézy paliva z uhlia, a to formou cenných papierov (akcií a dlhopisov) vo všetkých podielových fondoch. Dňa 1. júla 2021 bola táto politika sprísnená. Vylúčené boli investície v oblasti výroby elektriny spaľovaním uhlia, znížila sa maximálna úroveň príjmov na 5 % a vylúčenia boli rozšírené v súlade so závermi Parížskej klimatickej dohody. Spoločnosti, ktoré komunikovali svoju snahu a zaviazali sa ukončiť svoje činnosti v oblasti uhlia, sú oslobodené od prahovej hodnoty
Kritériá pre ESG fondy
V našich ESG fondoch uplatňujeme ďalšie etické kritériá vylúčenia. Tým zaručujeme dodržiavanie etických zásad a zároveň znižujeme určité sociálne, environmentálne a finančné riziká v ESG fondoch.
Spoločnosti, ktoré sa kvalifikovali do nášho investičného sveta, sú vyberané podľa jasne štruktúrovaného prístupu. Preverujeme, či neporušujú niektoré z definovaného zoznamu kritérií, čo niekedy pomáha vyhnúť sa nevyčísliteľným a dlhodobým finančným rizikám.
ESG údaje sú začlenené do nami vyvinutého modelu na tento účel s názvom ESGenius®.
Dodatočne prístup "Najlepší vo svojej triede" zabezpečuje výber najudržateľnejších spoločností v každom odvetví.
Výsledkom tohto nášho holistického prístupu je zoznam prípustných a neprípustných spoločností pre investície do ESG fondov.
ESGenius® skóre
Aby bolo možné definovať investičné univerzum ESG investícií, každej spoločnosti alebo štátu prideľujeme ESGenius® skóre.
ESGenius® skóre zobrazuje ESG rizikový profil a kvalitu riadenia spoločnosti alebo štátu, a tým predstavuje celkový obraz výkonnosti analyzovaného emitenta v ESG oblastiach.
Pri tvorbe ESGenius® skóre kombinujeme ESG údaje pre spoločnosti a krajiny od dvoch externých poskytovateľov dát (MSCI a ISS ESG), čím dostaneme objektívnejšie výsledky. Poskytovatelia ESG dát majú totiž zvyčajne rôzne prístupy k meraniam. Zatiaľ čo prístup MSCI je viac orientovaný na riziko, ISS ESG sa zameriava na etické charakteristiky.
Náš ESGenius® skóre odráža tieto aspekty rovnako, je založený aj na etických aj na rizikových ESG faktoroch na stupnici od 0 do 100.
Dodatočné kritériá pre ESG fondy
Spoločnosti, do ktorých investujeme, musia spĺňať viacero kritérií. Príkladom sú jadrová energia a výroba a obchod so zbraňami, ktoré predstavujú najdôležitejšie kritériá vylúčenia. Spoločnosti sú okamžite vypredané z fondu, ak sa preukáže prípad korupcie alebo detskej práce.
V našich ESG fondoch uplatňujeme nasledovný široký zoznam etických kritérií zo všetkých perspektív udržateľnosti, ktoré sa vzťahujú na investície do akcií a dlhopisov.
Ak naše ESG fondy investujú do iných podielových fondov, tieto musia byť kategorizované podľa článku 8 alebo 9 Nariadenia o zverejňovaní, prípadne musia prejsť hĺbkovou kontrolou našim tímom udržateľných investícií, podrobnosti sú uvedené v predajnom prospekte ESG fondov.
Prístup "Best-in-class" alebo "Najlepší vo svojej triede"
ESGenius® analýza alebo Best-in-Class, je jadrom prístupu Erste Asset Management k udržateľnosti. V rámci každého sektora sú identifikované najudržateľnejšie spoločnosti. Sú to spoločnosti, ktoré najlepšie zvládajú environmentálne, sociálne a riadiace riziká špecifické pre daný sektor a spoločnosť a do svojich činností začleňujú najvyššie etické štandardy.
Je dôležité, že táto udržateľná orientácia môže vylúčiť určité spoločnosti zo zoznamu prípustných investícií.
Aby sa spoločnosť kvalifikovala ako udržateľná investícia, musí spĺňať množstvo požiadaviek.
Okrem jasných kritérií vylúčenia, ako sú napríklad zakázané zbrane, jadrová energia, výroba zbraní alebo obchod sa nesmie investovať ani do spoločností zapojených do detskej práce, porušovania ľudských a pracovných práv, korupcie atď.
Poradný výbor zriadený špeciálne na tento účel, First Responsible Advisory Board, kontroluje, či investícia skutočne spĺňa kritériá udržateľnosti.
Aktívne vlastníctvo
Aktívnym vlastníctvom rozumieme našu zodpovednosť nielen zohľadniť otázky udržateľnosti pri výbere cenných papierov do našich portfólií ako investorov, ale aj aktívne presadzovať opatrenia smerujúce k spoločenskej zodpovednosti, ochrane životného prostredia, či väčšej transparentnosti. To žiadame od spoločností, do ktorých investujeme.
Pritom vykonávame tieto činnosti:
- Angažovanosť - formálny alebo neformálny dialóg so spoločnosťou
- Hlasovanie - výkon hlasovacích práv na ročných valných zhromaždeniach
Obe aktivity sledujú cieľ posilniť hlas, ktorý nám dali naši klienti investovaním do našich udržateľných fondov, a odovzdať ho spoločnostiam.
Hlasovanie
Hlasovanie je druhým ústredným pilierom nášho prístupu aktívneho vlastníctva v Erste Asset Management. Hlasovacie práva spojené s akciami v našich RESPONSIBLE fondoch uplatňujeme na výročných valných zhromaždeniach od roku 2012. Od roku 2016 sme výkon hlasovacích práv rozšírili aj na naše tradične spravované akciové fondy. Aktívne tak premietame hlas našich podielnikov ako nepriamych vlastníkov investovaných spoločností.
Aby sme zabezpečili transparentnosť a konzistentnosť nášho hlasovania, zostavili sme zoznam podrobných zásad a pravidelne a verejne informujeme o našom hlasovaní na našom hlasovacom portáli. Táto politika sa nevzťahuje len na naše ESG akciové fondy, ale aj na naše tradične spravované akciové fondy.
Angažovanosť
Ako angažovaný investor chceme v rámci nášho prístupu k udržateľnosti dosiahnuť aktívny dialóg so spoločnosťami, do ktorých investujeme. Môžeme tak poukázať na slabé stránky v environmentálnej a sociálnej oblasti, alebo v oblasti podnikového riadenia, a následne sa spoločne pokúsiť nájsť riešenie na zlepšenie.
Naša angažovanosť nie je len otázkou zodpovednosti, ale prispieva aj k minimalizácii rizika s cieľom zvýšiť dlhodobú investičnú výkonnosť pre našich podielnikov.
Keďže chceme presadiť zmeny v čo najväčšom počte spoločností, zapájame sa aj do tých spoločností, do ktorých neinvestujeme. Zapojenie realizujeme prostredníctvom troch kanálov:
Politika biodiverzity
Globálna kríza, ktorej biodiverzita čelí, je hrozbou pre našu planétu. Naše finančné a ekonomické systémy nie sú z toho vyňaté. Príležitosti však ponúkajú aj investície do prírody. Naša Erste Asset Management Politika biodiverzity definuje konkrétne opatrenia a ciele, ktoré sú integrované prostredníctvom našich záväzkov a hlasovaní ako aktívneho investora.
Na základe našej Politiky biodiverzity tiež zabezpečujeme, aby boli relevantné agendy formálne integrované do našich procesov. Ciele definované v politike sa majú dosiahnuť do roku 2030 a zahŕňajú implementáciu konkrétnych, presnejších údajov na identifikáciu spoločností, ktoré predstavujú riziká pre biodiverzitu, ako aj zapojenie a hlasovanie za podporu príslušných zlepšení. Spoločnosti spojené s globálnymi problémami odlesňovania by mohli byť súčasťou nášho zoznamu zamerania, ako aj spoločnosti s vysokým rizikom biodiverzity alebo vody.
Politika spravovania (stewardship)
Zaviazali sme sa konať ako zodpovedný správca aktív, a niesť zodpovednosť za svoje činy. Začlenením trvalej udržateľnosti do našich investičných stratégií chceme podporovať zodpovedné správanie spoločnosti, aby sme prispeli k pozitívnemu sociálnemu a environmentálnemu vplyvu. Naša politika spravovania opisuje rozsah našich zodpovedných investičných praktík a zavedené procesy na podporu udržateľnej výkonnosti, pričom jadrom našej stratégie je aktívne vlastníctvo.
Meranie vplyvu ESG fondov
Súčasťou nášho integrovaného investičného prístupu je okrem finančnej návratnosti vytvoriť aj merateľný pozitívny vplyv na životné prostredie alebo spoločnosť.
Pre naše ESG fondy prezentujeme mieru vplyvu prostredníctvom merania viacerých parametrov:
- Uhlíková stopa
- Vodná stopa
- Prispievanie k Cieľom udržateľného rozvoja (SDGs)
Tieto údaje sú uvedené v ESG prílohe výročnej správy každého ESG fondu.
Pre fondy kategorizované podľa článku 9 Nariadenia o zverejňovaní pripravujeme individuálne IMPACT správy (správy o dopade).
Riziká CO2 v podielových fondoch Erste Asset Management
Spoločnosť Erste Asset Management bola prvou investičnou spoločnosťou v Rakúsku, ktorá v roku 2015 podpísala Montréal Carbon Pledge (Montrealský uhlíkový sľub). Táto medzinárodná iniciatíva investorov vznikla koncom roka 2014 s cieľom prispieť k dlhodobému zníženiu emisií skleníkových plynov meraním a vykazovaním CO2 emisií spoločností, ktoré sa nachádzali v akciových fondoch. Medzičasom sa táto iniciatíva rozrástla na viac ako 120 investorov spravujúcich aktíva v hodnote viac ako 10 000 miliárd USD.
Od prvého zverejnenia CO2 emisií v akciových fondoch spoločnosťou Erste Asset Management v roku 2017 sa CO2 riziká neustále znižujú. Je to vďaka tomu, že tieto ESG informácie boli integrované v skupine Erste Asset Management do celej škály fondov. Spoločnosť Erste Asset Management sa už v roku 2016 rozhodla v rámci svojej politiky v oblasti uhlia neinvestovať do spoločností podnikajúcich v oblasti výroby a spracovania uhlia.
Výpočet CO2 rizík v dlhopisových fondoch
Spoločnosť Erste Asset Management po prvýkrát rozšírila výpočet CO2 rizík do celej škály podielových fondov pre pozície ku koncu roka 2018. To znamená, že odvtedy boli v modeli zohľadnené pozície dlhopisových fondov nad rámec špecifikácie Montrealského uhlíkového sľubu.
Výsledok CO2 emisií všetkých dlhopisových fondov spravovaných Erste Asset Management bol 63,6 %. Ak vezmeme do úvahy iba ESG dlhopisové fondy, CO2 emisie dosiahli 59,7 %.
Na úrovni jednotlivých fondov sa mimoriadne dobre darilo fondu ERSTE ETHIK ANLEIHEN (16,1 %), ERSTE RESPONSIBLE RESERVE (31,0 %) a ERSTE RESPONSIBLE BOND (31,7 %).
V rámci Montrealského uhlíkového sľubu spoločnosť Erste Asset Management zverejnila kumulatívnu CO2 stopu svojich podielových akciových fondov za šesť po sebe nasledujúcich rokov. Výsledok, ktorý zohľadňuje ESG fondy aj tradičné fondy, bol v porovnaní s globálnym akciovým trhom opäť presvedčivý: intenzita CO2 akciových fondov EAM vo vzorke bola o viac ako 44 % nižšia v porovnaní s globálnym akciovým trhom.
Akciové fondy lepšie v porovnaní s globálnym akciovým trhom
Výsledky akciových fondov spravovaných spoločnosťou Erste Asset Management, ktoré boli zverejňované posledných šesť rokov, boli opäť presvedčivé. Intenzita skleníkových plynov akciových fondov EAM je nižšia v porovnaní s globálnym akciovým trhom, a ak vezmeme do úvahy iba ESG akciové fondy, predstavuje 55 % emisií globálneho trhu.
Podrobná analýza na úrovni jednotlivých fondov ukazuje veľmi dobré výsledky pre ERSTE RESPONSIBLE STOCK EUROPE (27,2 %), ERSTE RESPONSIBLE STOCK GLOBAL (37,9 %) a ERSTE RESPONSIBLE STOCK AMERICA (39,6 %).
Čo to znamená CO2 intenzita?
Existuje mnoho rôznych spôsobov výpočtu uhlíkovej stopy. Spoločnosť Erste Asset Management počíta uhlíkovú stopu ňou spravovaných fondov na základe váženej CO2 intenzity spoločností v majetku vo fonde. Na tento účel naši partneri v oblasti výskumu najskôr stanovia emisie skleníkových plynov spoločností, ktoré vlastnia naše fondy. Môžu byť spôsobené priamo spoločnosťami (rozsah 1 emisií) alebo nepriamo spôsobom využitia energie, tepla alebo podobne (rozsah 2 emisií). Aby sa uľahčilo porovnávanie medzi spoločnosťami rôznych veľkostí, hodnoty emisií sú štandardizované na základe objemu predajov príslušnej spoločnosti. Na úrovni jednotlivých spoločností teda CO2 intenzita udáva, koľko ton CO2 bolo emitovaných na objemu predaja vo výške jeden milión v príslušnej mene. V druhom kroku sa CO2 intenzity jednotlivých spoločností agregujú do váženého priemeru. Na úrovni fondov vážená CO2 intenzita ukazuje, aká vysoká je expozícia voči spoločnostiam náročným na CO2 v porovnaní s inými fondmi.
Pri určovaní uhlíkovej stopy na úrovni spoločnosti Erste Asset Management sa potom vypočíta vážený priemer z tých akciových fondov, u ktorých existovali k dispozícii dostatočné údaje o CO2 pre ich pozície v spoločnostiach.
Aký význam majú informácie o CO2 rizikách pre investorov?
Videli sme, že zrýchľujúci sa pokrok v otepľovaní klímy si vyžaduje prísnejšie opatrenia a regulačné rámce v súvislosti s emisiami skleníkových plynov. Zdaňovanie takýchto emisií ovplyvní najmä tie spoločnosti, ktoré dostatočne neprepracovali svoje výrobné procesy v rámci svojho odvetvia. Preto je dôležité monitorovať ich CO2 intenzitu aj z ekonomického hľadiska.
Pri príležitosti Svetového dňa vody 22. marca 2017 Erste Asset Management po prvýkrát zverejnila vodnú stopu svojich ESG akciových fondov. Tento rok bude po prvýkrát zverejnená aj vodná stopa udržateľných dlhopisových fondov. Ide o ďalší dôležitý krok pri povzbudzovaní spoločností, aby zverejňovali údaje o vode.
Tohtoročné zverejnenie odráža dátové pokrytie približne 74% spoločností v akciových fondoch. Pre porovnanie, v roku 2017 ani polovica všetkých spoločností nezverejnila svoje údaje o vode. Na druhej strane v prípade dlhopisových fondov je pokrytie dátami v roku 2024 tesne pod 38 %.*
*Zdroje: Bloomberg, MSCI-ESG, výpočty Erste Asset Management; údaje o vode a predaji za fiškálne roky 2015-2023.
Zohľadnenie rizík v oblasti využívania vody pri investičných rozhodnutiach
Výber spoločností v udržateľných fondoch Erste Asset Management, ktoré sú zamerané na zodpovednejšie využívanie vody, prináša výsledky: ESG fondy spravované Erste Asset Management dosahujú lepšie výsledky ako globálny akciový a dlhopisový trh nielen zo širšieho pohľadu, ale aj z pohľadu zamerania sa na rizikové oblasti.
ANALÝZA VODNEJ STOPY
globálny akciový trh versus ESG akciové fondy
ANALÝZA VODNEJ STOPY
globálny dlhopisový trh versus ESG dlhopisové fondy
Dôvodom dobrých výsledkov je komplexná ESG analýza. Aby sa znížilo vodné riziko, analytici tímu udržateľnosti v spoločnosti Erste Asset Management zohľadňujú pri oceňovaní spoločnosti riadenie a regionálne rozdelenie odberov vody. Pri ESG hodnotení do modelu vstupujú aj údaje o tom, do akej miery je spoločnosť aktívna v suchých rizikových oblastiach a ako tam závisí od veľkých objemov odberu vody, ako aj otázka, aké opatrenia boli prijaté na zlepšenie využívania vody smerom k udržateľnejšiemu procesu. Pri určovaní priemernej vodnej náročnosti spoločností, ktoré fondy vlastnia, používame ako kľúčový ukazovateľ odber vody zverejnený príslušnými spoločnosťami. Intenzita vody meria spotrebu vody v kubických metroch na tisíc amerických dolárov tržieb z predaja.
Ciele trvalo udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals - SDGs) sú globálnou výzvou na boj proti chudobe, ochranu planéty a zlepšenie životných podmienok a vyhliadok pre všetkých ľudí. Týchto 17 cieľov prijali všetky členské štáty OSN v roku 2015 ako súčasť Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj’, ktorá stanovuje 15-ročný plán na dosiahnutie cieľov.
17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja je prepojených – čo znamená, že to odzrkadľuje skutočnosť, že opatrenia v jednej oblasti majú vplyv na výsledky v iných oblastiach a že rozvoj musí dosiahnuť rovnováhu medzi sociálnou, ekonomickou a environmentálnou udržateľnosťou.
Erste Asset Management GmbH (EAM) podporuje ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN. Následne EAM analyzuje a ilustruje príspevok spoločností zahrnutých do fondov spravovaných EAM k týmto cieľom. Preto sme zodpovední a máme v úmysle povzbudzovať spoločnosti, aby sa správali udržateľnejším spôsobom a prispievali k týmto cieľom. Je to v súlade so záväzkom Erste Group Bank AG v rámci Európskej zelenej dohody (Green Consumption Pledge), iniciatívy spotrebiteľskej agendy Európskej komisie na podporu opatrení v oblasti klímy a budovania zelenšej Európy.
Udržateľné investície majú pozitívne prispieť k cieľom trvalo udržateľného rozvoja. Zohľadnením kritérií trvalej udržateľnosti sú uprednostňované spoločnosti, ktorých ekonomické aktivity pozitívne ovplyvňujú dosahovanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja, pričom negatívne dopady na trvalú udržateľnosť sú minimalizované. Niektoré hospodárske činnosti a sektory však vykazujú celkovo negatívny príspevok k cieľom udržateľného rozvoja. To je zrejmé aj pre investičné fondy, ktoré investujú špecificky do takýchto sektorov vďaka svojej základnej investičnej stratégii.
Ako sa vypočítavajú príspevky SDG?
EAM vypočítava príspevky SDG každej spoločnosti investovanej do príslušného investičného fondu. Výpočty sú založené na podieloch na výnosoch všetkých činností spoločností zahrnutých do investičného fondu, ktoré kladne a/alebo záporne prispievajú k 17 cieľom udržateľného rozvoja. Keďže určité činnosti môžu prispieť k viac ako jednému cieľu udržateľného rozvoja, sú možné prekrývania a dvojité započítavanie. Zameranie na spoločnosti znamená, že pre dlhopisové fondy, ktoré investujú prevažne do štátnych dlhopisov, je k dispozícii len málo alebo žiadne informácie. Investície do štátnych dlhopisov sa preto v súčasnosti pri výpočte príspevkov do SDG nezohľadňujú. Na základe vypočítaného príspevku SDG každého emitenta a jeho relatívnej váhy portfólia sa vypočíta celkový príspevok SDG. Identifikujú sa najväčší prispievatelia k cieľom trvalo udržateľného rozvoja. Údaje použité na výpočet príspevkov SDG zhromažďuje a pravidelne aktualizuje externý poskytovateľ údajov ISS ESG.
V súčasnosti nie sú investičné stratégie investičných fondov spravovaných EAM explicitne zosúladené s jedným alebo viacerými SDG. Pravidelné správy o SDG teda nepoukazujú na konkrétne investičné stratégie, ale v súčasnosti obsahujú len štandardizované výsledky príspevkov.
SDG správy fondov
PDF (310 KB) | 28.3.2024 | |
PDF (310 KB) | 28.3.2024 | |
PDF (310 KB) | 28.3.2024 | |
PDF (309 KB) | 28.3.2024 | |
PDF (307 KB) | 28.3.2024 | |
PDF (308 KB) | 28.3.2024 | |
PDF (251 KB) | 22.9.2023 |
IMPACT investovanie musí prinášať aj merateľný pozitívny vplyv na životné prostredie alebo spoločnosť. V IMPACT správach nájdete vyčíslenie toho, ako konkrétny fond prispieva k zlepšeniu jednotlivých parametrov v oblastiach udržateľnosti, ako aj k cieľom udržateľného rozvoja OSN.
Certifikácie fondov a spolupráca
Aby sme zaručili vysokú kvalitu nášho udržateľného investičného procesu a rozšírili naše vedúce postavenie na trhu, úzko spolupracujeme s množstvom partnerov, ktorí sa špecializujú na udržateľnosť.
Náš interný výskum dopĺňame o externú perspektívu, čím dosahujeme vyššiu mieru objektivity a zvyšujeme efektivitu našej angažovanosti.
Udržateľnosť je pre nás proces, ktorý sa musí neustále rozvíjať. Sme preto aj členmi mnohých fór a združení, ktoré podporujú a skúmajú udržateľnosť.
Certifikácia našich ESG fondov
Ecolabel
Rakúska environmentálna značka Ecolabel overuje udržateľné finančné produkty, pokiaľ ide o environmentálne a etické/sociálne aspekty. Výberové kritériá sú dobre definované a overené externými audítormi. Fondy ocenené rakúskou environmentálnou značkou poskytujú požadované informácie v súlade s usmerneniami o transparentnosti Európskeho fóra pre udržateľné a zodpovedné investície.
FNG pečať
Pečať FNG je štandardom kvality pre udržateľné investície v nemecky hovoriacich krajinách.
Transparentné informácie o našich ESG fondoch
Spolupráca
- Otázky ESG začleníme do investičnej analýzy a rozhodovacích procesov.
- Budeme aktívnymi vlastníkmi a začleníme ESG záležitosti do našich politík vlastnenia a postupov .
- Budeme sa snažiť o primerané zverejnenie ESG záležitostí od subjektov, do ktorých investujeme.
- Budeme podporovať prijatie a implementáciu princípov v rámci investičného odvetvia.
- Budeme spolupracovať na zvýšení našej efektívnosti pri implementácii princípov.
- Budeme podávať správy o našich aktivitách a pokroku smerom k implementácii princípov.
ESG Plus hodnotí udržateľnosť spoločností a štátov podľa kritérií známych organizácií ako WWF a Federal Environment Agency. Okrem toho počíta aj mieru vplyvu tematických fondov v oblasti ESG.
V mene Erste Asset Management a ďalších investorov komunikuje Sustainalytics so spoločnosťami s cieľom upozorniť na problémy udržateľnosti a podporiť udržateľnosť v týchto spoločnostiach.
ISS (Institutional Shareholder Services) zhromažďuje všetky dokumenty z riadnych valných zhromaždení a mimoriadnych valných zhromaždení pre Erste Asset Management. V tejto oblasti je spoločnosť lídrom na trhu.
ISS ESG, divízia Responsible Investment Institutional Shareholder Services Inc., je jedným z popredných svetových poskytovateľov environmentálnych, sociálnych riešení a riešení podnikového riadenia pre vlastníkov aktív, správcov aktív, hedžové fondy a poskytovateľov služieb v oblasti aktív. Okrem iných riešení pre zodpovedné investovanie poskytuje ISS ESG aj korporátny a národný ESG prieskum a ratingy, a podporuje svojich klientov pri identifikácii materiálnych sociálnych a environmentálnych rizík a príležitostí, a to aj prostredníctvom poradenských služieb. Pre viac informácií navštívte:
MSCI ESG poskytuje prehľad o ESG rizikách a príležitostiach spoločností a krajín.
Princípy zodpovedného investovania (PRI) Organizácie Spojených národov tvoria základ nášho udržateľného investovania v Erste Asset Management.
Ako signatár uvedeného PRI Erste Asset Management dodržiavame vo svojej investičnej politike nasledujúcich šesť zásad: